تسلیحات نیروی زمینیتسلیحات نیروی های پیاده و سلاح های انفرادی

آشنایی با مدل های تفنگ MCX مورد استفاده نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده

آشنایی با مدل های تفنگ MCX مورد استفاده نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده

آشنایی با مدل های تفنگ MCX مورد استفاده نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده

نویسنده:یوسف ریاضی

شرکت Sig Sauer یکی از مطرح ترین تولید کنندگان سلاح های سبک در جهان توانسته در سال های اخیر و با تولید سلاح هایی از قبیل مسلسل سبک MPX و کاربین MCX بخش بزرگی از بازار سلاح را در اختیار گرفته و مشتریان زیادی از نیروهای مسلح و اعمال قانون در سطح جهان داشته باشد. طراحی ماژولار این دو طرح و مولتی کالیبر بودن آن ها باعث شده توجه بسیاری از نیروهای عملیات ویژه در سطح جهان به سلاح های خانواده این دو طرح معطوف شود. یکی از این نیروها فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده یا US SOCOM می باشد که تاکنون استفاده آن ها از سه نوع مختلف سلاح مختلف از مشتقات خانواده MCX تایید شده است.

سلاح تهاجمی کم صدا ( LVAW )

آشنایی نیروهای عملیات ویژه آمریکایی با سلاح های خانواده طرح MPX یا MCX به خدمت گرفتن سیستم LVAW که در واقع نوعی از اسلحه MCX بوده که دارای ساپرسور یکپارچه با لوله بوده و شلیک کننده مهمات ۳۰۰. بلک اوت ( .300 Blackout ) می باشد. این نمونه توسط یکی از مهندسان سابق شرکت AAC ساخته شده بود که سابقا بر روی طرح Honey Badger کار کرده بود. در سال های ۲۰۱۴-۲۰۱۵ تعدادی پیش نمونه از این تفنگ ها به CAG برای انجام آزمایشات تحویل داده شده بودند که پس از آن، این سلاح در کشورهای افغانستان، عراق و سوریه دیده شد. کاربر اصلی این پلتفرم نیروهای تحت فرمان JSOC هستند که شامل نیروی دلتا(CAG)، گروه توسعه فرماندهی عملیات ویژه دریایی(DEVGRU) و واحد تاکتیکی ۲۴ام نیروی هوایی ایالات متحده می باشند.

دلیل انتخاب کالیبر ۳۰۰. بلک اوت و پلتفرم MCX دلایل مختلفی دارد، قدرت بازدارندگی بهتر کالیبر ۳۰۰. نسبت به ۵.۵۶ میلیمتری ناتو در شرایط مشابه و استفاده از ساپرسورهای سرخود که صدای شلیک را به شدت کاهش می دهند، طراحی ماژولار پلتفرم MCX که به دلیل استفاده از مکانیزم گازی پیستون کورس کوتاه طول آن کاهش پیدا کرده و اجازه استفاده از انواع قنداق های تاشونده را می دهد. در کنار این موارد شما سلاحی در اختیار دارید که طول کلی آن با قنداق تاشده با مسلسل سبک ۹ میلیمتری MP5SD که یک مسلسل با ساپرسور یکپارچه بوده، تقریبا مشابه می باشد با این تفاوت که قدرت بازدارندگی بیشتر به شما می دهد. ابعاد LVAW و نکات مثبتی که این طرح دارد باعث شده تا سلاحی ایده آل برای نیروهای عملیات ویژه در شرایط عملیاتی مختلفی چون نبرد نزدیک یا محافظت از شخصیت ها شود. از سوی دیگر برای کاهش هزینه ها امکان استفاده از بدنه بالایی ( Upper Receiver ) طرح LVAW روی بدنه پایینی ( Lower Receiver ) استاندارد M4A1 وجود دارد که در کاهش هزینه ها بسیار عالی می باشد.

یکی از اعضای نیروی دلتا مسلح به تفنگ LVAW، از محافظان ژنرال میلر، آخرین فرمانده نیروهای بین المللی در کشور افغانستان

شلیک LVAW توسط یکی از اعضای واحد ۲۴ام تاکتیکی نیروی هوایی آمریکا

گروه بدنه بالایی ساپرسور دار ( SURG )

طرح فرماندهی عملیات ویژه برای ساخت یک بدنه بالایی ( Upper Reciever ) مجهز به ساپرسور شلیک کننده مهمات استاندارد ۵.۵۶ میلیمتری ناتو از نوع M855A1 و MK318 Mod 0/Mod 1 که آن را بر روی بدنه پایینی ( Lower Reciever ) تفنگ های M4A1 های موجود در خدمت بتوان استفاده کرد. پس از انجام مناقصه ای بین چند شرکت اسلحه سازی که شرکت Sig Sauer نیز در آن حضور داشت، طرح این شرکت برنده این مناقصه ۴۹ میلیون دلاری گردید. بدنه پایینی ساخت شرکت سیگ برگرفته از طرح MCX بوده که دارای یک مجموعه ساپرسور یکپارچه با لوله مجهز به پوشش کاهش گرما و محافظ دست می باشد. این طرح توانایی شلیک ۱۲،۰۰۰ گلوله بدون نیاز به تعویض هرگونه قطعه را دارا بوده و صدای شلیک آن از ۱۴۰ دسیبل کمتر می باشد. طول لوله این طرح ۱۱.۵ اینچ بوده و ساپرسور آن توانایی شلیک ۱۲۰۰ گلوله بدون نیاز به تعویض یا تمیزکاری دوباره دارد. به گفته شرکت Sig از زمانی که تحویل ها به SOCOM آغاز شود، این شرکت قصد دارد تا این مجموعه بالایی را برای بازار غیر نظامی در نظر بگیرد و به گفته وزارت دفاع ایالات متحده از سال ۲۰۲۳ تحویل SURG به نیروهای عملیات ویژه تحت امر SOCOM آغاز خواهد شد.

کاربین فشرده Rattler

نمونه Rattler از خانواده پلتفرم MCX با توجه به ابعاد بسیار کوچکش مورد پسند نیروهای عملیات ویژه قرار گرفته است. لوله ۵.۵ اینچی (‌۱۴۰ میلیمتری ) آن باعث شده تا حمل و پنهان کردن آن بسیار راحت شده و توانایی شلیک مهمات ۵.۵۶ میلیمتری ناتو یا ۳۰۰. بلک اوت باعث شده تا از آن بتوان در نقش مسلسل های سبک ۹ میلیمتری کمال استفاده را کرد. ترکیب ابعاد کوچک آن و کالیبر تفنگ های تهاجمی باعث شده تا توانایی قدرت بازدارندگی بسیار بالایی را برای نیروهای عملیات ویژه هنگام انجام ماموریت هایی نظیر محافظت از شخصیت ها یا عملیات مخفی ارائه نماید. در نیروهای عملیات ویژه آمریکایی این سلاح به تدریج نقش مسلسل های سبک ۹ میلیمتری خانواده MP5 را گرفته است و احتمال می رود که مابقی سلاح های کوچکی چون MP7 نیز به نفع Rattler کنار گذاشته شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن