ایرانناوهای جنگی

اشنایی با شناور موشک انداز شهید سلیمانی

اشنایی با شناور موشک انداز شهید سلیمانی

شناور شهید سلیمانی سپاه پاسداران

نویسنده: امیرحسین شهریاری

۱۴ شهریور ۱۴۰۱ خورشیدی، روز مهمی برای دستاورد های ملی و انقلابی ایران بود. روزی که نیروی دریایی سپاه پاسداران از بزرگترین شناور و پیشرفته ترین شناور ساخته شده در ایران، رونمایی کرد. شناوری که فرمانده نیروی دریایی از ساخت آن در خرداد ۹۹ خبر داده بود.

ابتدا لازم به ذکر است مدتی است که نیروی دریایی ایالات متحده فعالیت خود را در خلیج فارس کاهش داده است.. به گونه ای که ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس به صورت موقت فعالیت نمی‌کند. همین دلیل باعث شده که سپاه بتواند فعالیت و تسلط خود در خلیج فارس را افزایش دهد و نتیجه این تلاش طراحی و به خدمت گیری شناور های تندرو پیشرفته و شناورهای موشک انداز با سطح پنهانکاری کم  شده است.

ندسا که فعالیت خود را در بحبوحه دفاع مقدس و در سال ۱۳۶۴ آغاز کرد، ناوگان این نیروی تازه تأسیس را قایق های کوچک تشکیل می‌دادند که تسلیحات آنها را سلاح های ابتدایی همچون مسلسل های سنگین، راکت انداز و یا دوش پرتاب های پدافندی تشکیل می‌دادند و از این رو شناور های سپاه تنها قادر به انجام عملیات های بسیار کوتاه مدت و دفاعی بودند و در مقایسه با تجهیزات دیگر ارگان های حاضر در خلیج فارس و همچنین نیروی دریایی ارتش، بسیار ناتوان بودند. اما سپاه استراتژی خود را تغییر نداد. نیروی دریایی سپاه،‌ با خریداری شناور های تندرو کوچک اژدرافکن مانند پیکاپ از کره شمالی و یا ساخت نسخه داخلی آنها مانند ذوالفقار و طراحی شناورهای کوچک راکت انداز اما پرسرعت مانند آذرخش خود را تجهیز کرد و در کنار آنها شناورهای موشک اندازی چون تندر از چین خریداری شد. نیروی دریایی سپاه از همان ابتدای فعالیت تنها قصد حفاظت از کشتی های تدارکاتی و جزایر متعلق به ایران در خلیج فارس را داشت و از این رو یک نیروی کوچک اما با استراتژی دفاعی بود. البته شناورهای سپاه توسط لانچر های پرتابگر موشک ضد کشتی دوربرد هدایت شونده در نواحی ساحلی و خلیج فارس، پوشش داده می‌شدند و در صورت وقوع یک جنگ در خلیج فارس، سپاه کاملا با دست پر برای مقابله با دشمن وارد میدان نبرد می‌شد.

اما نیروی دریایی سپاه در چند سال اخیر و به خصوص با افزایش سطح تنش های جمهوری اسلامی و دشمنان (همچون ایالات متحده) باعث شده که سپاه کار راحت‌تری برای گسترش فعالیت خود در آب های خلیج فارس داشته باشد و سپاه را به سوی طراحی شناور های بزرگتری سوق بدهد که بتواند در شمال اقیانوس هند فعالیت کند و دامنه این فعالیت حتی تا خلیج عدن و دریای سرخ نیز برود.

ذوالفقار» شمشیر بُرّان انقلاب اسلامی بر گردن تروریست‌‍‌های آمریکایی در خلیج فارس + فیلم و تصاویر

کلاس ذوالفقار نیروی دریایی سپاه. این شناور یکی از استراتژیک ترین و مسلح ترین شناورهای کوچک و تندرو سپاه محسوب می‌شود که قابلیت شلیک موشک ضدکشتی هدایت شونده را دارد.

سپاه البته پیش‌تر، سابقه ساخت شناورهای با جثه بزرگ را دارد. برای نمونه ناو شهید رودکی که یک شناور تدارکاتی ویژه عملیات آبی-خاکی است، یکی از دستاوردهای بزرگ نیروی دریایی سپاه است و توان تدارکاتی این نیرو و پشتیبانی از تفنگ‌داران دریایی سپاه را به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد. اما همان طور که گفته شد، سپاه پاسداران در چند روز اخیر از جدیدترین شناور مسلح خود رونمایی کرد که به احترام سپهبد قاسم سلیمانی،‌ شهید والامقام ایرانی به اسم ایشان نام‌گذاری شده است.

اما شناور شهید سلیمانی در کلاس جدیدی قرار دارد. اصولا کشتی‌های جنگی، به ۷ دسته ناوچه، ناو محافظ، ناوشکن، ناو، رزم‌ناو، نبردناو و هواپیمابر تقسیم می‌شوند. اما در اوائل قرن بیست و یکم، نیروی دریایی ایالات متحده برای حفاظت از آب های داخلی در اقیانوس اطلس و آرام کلاس جدیدی از شناورهای جنگی به نام شناور گشتی ارائه داده است. این کلاس ناو جنگی ویژگی های جالبی دارد. ابعاد این کلاس در حد ناوچه است، اما از نظر سلاح در کلاس ناومحافظ قرار گرفته و در زمینه سرعت کمترین اختلاف را با شناورهای فوق تندرو دارد و در این کلاس شناور جنگی نیروی دریایی ایالات متحده دو شناور فریدوم و ایندیپندنس را توسعه و به خدمت گرفت. شناور جدید شهید سلیمانی نیز از نظر پلتفرم در این کلاس قرار گرفته است، اگرچه ابعاد خیلی کوتاه تری دارد.

USS_Independence_LCS-2_at_pierce_(cropped) ایندیپندنس

شناور شهید سلیمانی به دلایلی یک رقیب هم‌سطح برای شناور ایندیپندنس آمریکایی محسوب می‌شود. در شناور ایندیپندنس برای کاهش اصطکاک و توزیع وزن بهتر در طرفین کشتی، دارای یک بدنه اصلی و دو بدنه فرعی و کوچکتر است و جریان آب از بین این بدنه ها عبور کرده و باعث کاهش اصطکاک می‌شود. این شناور دارای سلاح های قدرتمندی است و قابلیت پذیرایی از بالگرد ها را نیز دارد. اگرچه این شناور یک کشتی گشت ساحلی و برای مقابله با کشتی های نه چندان توانمند است اما دامنه برد خوب و سلاح های توانمندی دارد.

الحاق شناور شهید سلیمانی به ندسا در سال جاری/ شناوری جدید با موشک های پدافندی در راه است- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim تصاویر گرافیکی از شناورهای جدید سپاه.. شهید سلیمانی و ناظری

به نظر می‌رسد که شناور شهید سلیمانی برپایه و الگوگیری از شناور ایندیپندنس ساخته شده است، البته تفاوت های زیادی با همتای آمریکایی (مانند ابعاد) نیز دارد.

شناور شهید سلیمانی یک کشتی دوبدنه یا کاتاماران است ولی بدنه اصلی ندارد و بدنه آن را دو سازه در دو طرف تشکیل میدهد که سبک جدیدی در شناورهای جنگی است. همچنین شناور شهید ناظری با تناژ کمتر نیز براساس این الگو توسعه یافته است.

شناور شهید سلیمانی با این تفکر ساخته شده که بتواند در مسافت های طولانی تری اقدام به انجام عملیات کند و در آب و هوای طوفانی و بد، قابلیت های بهتری نسبت به دیگر شناورهای سپاه داشته باشد. تا قبل از ساخت شناور شهید سلیمانی تنها ناوچه تندر قابلیت انجام عملیات در آب و هوای بد را داشت و این یک نقطه ضعف برای سپاه پاسداران به شمار می‌آمد.

هدف بعدی برای ساخت این شناور، افزایش توان تهاجمی و دفاعی کشتی های جنگی سپاه محسوب میشود. برای نمونه هیچ کدام از شناورهای قبلی ندسا حتی توان درگیری هوایی مؤثر را نداشتند و برای دفاع وابسته به دیگر واحد های سپاه مانند واحد های پدافندی ساحلی بودند. اما در شناور شهید سلیمانی سعی بر این بوده که خود شناور برای دفاع از خود دست به انجام عملیات دفاع هوایی و شلیک موشک بزند.

به کار گیری سلاح های بزرگتر و پیشرفته تر در شناور های جنگی از دیگر اهداف ساخت شناور شهید سلیمانی است و در این زمینه باز سپاه توانایی ویژه‌ای در شناور شهید سلیمانی نسبت به دیگر شناورهای ایرانی، گنجانده است.

مشرق نیوز - عکس/ رونمایی از شناور شهید سلیمانی

البته لازم به ذکر است که بازهم شناور شهید سلیمانی در مقایسه با شناورهای دیگر و فوق قدرتمند دارای ضعف هایی است. اما، اما ساخت چنین شناوری در ایران و به کار گیری آن، گام بسیار بلندی بوده که اصلا از آن نمیتوان چشم پوشی کرد و این میتواند سکوی پرتابی باشد برای ساخت ناوهای بزرگتر و مسلح تر و پیشرفته تر.. چنین حرکتی از سوی نیروی دریایی سپاه می‌تواند قدرت ندسا در خلیج فارس را بیشتر از قبل کند.

اما اکنون برویم سراغ ویژگی های شناور شهید سلیمانی…..

شناور شهید سلیمانی ابعاد بزرگتری نسبت به دیگر شناورهای سپاه پاسداران دارد و با طول ۶۵ متر بسیار بزرگتر از کلاس تندر ندسا است و عرض آن حدود ۱۸.۵ متر است که باز عریض ترین شناور جنگی سپاه است و حتی از ناوچه جماران نیز عرض بیشتری دارد. یک سکوی بالگرد روی قسمت انتهایی ناو قرار گرفته که قابلیت پذیرایی بالگرد را دارد که به نظر می‌رسد مساحت آن ۲۱۰ متر مربع باشد، ولی آشیانه‌‌ای برای نگهداری بالگرد وجود ندارد.

همچنین گفته شده که شناور شهید سلیمانی وزنی در اندازه ۶۰۰ تن دارد که باز سنگین شناور نیروی دریایی سپاه لقب می‌گیرد. در سازه شناور شهید سلیمانی بر خلاف شناورهای پیشین ساخت ایران به جای مواد آلیاژی مانند فولاد از فلز آلومینیوم ساخته شده که تأثیر بسزایی در کاهش وزن و همچنین افزایش مقاومت در برابر اکسیژن آب داشته است و این باعث شده وزن آن خیلی کمتر از ناوچه‌ای مثل جماران باشد.

سیستم راندمان شناور به وسیله ۴ دستگاه موتور دیزل تأمین می‌شود که البته اطلاعاتی در مورد ویژگی های پیشرانه و میزان قدرت قابل تولید وجود ندارد. سپاه در کل علاقه ویژه‌ای به شناور تندرو دارد و شناور شهید سلیمانی نیز از این قاعده مستثنی نیست، زیرا گفته شده سرعت این 59کیلومتر بر ساعت (برخی منابع 83 کیلومتر بر ساعت)است. علاوه بر این دامنه برد شناور شهید سلیمانی  به 8000 کیلومتر می‌رسد که اجازه فعالیت در آب های اقیانوس هند را به نیروی دریایی سپاه می‌دهند.

تصاویر ماهواره‌ای از تسلیحات شناور مدرن شهید سلیمانی | سپاه قفل موشک‌های عمودپرتاب را می‌شکند؟ - همشهری آنلاین

یکی از ویژگی های منحصر به فرد شناور شهید سلیمانی استفاده از شکل بدنه جدید برای کاهش امواج بازتاب رادار است که باعث کاهش سطح مقطعی شناور در رادار های دریایی خواهد شد.  استفاده از خطوط شکسته و ایجاد زاویه تند در طراحی شناور می‌تواند امواج راداری را به تشخیص اشتباه وادار کند.

شناور شهید سلیمانی علاوه بر اینکه یک شناور مسلح است، قابلیت پشتیبانی آبی-خاکی را نیز دارد (به صورت محدود با چند شناور کوچک ..بیشتر این توان ابی خاکی برای نیروهای ویژه کاربرد دارد) و همچنین قابلیت حمل قایق های کوچک گشت زنی و شناسایی را نیز دارد که از درب خروجی عقب شناور قابل دسترس است. این قایق های کوچک دارای سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت است که به وسیله جرثقیل در انتهای بدنه تخلیه می‌شوند. همچنین علاوه بر بالگرد به عنوان یک وسیله هواگرد، شناور شهید سلیمانی قابلیت حمل پهپاد های عمود پرواز را نیز دارد و سپاه پاسداران این ویژگی را در شناور جدید خود قرار داده است. این پهپاد ها شامل مولتی‌روتور و بال ثابت با قابلیت پرواز و نشست عمودی است که توانایی بالایی به این شناور در زمینه شناسایی و گشت زنی خواهد داد. گفته شده سپاه در حال آزمایش نسخه عمود پرواز پهپاد معراج برای بکار گیری در شناور شهید سلیمانی نیز است.

در زمینه الکترونیک نیز شناور شهید سلیمانی، حرف هایی برای گفتن دارد، اگرچه جزئیات زیادی از سیستم های الکترونیکی آن منتشر نشده اما این شناور مجهز به انواع سامانه های راداری سطحی، مخابرات دریایی و خط انتقال داده امن، سیستم های جنگ الکترونیک و شنود و سونار برای کشف اجسام زیر آب مانند زیر دریایی است.

برخی از سامانه های الکترونیکی شناور شهید سلیمانی

همچنین برای دفاع و فریب این شناور به 2 مجموعه پرتابگر فریب‌دهنده‌های NDS12 ساخت صنعت دفاعی کشور تجهیز شده است. این دو مجموعه هرکدام دارای ۱۲ پرتابگر راکت های فریب دهنده حرارتی (فلر) و لیزری و راداری (چف) است که می توانند در فریب موشک های ضد کشتی هدایت شونده نقش مؤثری ایفا کنند.

هر راکت فریب‌دهنده راداری این مجموعه می‌تواند هدفی در سطح مقطع راداری 2500 مترمربع را برای دشمن ایجاد کند که حفاظت خوبی برای شناور خودی در برابر موشک دشمن ایجاد می‌کند. این پرتابگر می‌تواند 360 درجه به صورت افقی و تا 80 درجه به صورت عمودی بچرخد.

قرمز: پرتابگر فریب دهنده حرارتی و راداری / زرد: گاتلینگ های ۲۰ میلیمتری / سیاه: توپ ۳۰ میلیمتری

تسلیحات شهید سلیمانی یکی از نقطه قوت های این شناور مسلح به شمار می‌آید.

سلاح های سبک این شناور بیشتر برای مقابله با قایق های تندرو و یا دفاع هوایی کوتاه برد کاربرد دارند که شامل دو توپ کالیبر بالا است. در طرفین قسمت جلوئی ناو، دو توپ سه لول گاتلینگ قرار دارد. نیروی زمینی سپاه (نزسا) توپ معروف Zu-23 روسی را با نام عاصفه در نسخه گاتلینگ تولید میکند و احتمالا این توپ با کالیبر ۲۰ میلی‌متری از نوع ام۱۹۷ (سلاح بالگرد کبرا) روی ناو نصب شده است. میزان نواخت آتش این سلاح بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ گلوله بر دقیقه قرار دارد و برد گلوله‌های آن نهایتا به ۲۰۰۰ متر برسد. علاوه بر جلوی ناو، دو توپ ۲۰ میلی‌متری در طرفین برجک ناو قرار دارد که هرکدام ریموت کنترل جداگانه دارند و گلوله های شلیک شده، به وسیله سیستم های هدایت اپتیکی خود، روانه هدف می‌شوند. یک توپ ۳۰ میلی‌متری در جلوی ناو نیز قرار گرفته که قدرت تخریب بیشتری دارد و سرعت شلیک آن حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گلوله در هر دقیقه است و به نظر می‌آيد برای مقابله با اهداف سطحی مانند قایق های کوچک به کار گرفته شود. این توپ هم روی یک برجک با سیستم هدایت و ریموت کنترل جداگانه قرار گرفته است.

صحبت شده که شناور شهید سلیمانی به اژدرافکن نیز مجهز شده و قابلیت حمل و پرتاب اژدر را دارد. البته طبق بررسی‌ها لوله‌ای برای شلیک اژدر در سطح بدنه دیده نشده، گویا احتمالا لوله اژدرافکن شناور شهید سلیمانی به صورت مخفی در سطح بدنه تعبیه شده و توسط دریچه‌ای روی بدنه برای شلیک، به محیط بیرون دسترسی پیدا می‌کنند.

اما برگ برنده شناور شهید سلیمانی نسبت به دیگر شناورهای سپاه و حتی ناوهای جنگی نیروی دریایی ارتش، علاوه براینکه قابلیت حمل، پرتاب و استفاده از انواع موشک های ضد کشتی را دارد، می تواند از موشک های کروز دوربرد و موشک های پدافندی پیشرفته بهره ببرد. در حقیقت شناور شهید سلیمانی در زمینه تسلیحات موشکی جهش بزرگی برای نیروهای مسلح ایران بوده است، زیرا نه تنها شهید سلیمانی اولین شناور ساخت ایران است که قابلیت پرتاب موشک پدافندی برد متوسط به برد بالا را دارد، بلکه اولین شناور مجهز به پرتابگر موشکی عمودی است.

قبلاً نیروی دریایی ارتش در ناوچه جماران، سهند، دماوند و دنا از موشک های پدافندی چون ریم-۶۶ استاندارد و انواع بومی آن به کار برده بود که برد نهایی آنها به ۳۷ کیلومتر می‌رسید. در این شناورها، موشک های استاندارد به صورت لانچر دو تایی (دو موشک ذخیره) به صورت افقی و مایل قرار می‌گرفتند. اما در شناور شهید سلیمانی برای اولین بار موشک‌های سطح به هوا به‌واسطه استفاده از سیلوهای عمودی پرتاب می‌شود و برد نهایی آنها نیز بسیار بالاتر می‌رود.

خط شکنی سپاه در ساخت شناور جنگی با موشک های عمودپرتاب/ گزارش تسنیم از شناور شهید سلیمانی- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

از برتری های مهم سیلو های عمودپرتاب موشک، این است که پس از شلیک، نیازی به هرگونه تغییر مسیر توسط واحد شناور به‌سمت هدف برای درگیری با آن وجود ندارد، زیرا پرتابگرهای عمودی در هر زاویه‌ای پیرامون 360 درجه شناور را پوشش می‌دهد. یکی دیگر از مزیت های پرتابگرهای عمودی این است که به‌سبب اشغال فضای سطحی کمتر، امکان به‌کارگیری به‌تعداد زیادتری روی واحدهای شناور را دارند.

براساس تصاویر منتشر شده، پرتابگرهای عمودی در شناور شهید سلیمانی به دو نوع مربعی و مستطیلی تقسیم شده که شامل 6 پرتابگر مربعی و ۸ پرتابگر مستطیلی است. البته زیر هریک از دریچه مشخص نیست چه سلاح هایی قرار گرفته است اما میتوان حدس زد.

براساس اطلاعات در دسترس، شناور شهید سلیمانی در بحث پدافندی به موشک های صیاد ۳ مجهز شده است. نمونه زمین پرتاب سامانه صیاد دارای موشکی با جرم ۹۹۵ کیلوگرم و طول ۶.۱ متری با قطر ۴۰ سانتی‌متر است که دامنه برد آن ۱۲۰ کیلومتر می‌باشد اما گفته شده که در نمونه دریایی صیاد ۳ که روی شناور شهید سلیمانی نصب شده دارای برد ۱۵۰ کیلومتر و توانایی درگیری با اهداف در ارتفاع ۲۷ کیلومتری است که نشان دهنده بهینه سازی و تفاوت نمونه نصب شده روی شناور شهید سلیمانی نسبت به نسخه زمینی سامانه صیاد است.

همچنین به گفته سرلشکر پاسدار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در مراسم رونمایی از شناور شهید سلیمانی، این شناور جنگی، علاوه بر موشک های پدافندی برد متوسط به بالا،‌ قابلیت پرتاب موشک های پدافندی کوتاه برد را نیز دارد. موشک های پدافندی برد کوتاه پیشرفته برای سرنگونی موشک های کروز، پهپاد ها و بالگرد در ارتفاع پائین سلاح بسیار مؤثری خواهد بود. در واقع شناور شهید سلیمانی اولین شناور نظامی کشور است که قابلیت درگیری با اهداف هوایی در هر برد و ارتفاعی را دارد و این ویژگی آن را از ناوچه هایی چون کلاس جماران متمایز می‌کند.

احتمالا به نظر می‌رسد که در شناور شهید سلیمانی از سامانه هایی چون دزفول یا زوبین استفاده شده است. سامانه دزفول و زوبین هر دو به صورت عمودپرتاب در نمونه زمین‌پایه پرتاب می‌شوند که احتمال استفاده آنها در شناور شهید سلیمانی را افزایش می‌دهند. گفتنی است که دزفول دارای برد درگیری ۱۲ کیلومتر و زوبین دارای برد درگیری ۲۰ کیلومتر است.

دیگر سلاحی که به صورت عمودی پرتاب می‌شود، موشک کروز است. شناور شهید سلیمانی اولین ناو جنگی ایران است که به موشک کروز دوربرد مسلح می‌شود در حالی که شناور های قبلی سپاه و ارتش تنها موشک ضد کشتی در بحث سلاح تهاجمی حمل می‌کردند. حدس زده می‌شود که سپاه در شناور رزمی خود از موشک های کروزی چون هویزه و ابومهدی بهره ببرد. سخن آقای تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه، که به استفاده از موشک های کروز با برد ۷۰۰ کیلومتر در شناور شهید سلیمانی اشاره کرده، بهره گیری از این موشک ها در این شناور را تائید می‌کند. موشک های کروز هویزه و ابومهدی هر دو از خانواده موشک کروز سومار هستند که براساس موشک کروز Kh-55 روسی ساخته شده اند. موشک کروز هویزه برای زدن اهداف سطحی و زمینی کاربرد دارد و موشک کروز ابومهدی نسخه دریایی هویزه است و برای درگیری با اهداف دریایی کاربرد دارد، اگرچه می‌توان آن را بر ضد اهداف زمینی نیز شلیک کرد. هر دو موشک دارای موتور توبربوجت و سرعت مادون صوت هستند و به وسیله سامانه هدایت ماهواره ای هدایت می‌شوند.

تخمین زده می‌شود که سیلوهای عمودپرتاب ۸ تایی مستطیلی شناور شهید سلیمانی برای سامانه پدافندی و سیلوهای ۶ تایی مربعی برای موشک های کروز، در نظر گرفته شده است.

نارنجی: لانچر سامانه پدافندی / سفید: لانچر پرتابگر موشک کروز/ آبی: لانچر پرتاب موشک ضد کشتی

به عنوان سلاح ضد کشتی نیز به نظر می‌رسد شناور شهید سلیمانی از موشک هایی چون قدیر و نصیر بهره میبرد و دارای چهار لانچر برای موشک دوربرد و دو لانچر برای موشک برد متوسط است که به صورت سه تایی در طرفین برجک ناو نصب شده اند. همچنین لانچر ها به گونه‌ای طراحی و نصب شده اند که کمترین بازتاب راداری را داشته باشد.

به نظر می‌رسد که شناور شهید سلیمانی توانایی حمل و شلیک موشک های خانواده نور و نصیر را دارد. اما به نظر بکارگیری نصیر و قدیر از این خانواده متحمل تر است. نصیر دارای برد حدود 90 کیلومتر است  و موشک قدیر نیز یک موشک هدایت راداری است که ۳۰۰ کیلومتر برد دارد. بسته به میزان فاصله هدف و مبدا و بزرگی هدف این موشک ها کارایی جداگانه‌ای دارند.

نیروی دریایی سپاه پاسداران تاکنون تنها یک فروند از شناور شهید سلیمانی با شماره بدنه FS-313-01 تحویل گرفته است، اما به نظر می‌رسد که ساخت چهار فروند دیگر نیز در دستور کار جهاد خودکفایی ندسا قرار دارد و قرار است به هر منطقه نیروی دریایی، یک فروند شناور شهید سلیمانی تحویل داده شود.

سخن خویش را با ذکر این نکته به پایان می‌رسانیم که طراحی، توسعه، ساخت و به خدمت‌گیری شناور شهید سلیمانی گام بلندی در صنایع دفاعی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بوده که در شرایطی که کشور به همه نوع تحریم تسلیحاتی دچار شده، همچین شناور مسلح پیشرفته‌ای ساخته شده است. اگرچه بازهم شناور شهید سلیمانی در مقایسه با شناورهای دشمنان ایران (مانند ایالات متحده) دچار ضعف هایی است، اما این می‌تواند شروعی بر ساخت شناورهای بزرگتر و ناوشکن های پیشرفته تر و مجهز تر بومی شود و قدرت نیروی دریایی سپاه در منطقه به اوج خود برسد.

برای عضویت در اینستاگرام جنگاوران اینجا را کلیک کنید

مقالات مشابه

ناوهای جنگی موجود در ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن