تانک

تانک تی72 یو ام جی(T-72UMG)

تانک تی72 یو ام جی(T-72UMG)

به روزرسانی ناشناخته : پروژه به روزرسانی تانک های تی 72 ترکمنستان

نویسنده: اقای سینا نوریخانی

مانند بسیاری از کشورهای حوزه آسیای میانه، ترکمنستان در حوزه خودروهای زرمی/زرهی از ادوات به ارث رسیده از شوروی یا موارد خریداری شده از کشورهای خارجی در دهه های اخیر بهره میبرد. خرید های سال های اخیر شامل زره پوش های مدرن نظیر تانک های تی 90 اس، خودروهای رزمی پیاده نظام بی ام پی 3 و نفربرهای بی تی آر 80 از روسیه و انواع و اقسام زره پوش های سبک و خودروهای محافظت شده از کشورهایی نظیر ترکیه، عربستان سعودی، اسرائیل، امارات، چین و مواردی از ایالات متحده آمریکا، بلاروس و ….. است که در بخش خودروهای نظامی تنوع قابل توجهی برای ارتش ترکمنستان ایجاد کرده است (که به نوبه خود معایبی هم دارد)

برای اشنایی با تی72 اینجا را کلیک کنید

علاوه بر خرید انواع زره پوش ها، ترکمنستان برنامه هایی نیز برای به روزرسانی ادوات موجود در ارتش خود به اجرا گذاشت که عمدتا شامل ادوات به ارث رسیده از شوروی از جمله تانک های تی 72 و نفربر های روسی بود. به عنوان مثال میتوان به نصب جایگاه های تسلیحاتی/برجک ساخت اوکراین و ترکیه بر روی نفربر های سری بی تی آر 80 ارتش ترکمنستان اشاره کرد که در ارتقای توان رزم این زره پوش ها موثر است. در یک نمونه دیگر میتوان به برنامه ارتقای تانک های تی 72 این کشور به استاندارد UMG و ارتقای خودروهای رزمی پیاده نظام بی ام پی 1 به استاندارد U موسوم به Shkval با همکاری کشور اوکراین اشاره نمود.

ارتقای تانک های تی 72 ترکمنستان به استاندارد UMG یکی از معدود قرارداد های موفقیت آمیز ارتقای تانک برای یک مشتری خارجی توسط اوکراین در دو دهه اخیر است. البته این مسئله به دلیل عدم ارائه استاندارد های به روزرسانی توسط اوکراین نیست چرا که در بیست سال اخیر استاندارد های متعددی در حوزه به روزرسانی تانک های شرقی به امید یافتن مشتریان خارجی توسط صنایع اوکراینی ارائه شده است. عدم موفقیت اوکراین در این حوزه علاوه بر ضعف صنایع زرهی این کشور (در مسائلی همچون نرخ تولید و به روزرسانی، کیفیت کار و ….) به این مسئله باز میگردد که بازار هدف اوکراین عمدتا کشورهایی بودند که خرید تعداد بیشتری ادوات زیر نظیر تانک های تی 55 دسته دوم و مدل های مختلف تی 72 را به ارتقای کیفی ادوات موجود ترجیه میدادند (ترجیه کمیت بر کیفیت)

نیروی زمینی ترکمنستان در حال حاضر کاربر نمونه های تقریبا متنوعی از تانک تی 72 است از مدل های اولیه همچون تی 72 اورال و مدل A تا تعداد محدودی مدل AV. کشور ترکمنستان پس از فروپاشی شوروی بر خلاف ازبکستان و قزاقستان تجهیزات نسبتا قدیمی تری را با ارث برد نتیجتا نمونه های پیشرفته تری از ادوات زرهی شوروی نظیر تی 72 بی و تی 80 هیچگاه در ارتش این کشور به کار گرفته نشد. با این وجود ترکمنستان تنها کشوری در حوزه آسیای میانه است که از زمان فروپاشی شوروی نسبت به خرید تانک های اصلی میدان نبرد نسل جدید اقدام کرده و تنها کاربر تانک تی 90 اس در این بخش از آسیا است.

تانک های T-90S در جلو و تانک هایT-72UMG به دنبال آن ها در جریان رژه بیستمین سالگرد استقلال در سال 2011

تانک های T-90S در جلو و تانک هایT-72UMG به دنبال آن ها در جریان رژه بیستمین سالگرد استقلال در سال 2011

تا پیش از خرید تی 90 اس از روسیه، برنامه ترکمنستان برای ارتقای توان رزم زرهی خود، به روزرسانی سنگین ناوگان تانک های تی 72 بود. در زمانی مشابه در کشور اوکراین پروژه های متعددی برای ارتقای تانک تی 72 ارائه شد که استاندارد UMG شاید ناشناخته ترین آن ها بود. در این به روزرسانی، تلاش برای ارتقای تقریبا تمامی قابلیت های تانک تی 72 صورت میگرفت از جمله ارتقای حفاظت با طراحی حفاظتی جدید، ارتقای مجموعه نظارت و کنترل آتش، نصب جایگاه تسلیحاتی کنترل از راه دور مجهز به تیربار 12.7 میلیمتری NSV و در نهایت نصب پیشرانه V-84. ویژگی شاخص این تانک در برخورداری از بلوک های زره واکنشگر انفجاری کنتاکت 5 یا نمونه تولید اوکراین از این زره با نام نوژ است که در ارتقای سطح حفاظت تانک نقش اصلی را ایفا میکند. تصور این است که ارتقای UMG توسط اوکراین برای بازار خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه شده هر چند که از هیچ یک از این دو منطقه مشتری خاصی برای این محصول اوکراین یافت نشد و تنها خریدار آن کشور ترکمنستان بود.

اینطور که به نظر میرسد استاندارد به روزرسانی UMG عمدتا بر روی چند ده دستگاه تانک تی 72 ترکمنستان در مدل A و همچنین بر روی تعدادی از مدل اورال به اجرا در آمده در حالی که تصور میشود اوکراین به دنبال قراردادی به مراتب بزرگتر برای به روزرسانی کلیت ناوگان تانک های تی 72 ترکمنستان بوده است. مشخصا از زمانی که در سال 2010 خرید تانک تی 90 از روسیه آغاز شد، برنامه ارتقای تانک های تی 72 ترکمنستان محدود گردید و ارتقای تعدادی بیشتر از تانک ها به نفع خرید تانک تی 90 منتفی شد.

از نظر علاقه مندان متعصب حوزه زرهی، در زمان جستجو برای خریداران و کاربران ادوات زرهی خاص، ترکمنستان از مواردی است که به سرعت به ذهن خطور نمیکند اما این کشور با خرید به روزرسانی UMG و خرید زره پوش هایی نظیر الشبل از عربستان نشان داد که به دنبال دستیابی و به کارگیری ادوات و به روزرسانی های کمتر شناخته شده است. با توجه به محدودیت تعداد تانک های تی 72 به روزرسانی شده ترکمنستان و نیاز این کشور برای جایگزینی ناوگان تی 72 خود با نمونه ای به روزرسانی شده یا به کل جدید در آینده، شرکت های اوکراینی احتمالا یکی از گزینه های رجوع برای ترکمنستان خواهند بود با این تفاوت که اینبار اوکراینی ها رقبای دیگری هم دارند از جمله ترکیه، اسرائیل، روسیه و صربستان که مشتاقانه به دنبال به دست اوردن سهم خود در بازار ارتقای ادوات زرهی هستند. کشورهای مورد اشاره نه تنها در بازار تسلیحاتی آسیای مرکزی حضور دارند بلکه استاندارد های به روزرسانی برای تانک تی 72 نیز ارائه داده اند که هر یک ویژگی های مختص به خود را دارند. در نهایت اگر به روزرسانی جدیدی نیز بر روی تانک های تی 72 ترکمنستان اعمال شود، نتیجه آن اضافه شدن ادوات جدید به خیل ادوات عجیب و غریب موجود در ارتش این کشور خواهد بود و این مسئله گواهی است بر اینکه تنوعی از طرح ها گاهی در مکان هایی که انتظارش نمیرود، یافت میشوند و برخی تجهیزات و تسلیحات در کشورهایی که انتظارش نمیرود، دیده میشوند.

منبع

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن