تانک

تانک تایپ99

تانک تایپ99

در اواسط  دهه 1970 ارتش چین دست به کار بر روی توسعه نسل دوم تانک های ام بی تی خود شد. تانک جدید باید بتواند  با تانک جدید شوروی یعنی تی 72 مقابله کند.در دهه 1970 بر اساس یک موتور 1000 اسب بخار امده از المان و توپ 120 م م جدید  ، تانک جدید توسعه یافت  که دارای انبار مهمات پشت برجم مشابه  لئوپارد 2 ای1 بود. تانک جدید تایپ 80 نام گرفت ولی به زودی چین متوجه شد نیاز به تانک قدرتمند تری دارد. دو طرح در دستور کار قرار گرفت  یکی شبیه به تی 72 با یک توپ 125 م م مشابه ان با گلوله گذاری خودکار و دومی طرح  شبیه مرکوا  اسرائیلی  با توپ 120 م م بود. در نهایت بعد از چند سال کش مکش ارتش چین در سال 1984 طرح مبتنی بر تی 72 را پسندید.در سال 1986 طرح کلی داده شد و در سال 1989 کارخانه شماره 617 شروع به تولید پیش نمونه تانک جدید با نام تایپ  99 کرد(اگرچه بعد اسمش تغییر کرد). در سال1992و 1993 در مشخصات زره تانک تغیراتی داده شد و بر قطر ان افزوده شد و در سال 1993 تانک ازمون های  مختلف  اب و هوایی خود را پشت سر گذاشت . تا سال 1996 چندین هزار کیلومتر رانندگی در مناطق مختلف  و  در شرایط  اب هوایی یخبندان  تا گرمای بسیاربالا ازمایش شد چند صد گلوله شلیک کرد . در سال 1997 چهار پیش نمونه دیکر 20000 کیلومتر رانده شد و 760 گلوله شلیک کردند تا اینکه  سرانجام در سال 1999 اجازه ورود به خدمت گرفتند.این نمونه جدید تایپ 98 خوانده شد تعداد کمی از ان به خدمت گرفته شد .

تایپ 98  در رژه در سال 1999 به نمایش گذاشته  شد و تعداد  کمی از تن ساخته شد بر خلاف دیگر تانک های بعدی چین دارای  سامانه گلوله گذاری دستی بود چهار خدمه داشت. دارای  توپ 125 م م بود . بر روی برجک دارای  دو پیرسکوپ جدا بود یکی برای فرمانده با قابلیت  چرخش  360 درجه و دیگیر  در سمت چپ برای توپچی

تایپ 98
تایپ 98

در ادامه توسعه تانک جدید تایپ 98 جی ساخته شده که نسخه ارتقا یافته تایپ 98 بود این نمونه نیز به تعداد محدود به خدمت گرفته شد(40 عراده) . این مدل مجهز  به توپ 125 م م با گلوله گذاری خودکار  و سه خدمه بود توان شلیک  گلوله اورانیومی را داشت  و دارای  هشدار دهنده لیزری بود و از  موتور 1200 اسب بخاری بهره می برد .با گسترش  این مدل نسخه تایپ 99 جی ساخته شد که فرمانده دارای  یک سامانه اپیتکی دید  حرارتی با چرخش 360 درجه بود. همچنین دو مدل دیگر نیز از تایپ 99 وجود دارد یکی تایپ 99 ای 1 است که اخرین نسخه  عملیاتی تایپ 99 است دارای برجک  ارتقاء یافته از ناحیه روبرو و نصب زره واکنش دهنده  در دو طرف برجک است. بر اساس این مدل همکنون نسخه ای2 در حال توسعه است که دارای  توپ ارتقا یافته ، سامانه های دیجیتال فرمانده ای و ارتباط جمعی  پیشرفته و زره بیشتر و برجکی کشیده تر است این نمونه به زودی وارد خدمت خواهد شد.

تایپ 99 بر اساس  تجارب به دست امده تی 72 در جنگ اول خلیج فارس ساخته شد. چین خواهان تانکی با زره بیشتر و زره شیب دار و توپ با گلوله های  اورانیومی بود.البته خما طور که گفته شد طرح تایپ99 به قبل از جنگ بر میگردد ولی بعد از سال 1991 تغییراتی در طرح داده شد.

تایپ99 نسخه ارتقا یافته تی72 دست کم از نظر ظاهر است. تانک دارای  سه خدمه است رانند که در جلودر مرکز مینشیند  و با سه پیرسکوپ توان دید رو به بیرون را دارد  و دریچه ان درست زیر لوله توپ باز میشود  و فرمانده در برجک در سمت راست  و شش پیرسکوپ برای دید رو به بیرون دارد  و توپچی  در سمت چپ برجک .تانک  57 تن وزن دارد و دارای  برجکی کشیده و دراز و کوتاه به سبک تانک های غربی است .

سامانه اتش تایپ 99 دست کم روی کاغذ بسیار کارا است. سامانه کنترل اتش  میتواند  تمامی فاکتورهای  لازم برای شلیک دقیق  مانند دما، سرعت باد، فاصله تا هدف (با کمک مسافت یاب لیزری ) و دیگر فاکتورها  را جمع اوری و انها را برای  اتش جمع بندی کند.  توپچی   دارای یک سایت اتش با دید حرارتی نسل دوم با توان درست نمایی تا 11 ایکس است  . گفته شده برد دید شبانه  بین 2500 تا 2750 متر  و دید روزانه تا 5000 متر است .  گفته شده احتمال برخورد یک گلوله در 2000 متر به هدف 90% و در 2500 متر 85% است .  تایپ 99 همانند تانک های مدرن توان محاسبه خودکار زاویه لوله و قرار دادن لوله برای  هدف قرار دادن دقیق با یک اتش  گلوله را دارد و میتوان به واسطه  سایت هدفگیری حرارتی اهداف متحرک را  با دقت بالای بزند 

فرمانده دارای یک سایت دید پانورماتیک بر روی برجک است که دارای دید حرارتی نسل دوم است و از یک مسافت یاب لیزری مستقل بهره میبرد. فرمانده توان استفاده از توپ به صورت مستقل را بدون نیاز به سایت اتش توپ چی دارد

از یک موتور دیزل   1500 اسب بخاری بهره می برد که بر اساس موتور دیزل المانی ام بی 871 ساخته شده که بر روی برخی تانک های چینی در دهه 1980 نصب شد .رانش به وزن تانک بسیار خوب است و از اکثر تانک های غربی  با عدد 27.78 اسب بخار بر تن بیشتر است . سرعت تانک در جاده 80 کیلومتر و در دشت  60 کیلومتر است  .گیربکس  دارای  هفت دنده جلو و یک دنده عقب است. تانک دارای خروجی  سوپر شارژ است که کامل در هنگام کار کرد موتور سرد است و ایجاد امواج فروسرخ حرارتی نمیکند

تایپ 99 دارای  سامانه های دفاعی و تهاجمی کاملی است از این جنبه قابل قیاس  با انواع غربی و روسی است. دارای یک سامانه دفاع لیزری  شامل یک هشدار دهنده لیزری  بر روی برجک سمت چپ است که نتنها میتواند محل دقیق نشان گذار لیزری دشمن  را کشف کند بلکه با تابش یک لیزر به اپتیک سامانه لیزری دشمن ، ان را کور کند..این سامانه میتواند پرتوی لیزری تابیده شده از 4000  متری  را شناسایی  کند و پوشش ان 360 درجه است.سامانه ناوبری بر اساس جی پی اس و یک ژیرسکوپ لیزری  با نام تایپ 9602 به خدمه  را کمک میکند  در هر حالتی موقعیت تانک را با دقت 20 متر مشخص کنند.همچنین پشت سر فرمانده یک هشدار دهنده لیزری  جهت کشف پرتو تابشی لیزر بر روی تانک نصب  شده و دارای  توان کشف لیزری که از برد 4000متری نشان رفته است را دارد. همچنین این  سامانه برای فرار از دست لیزری میتواند به  صورت اتوماتیک دست  به پرتاب نارنجک انداز دود زا  بزند.تصاویری  از تایپ99  ای1 مجهز به سامانه اخلال گر فروسرخ  برای اختلال بر روی موشک  های هدایت نیم خودکاری چون تاو نیز منتشر شده که شبیه  نسخه چشم قرمز است که روی تی 90 روسها نصب شده است.

از دیگر سامانه های نصب شده روی این تانک میتوان به یک لیزر پر قدرت اشاره کرد که بعد از تشخیص قرار گرفتن لیزر روی تانک توسط هشدار دهنده لیزری تانک ، این سامانه دفاعی لیزر را به طرف دوربین اپتیکی غلاف نشان گذار لیزری دشمن قرار دادو ان را کور میکند. این سامانه در پشت دریچه توپچی تانک قرار دارد .(برای هدایت سلاح لیزری یک غلاف و یا یک نشان گذار لیزری وجود دارد که  دارای  دوربین است  که هدف توسط  خدمه توسط  دوربین کشف و دوربین روی هدف قفل  میشود پرتوی لیزر به هدف تابیده منعکس میشود و سلاح هدایت لیزری  بعد از پرتاب به دنبال محل انعکاس امواج که هدف باشد پیش میرود)

ب
بخش های مختلف بیرونی تایپ99(برای بزرگ کردن تصویر روی ان کیلیک کنید)

توپ اصلی تانک یک توپ 125 م م با گلوله گذاری  خودکار کپی نسخه روسی 2 ای 46 است. همانند سری تی روسها  دارای  انبار مهمات چرخفلکی است که زیر برجک قرار دارد   که ان عیب بزرگ را دارد که در صورت نفوذ مهمات به درون تانک باعث انفجار  تمامی مهمات درون تانک میشود. البته در تایپ 99 همچون  تی 90 تلاش  شده با ایجاد حفاظت بیشتر جلوی نفوذ مهمات دشمن را بگیرند.توپ  توان شلیک مهمات انرژی جنبشی اورانیومی  را دارد و میتوان به صورت خودکار و دستی ان را مهمات گذاری کرد  و به صورت خودکار 8  گلوله بر دقیقه  اتش  میکند.از میزان نفوذ مهمات های چینی اطلاع دقیق در دست  نیست ولی گفته شده نسخه اورانیومی 125 م م در ارتش چین توان نفوذ 960 م م در 2000 متر را در زره 90 درجه  و یک نمونه تنگستنی  توان نفوذ در 800 م م در این زمین قابل قیاس با انواع  غربی و روس است. البته مهمات های یادشده به صورت عملی توانسته اند زره ای به میزان 600 و 690 م م را نابود کننده .همچنین این نمونه توان شلیک موشک  هدایت لیزری  لوله پرتاب  مشابه  ای تی 11 روسی را دارد که دارای  برد 4000 متر و قدرت نفوذ در 850 تا 900 م م زره فولادی را دارد.میتوان این موشک  را همانند نسخه روسی بر ضد بالگردها نیز استفاده  کرد. تانک 41 گلوله را در حمل میکند که 22 گلوله در درون خشاب سامانه اتولودر قرار دارد. همچنین یک مسلسل 12.7 م م سنگین بر روی برجک با توان کنترول ان از درون  بدنه با 300 گلوله و یک مسلسل 7.62 م م هماهنگ با برجک اصلی با 2000 گلوله موجود  است.

زره تایپ 99 نامشخص است ولی یک زره ترکیبی  شامل کامپوزیت  فولاد و سرامیک است و همچنین دارای  زره واکنش دهنده نیز است.  میتوان تانک را به بسته های زره کامپوزیت برای مقابله با مهمات انرژی جنبشی کرد و یا برای نبرد شهری ان را به زره واکنش دهنده برای مقابله با خرج گود تجهیز کرد. ولی چیزی که مشخص است زره تانک همکنون دارای زره واکنشی روی بدنه  و  بلوک کامپوزیت زیر این صفحه است از این رو زره تایپ 99 به صورت ماژولار است و براحتی قابل تعویض . جالب اینکه  تصاویر نسخه جدید ای2 نشان میدهد  دارای  برجکی بسیار بزرگتری و کشیده تر  است و  ان نیز تعداد زیادی از این بسته های واکنشی یا کامپوزیت را حمل میکند. ولی احتمال بسیار قوی انها زره واکنش دهنده انفجاری  هستند.میزان مقاومت  تایپ99 مشخص  نیست ولی منابع غربی مقاومت را  1200 م م در برابر خرج گود و 500 م م در برابر گلوله انرژی جنبشی  میدانند  والبته برخی منابع  این اعداد را به ترتیب  1500 و 800 م م میدانند .

تانک دارای شش چرخ فولادی است که البته فاصله چرخها به یک میزان با هم نیستند و فضای درون تانک برای  خدمه بسیار فراخ گذارش شده .

در تمریناتی در چین تایپ 99 ثابت کردند میتواند از فاصله بشی از 1000 تا 1500 متر گلوله های 105 و 125 م م را دفع کند
در تمریناتی در چین تایپ 99 ثابت کردند میتواند از فاصله بشی از 1000 تا 1500 متر گلوله های 105 و 125 م م را دفع کند
کابین توپچی
کابین توپچی

TYPE-99A2

نسخه تایپ 99 ای 2 در سال 2003 رو نمایی شد و در سال 2008 وارد خدمت شده است. این نسخه دارای توپی ارتقا یافته با توان شلیک دقیقتر   است که سرعت مهمات شلیک را نیز افزایش داده است . همچنین سایت اتش و رایانه اتش بالستیک  ارتقا یافت و توپچی دارای سامانه دید حرارتی نسل سوم شده است . همچنین در این نسخه توپچی دارای یک سایت اتش با زاویه دید محدود برای مواقع خاص  در بالای لوله توپ است . این نمونه دارای بلوک های زره واکنشی بزرگتر است و به خوبی میتواند اندازه بزرگ ان را در کنار و جلو برجک دید وسطح بیشتری را  پوشش می دهند و همچنین میزان مقاومت انها افزوده شده است. این نسخه دارای  یک موتور 1500 اسب بخاری است که رانش به وزن بیشتر را فراهم میکند و بر روی برجک به جای سامانه کور کننده لیزری دارای یک رادار برای  سامانه دفاع فعال ضد موشک و راکت است. جزئیات زیادی از این سامانه منتشر نشده ولی در تایپ 99 ای 2 رادار روی برجک قرار دارد و احتمالا پرتاب کننده های مهمات انفجاری ضد راکت و موشک در پشت دیوار بلوکهای زره ای کنار برجک قرار دارد(بین بلوک و برجک).

تانک تایپ99
TYPE-99A2
DSW
محل قرار گیری رادار سامانه دفاع فعال با فلش مشکی و محل احتمالی پرتابگر سامانه دفاع فعال با فلش قرمز مشخص شده است
تفاوت نسخه ای1 و ای 2
تفاوت نسخه ای1 و ای 2

تایپ99 دست کم از نظر مهمات ، قدرت تحرک،دقت اتش و سامانه های الکترونیک به خوبی قابل قیاس  با ابرامز ، لئوپارد 2  و مرکاوا است  اگرچه از نظر زره از  انها عقب تر است ولی تواسنته وضعیت زرهی چین را به خوبی دگرگون کند

مشخصات

وزن:50 تا 54 تن بسته به مدل

طول:11 متر

ارتفاع:2.37 متر

موتور:یک موتور دیزل 1200 اسب بخاره

سرعت:80 کیلومتر بر ساعت در جاده

برد:400 کیلومتر با سوخت داخلی

سلاح: یک توپ 125 م م  با گلوله گذاری خودکار در کنار مسلسل 12.7 م م و یک مسلسل 7.62 م م

ترجمه:عبدالحمید تارخ

منابع:

http://www.military-today.com/tanks/type_99.htm

http://www.army-technology.com/projects/type99chinese-main/

 

 16580477

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. تایپ ۹۹ چقدر از نظر الکترونیک چقدر قابل قیاس با کا ۲ هست و همینطور از منظر مهمات چه جایگاهی نسبت به رقیب کره ای داره،برنامه برای ارتقا گسترده روی تایپ ۹۹ هست یا قراره با تانک جدید جایگزین بشه،سوال آخر اینکه آیا چین برنامه در نیروی زمینی شبیه نیروی دریایی و هوایی خودش داره یا خیر(منظور رسیدن به استاندارد جهانی با سرعت سرسام آور هست)

    1. سلام کا2 از هر لحاظ برتر از تایپ99 است و کلا تایپ 99 حتی از نسخه های برتر تی90 هم پاینتر است

  2. سلام جناب تارخ ، چه فرقی بین این تانک با MBT3000 وجود داره ؟ و کدومشون بهتره ؟

    1. سلام ام بی تی 3000 نسخه صادراتی بر گرفته شده از این تانک است

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن