تسلیحات نیروی های پیاده و سلاح های انفرادی

5 کالیبر برتر سلاح های تهاجمی

بهترین کالیبر های اسلحه های تهاجمی جهان

5 کالیبر برتر سلاح های تهاجمی

سلاح های تهاجمی از جنگ جهانی دوم به  بعد اصلی ترین سلاح نیروی های پیاده در میدان نبرد بودند، هرچند امروزه با بهبود کیفیت در ساخت، افزایش دقت در سلاح ها و امکان افزایش کارآیی سلاح با تجهیزات جانبی، سلاح های کوتاه تر یعنی کاربین ها در حال جایگزینی سلاح های تهاجمی هستند. اما تقریبا تمامی مدل های کاربین از همان کالیبر سلاح تهاجمی مدل خود استفاده میکنند لذا این مقایسه ی کالیبر به میان کاربین ها نیز قابل بسط است.

5. کالیبر 7.62*39

7.62*39

موفق ترین و استفاده شده در گسترده ترین صورت در عصر ما کالیبر 7.62 با طول پوکه 39 م م است. و برتری های این کالیبر همین جا تمام میشود!

در میدان مقایسه این کالیبر تقریبا از تمامی کالیبر های دیگر موجود در این لیست ضعیف تر عمل کرده و دلیل اصلی حضورش در این لیست و اهمیت آن در دنیای امروزی موفقیت سلاح کلاشنیکف و گستردگی استفاده ی از آن در سراسر جهان است. اما این گستردگی امتیاز کمی برای این کالیبر نیست، زیرا این موضوع یعنی که حتی اگر کالیبر سازمانی شما کالیبر بهتری باشد اگر نتوانید ماژولاریتی لازم را در سلاح خود ایجاد کنید و از سلاح های مولتی کالیبر که قابلیت تعویض سریع و راحت لوله و گلنگدن (بولت) را برای استفاده از کالیبر 7.62 را دارند استفاده نکنید، باید قید استفاده ی از مهمات غنیمتی از دشمن را به کلی بزنید و تنها بر توان لجستیکی و پشتیبانی خود تکیه کنید.

به همین دلیل حتی امروزه اگرچه کمتر سلاحی برای استفاده ی از این کالیبر طراحی میشود، بسیاری از سلاح ها با قابلیت و توان ارائه در این کالیبر ساخته میشوند، که البته دلیل دیگر آن هم این است که بسیاری از کشور ها من جمله کشور ما ،ایران، انبار های مهمات پر از میلیون ها فشنگ 7.62 دارند که به راحتی نمی توانند از خیر همه شان بگذرند و کالیبر جدیدی را جایگزین کند.

فیلم تست ژل بالستیک این کالیبر

 

4. کالیبر 7.62 ناتو

کالیبر کامل (full caliber)خوب و قدیمی ما با قطر 7.62 و طول پوکه 51 م م ، قوی و دقیق است اما دردسر هایش بسیار.

پس از جنگ جهانی دوم این کالیبر در آمریکا و در سلاح m14 و تقریبا در تمامی دیگر کشور های عضو ناتو در سلاح FN fal ملقب به دست راست جهان آزاد خدمت کرد، اما این کالیبر همیشه مشکل لگد و عقب روی شدید و وزن زیاد را به سلاح خود متحمل می کرد (مانند ژ3 توپ دستی خودمان) که البته اصطلاحاتی مانند توپ دستی که در مورد سلاح های استفاده کننده از این کالیبر گفته می شود، تعریف و تمجید نبوده و در واقع نشانه ی بی استفاده بودن این سلاح ها در دنیای امروز است. البته دقت داشته باشید در واقع سلاح های استفاده کننده از این کالیبر نظیر ژ3 معمولا در دسته ی بتل رایفل ها قرار میگیرند و نه اسالت رایفل اما امروزه استفاده ی از اکثر این سلاح ها در همان نقش سلاح تهاجمیست لذا ما هم در کنار دیگر کالیبر های تهاجمی به بررسی آن در میدان عمل میپردازیم.

ژ3 آن توپ دستی بزرگ

در دهه ی گذشته به نظر می رسید که با ظهور کالیبر های کوچک تر که نقاط ضعف 7.62 ناتو را نداشته و به لطف انحراف در بدن و اثر زخم ترامای گوشت کشندگی راضی کننده ای داشتند دیگر کم کم شاهد خداحافظی 7.62 ناتو با دنیای سلاح های تهاجمی و کاربین باشیم اما ظهور دوره ی جدید سلاح های پلیمری استفاده کننده از پیستون کورس کوتاه (مانند FN scar و HK417) که مشکل وزن و لگد را تا حد زیادی بر طرف میکنند جان جدیدی به این کالیبر بخشیده و در کنار مسائلی مانند برد بالا و پتانسیل بهتر این کالیبر برای استفاده هسته تنگستنی برای نفوذ به جلیقه های ضد گلوله باعث شده است که این کالیبر در صورت قرار گرفتن کنار این سلاح های نوین هنوز از بهترین انتخاب ها برای میدان نبرد باشد.

فیلم تست ژل بالستیک کالیبر 7.62*51 ناتو

 

3. 9*39 روس، کالیبری برای ساکت شدن

گلوله های 9*39 میلیمتری نوک آبی (مدل نفوذ کننده به زره)

کالیبر نسبتا نوین روسی با هدفی کمی متفاوت،  در واقع این کالیبر بخاطر اهدافی خاص بوجود آمده به طوری که مقایسه آن به عنوان کالیبر تهاجمی شاید درست به نظر نرسد، اما از آنجا که طول پوکه ، برد مفید و حتی سلاح های استفاده کننده از آن در استاندارد های سلاح های تهاجمی و کاربین قرار میگیرند و از آنجا که آینده میدان های نبرد تا حد زیادی تحت تاثیر این کالیبر و امثال آن قرار خواهد گرفت آن را به این لیست اضافه می کنیم. هدف از توسعه ی این کالیبر ها توسط شوروی استفاده در سلاح های مخصوص کم صدا و به صورت داخلی سوپرس شده (integrally suppressed) و با سرعت مادون صوت (sub sonic) است . توضیح مقوله ی صدا خفه کن ها و این گلوله ها از حوصله ی این مقاله خارج بوده و می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد این موارد به مقاله ی همه چیز درباره ی صدا خفه کن ها مراجعه کنید. این کالیبر برای استفاده ی نیرو های ویژه در عملیات های خاص با کمترین سر و صدای ممکن مهندسی شده و سلاح های استفاده کننده آن از انواع مدل های تک تیرانداز و کاربین هستند.

تصویر گرافیکی از اجزای داخلی اسنایپر رایفل vss vintorez و قشنگ های 9*39 آن

البته این کالیبر بخاطر وزن بالا و سرعت کم، برد مفید زیادی نداشته و برد مفید آن نهایتا در حدود 400 متر است.

برای این کالیبر مدل های فشنگ مختلفی تولید شده است؛ از جمله مدل نفوذ کننده هسته فولادی که قابلیت نفوذ به 8 میلیمتر از صفحه استیل، جلیقه های ضد گلوله نرم و حتی جلیقه های ضد گلوله سخت لول 2 را دارا می باشد.

جا دارد اشاره کنیم که نمونه ی غربی نیز برای چنین استفاده ای نیز توسعه داده شده است با نام کالیبر 300 بلک اوت با کالیبر 7.62 *35؛ که در استفاده و خواص تا حد زیادی به 9*39 شبیه بوده و تقریبا هر دو کالیبر برابرند.

2. 5.56*45 ناتو

از زمان انتخاب 7.62*51 به عنوان استاندارد ناتو بحث ها و تلاش هایی برای کالیبر های کوچک تر و متوسط (intermediate) به جای کالیبر کامل (full calibers) بخاطر لگد زیاد و نرخ آتش کم آن ها وجود داشت اما در آن زمان به جایی نرسید، سال های پس از آن تلاش هایی برای ساخت یک کالیبر متوسط برای استفاده ی در یک مدل کوچک و مناسب تر از سلاح AR10  صورت گرفت که نتیجه ی آن طرح سلاح ar15 و نتیجتا اسلحه ی نظامی m16 در ارتش آمریکا شد. این کالیبر همه چیزی بود که بخاطرش ساخته شد و تمامی اهداف از جمله سبک تر کردن سلاح ، افزایش نرخ آتش ، لگد کمتر و… را محقق کرد اما یک قابلیت بسیار مهم و عجیب دیگر نیز داشت ، انحراف در داخل بدن هدف! این کالیبر در کنار زخم ترامای بسیار بزرگ و قویش پس از ورود به بدن به شدت تغییر مسیر داده و با اینکار کشندگی خود را چندین برابر کرده و آسیب بسیار شدید به اعضای داخلی بدن وارد می کند. همچنین در صورت استفاده در سلاح مناسب توانایی ارائه دقت فوق العاده ای نیز دارد که همه ی این موارد باعث شده است که تا به امروز به عنوان کالیبر استاندارد ناتو و در بسیاری از کشور های سراسر جهان به کار گرفته شود.

m4 carbie

چند وقت گذشته با اعلام نیاز ارتش آمریکا برای نفوذ به سرامیک های ضد گلوله ی امروزی و قادر نبودن مهمات کالیبر 5.56 مدل m855 فعلی به انجام اینکار، صحبت هایی مبنی بر جایگزینی دوباره ی 7.62 شد که با توسعه ی مرمی جدید بر همان کالیبر 5.56 این مسئله فعلا پایان یافته است.

فیلم تست ژل بالستیک این کالیبر (به تغییر مسیر شدید و ناگهانی کالیبر درون ژل دقت کنید.)

 

1. 5.45*39

از همین ابتدا باید عرض کنم که تشخیص قاطع و بلاشک برتری میان 5.45 روسی و 5.56 غربی به سبب شباهت فراوان بین 2 کالیبر همانطور که از تفاوت دهم میلیمتری قطرشان مشخص است از توان و امکانات ما خارج بوده و نیازمند مقدار زیادی آزمایش و ارزیابی و تحلیل داده ها و حتی بازخورد از میدان جنگ است اما با دسترسی محدود ما به اطلاعات و نتایج برخی تصاویر و تست ها و بازخورد هایی چه در موارد نظامی و چه تیراندازان تفریحی و غیرنظامی نتیجه گیری بر آن شد که 5.45 روسی لبه ی برتری کوچکی بر 5.56 غربی دارد. این کالیبر در واقع به تقلید و در تقابل با 5.56 ناتو برای جایگزینی 7.62*39 در سلاح کلاش توسعه داده شد و همانند نمونه ی غربی خود نسبت به 7.62 به برتری هایی مانند: دقت بالا تر، وزن کمتر، مسیر بالستیک بهتر، لگد کمتر و انحراف در بدن دست یافت.

ak 12 با کالیبر 5.45

البته انحراف در این کالیبر از 5.56 کمی متفاوت است و در حالی که 5.56 پس از برخورد تغییر جهت داده و در جهت دیگری حرکت می کند، کالیبر 5.45 روسی بعد از برخورد در جای خود به صورت 90 درجه چرخش کرده و در همان مسیر ادامه می دهد که زخم خروجی بزرگی با اینکار ایجاد میکند. (در فیلم تست ژلاتین بالستیکی زیر، این موضوع کاملا مشهود است.) این کالیبر با انجام این موارد به نوعی طرح فوق العاده ی خانواده ی AK ها را به تکامل رساند و اسلحه ی جدید ak74 با استفاده ی از این کالیبر به نوعی برتری در مواردی نسبت به  m16 و m4 دست یافت و اکنون نیز قرار است در جان لوله ی سلاح ak12 به عنوان سلاح سازمانی جدید ارتش روسیه خدمت کند که برای اطلاع بیشتر در مورد این سلاح میتوانید مقاله ی ak12 را در جنگاوران بخوانید.

و در نهایت فیلم تست ژل بالستیک این فشنگ

 

نکته مهم درخصوص این مقاله در نظر داشته باشید که این مقایسه صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی و با درنظر گرفتن فاکتور های مهم در فضای ایزوله انجام شده و نهایتا هر کالیبری ممکن است در یک شرایط خاص بهترین یا بدترین باشد.

 نویسنده : محمد صالح هاشمی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن