زیر دریایی کلاس کیلو در دهه ۱۹۷۰ طراحی شد و در سال ۱۹۸۲ وارد خدمت شد . این کلاس  زیر دریایی که پروژه ۸۷۷ شناخته میشود یکی از کم سر صداترین زیر دریایی های  دیزل جهان هستند و نسخه ارتقا یافته ان یعنی پروژه ۶۳۶ نسخه ارتقا یافته کیلو است که همچنان در خط تولید است.

طراحی کیلو به دهه ۱۹۷۰ بر میگردد زمانی که افزایش کارایی سنار ها باعث کشف اسان تر زیر  دریای ها دیزل  شد. از این رو تلاش طراحان شوروی برای کاهش  سر صدای زیر دریایهای  دیزلی شد. در مرحله اول تلاش در بهسازی  زیر دریای کلاس تانگو شد ولی  روسها متوجه شدن باید به سرعت پروزه جدید را اغاز کرد.دفتر طراحی روبین به سر طراحی کورومیلیش در سن پترزبورگ  مسئول طراحی زیر دریایی جدید شد.اولین زیر دریایی در سال ۱۹۷۹ به اب انداخته شد و در سال ۱۹۸۲ وارد خدمت  شد. در کیلو تلاش شد تا سرعت حرکت  در زیر  اب افزایش پیدا کند و سر صدا کاهشی یابد. دماغه  کیلو  با دیگر طرح های شوروی کمی تفاوت  داشت لوله ازدر  در بالای دماغه و سنار  در قسمت پایین  قرار داشت . زیر دریایی در درون بدنه دارای شش بخش است. بخش اول در قسمت جلو شامل سه طبقه که بالا جایگاه ازدر ، طبقه میانی  جایگاه استراحت خدمه و طبقه پایین باطری ها ،بخش دوم  که بالاترین بخش ان برجک است، طبقه زیر برجک اتاق  فرمانده ای است و بخش عقبی محل جلسه و اقامت فرمانده  دو بخش انتهای زیر  دریایی اتاق  موتور و در نهایت موتور خانه  است.

زیر دریای کلاس کیلو دارای بیشترین وزن ۳۹۵۰ تن است ، ۷۴ متر طول است. زیر دریایی کلاس کیلو زیر دریایی دیزل است و در ارتش روسیه به صورت معمول  زیر دریایی دیزل  به عنوان زیر دریایی شکاری و زیر دریایی اتمی به عنوان حامل موشک های اتمی  بالستیک به کار میرود .

زیر دریایی مجهز به دو موتور دیزل الکتریک  هزار کیلواتی ۴-۲DL42M  با قدرت ۷۰۰ دور دقیقه که با ژنراتور تولید برق پی جی ۱۴۲ هماهنگ است. و یک موتور پیشرانه ۵۵۰۰ اسب بخاری است که به یک شفت ۷ پره وصل است. همچنین  دو موتور ذخیره ۱۲۰ اسب بخاری نیز در زیر دریایی موجود است .زیر دریایی میتوان در عمق ۲۴۰ متری به صورت عملیاتی  حرکت کند اگرچه در نسخه های پیشرفته  به ۳۰۰ متر نیز افزایش یافت. دو سری باطری   هر سیر ۱۲۰ باطری برای حرکت  در زیر اب که انرژی ان برای  حرکت در یک مسیر ۶۰۰ کیلومتری با سرعت ۳ گره در زیر  اب کافی است .تا سال ۱۹۸۹ نمونه های تولید دارای  ۶ پره  بر روی شفت بود ولی از  ان به بعد هفت پره در شفت شد.

همچنین زیر دریایی به قایق فرار با توان فرار از زیر دریایی در عمق ۲۵۰ متری مجهز است. بخش های  موتور در ان قرار دارد  از نظر بدنه و عایق های ضد صوت پوشش بیشتری  دارد تا صدای کمتری  ایجاد کند و همچنین در طراحی دماغه و قسمت جلوی زیر دریایی تلاش شده تا  با برخورد اب به دماغه و جلوی بدنه اب کمتر دچار اختشاش و نوسان شود که در کارسوناز زیر دریایی ایجاد اختلال نکند و صدای کمتری مزاحم  سنار زیر دریایی در زیر دماغه  باشد.همچنین میتوان سطح  بدنه را با نوعی لاستیک(خمیر) ضد سونار  پوشاند.

زیر دریایی دارای سونار ام جی کا ۴۰۰ است که اکو برگشتی از شناور دشمن را کشف میکند.همچنین میتواند سنار فعال دشمن که تلاش در کشف زیر دریایی را را نیز کشف کند. به دلیل  صدای کم کیلو ،میتواند زودتر از  زیر دریایی دیزل معمولی هدف را کسب کند.همچنین زیر دریایی دارای یک رادار جستجوی  سطحی است که مانند پیرسکوب کشتی  بر روی برجک نصب است و قابل بالا و پایین امدن است و برد ان ۸۰ کیلومتر ذکر شده است.همچنین بر روی برجک دارای تجهیزات  جنگ الکترونیک و هشدار دهده راداری برای هشدار در مورد کشف زیر دریایی بر روی اب توسط  رادار است.

400px-Kilo_Submarine_DN-SC-96-00528

سلاح اصلی  کیلو اژدر  ۵۳۳ م م است. دارای  شش لوله پرتاب اژدر  در قسمت  بالای دماغه است  که شش عدد اژدر درون انها و ۱۲ عدد دیگر در انبال پشت لوله ها حمل میکند.اژدر حال از طریق لوله اژدر افکن وارد زیر دریایی میشوند و یک سامانه لودر انها را از درون مخزن به درون لوله لود می کنند. میتواند اژدر TEST-71MKE TV را حمل کند یک اژدر  سونارفعال با یک سامانه هدایت اپیتکی است که میتواند ان را به صورت دستی  به طرف هدف هدایت کرد. همچنین توان شلیک اژدر  با توان درگیری   در عمق ۵۰۰ متری در برد ۴۰ کیلومتری را دارد .

از جمله ازدر های قابل حمل  ازدر   بسیار  سریع اشکوال  با برد ۱۵ کیلومتر در نسخه  روسها و ۷ کیلومتر در نسخه صادراتی اشکوال و همچنین  ازدر  تایپ ۵۳   با برد ۱۸ تا ۲۲ کیلومتر(این نسخه در زیر دریایهای چینی،هند و روسیه نصب است).از دیگر اژدر های قابل حمل  ۲۴ مین را از لوله های اژدر خود پرتاب کند.میتواند تا هشت موشک  سام ۱۴ و یا ۱۶ را حمل کند که یک دارای سامانه  فروسرخ است  را برای دفاع بر روی  اب حمل کند و برخی نسخه ها صادراتی میتواند موشک کروز ضد کشتی  کلوب  س  با برد ۲۲۰ تا ۲۷۰ کیلومتر بسته به مدل را حمل و از لوله اژدر افکن در زیر اب شلیک کننده.این مدل   دارای  یک پوشش استوانه ای بعد از خروج از لوله اژدر افکن بر  روی اب امده  سر موشک  بالا و ته موشک به طرف زیر اب است. موشک در درون همان محفظه استوانه بوستر  پرتاب را روشن کردن ،تا ارتفاع مناسب  بالا می اید  و بعد از روشن کردن موتور اصلی به سوی  هدف به پیش میرود.

یک رایانه او وی یو ۱۱۰ ائی ام توان درگیر همزمان  با پنج هدف را میدهد که شامل دو عدد به صورت خودکار و سه هدف  به صورت دستی.

کیلو چندین مدل داشت که شامل  نسخه های وی، ائی و نسخه اصلی و پر فروش  ائی کا ام که نسخه صادراتی E است و بین سال ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۰ در مجموع  ۱۸ فروند  از ان ساخته شد و به کشور های  چون ایران، هند  ،الجزیره و چین صادر شد.

با ارتقاع کیلو پروژه ۸۷۷  ،نسخه  جدید پروژه ۶۳۶ به وجود امد.این نمونه توان رسیدن به عمق ۳۰۰ متری یعنی ۶۰ متر بیشتر از نسخه قبلی را دارد  و بردش بر روی اب به ۱۲۰۰۰ کیلومتر رسید  در حالی که در نسخه قبلی ۱۱۰۰۰ کیلومتر بود.این مدل دارای رایانه  اتش سریعتر با توان درگیر با اهداف بیشتر و همچنین  استفاده از نمایشگرهای رنگی در مرکز فرمانده ای است.(در نسخه قبلی تک رنگ تک منظوره) همچنین سونار، رادار جستجوی سطحی و جنگ الکترونیک نیز ارتقا یافته اند.چین الجزیره  و ویتنام  و خود روسیه از جمله مشتریان  این نمونه هستند. گفته شده دو سفارش  از ونزوئلا  و اندونزی نیز برای این مدل وجود دارد.

kilo-class-submarine_thumb[3]

تا کنون ۵۷ فروند از این کیلوها از دو نسخه پروزه ۸۷۷ و ۶۳۶ ساخته شده که ۴۸ فروند انها در خدمت است .الجزیره ۴ فروند،چین ۱۲ فروند،هند ده فروند،ایران سه فروند که با نام طارق خدمت می کند،روسیه همکون ۱۷ فروند در خدمت دارد  و ویتنام شش فروند .

زیر درییهای این کلاس طی یک دهه اینده در روسیه با زیر درییهای کلاس لادا جایگزین خواهد شد که اولین فروند ان در سال ۱۹۹۷ تحویل داده شده است

مشخصات

وزن
۲۳۰۰ تا ۲۳۲۵ تن در سطح آب
۳۰۷۶ تا ۳۹۵۰ تن در زیر آب
سرعت
۱۱- ۱۲ گره در سطح آب
۱۷ – ۲۵ گره در زیر آب
طول : ۷۲٫۶ متر
عرض : ۹٫۹ متر
آبخور : ۶٫۵ متر
حداکثر عمق : ۳۰۰ متر
حداکثر برد : ۶۰۰۰ مایل در سرعت ۷ گره در زیر آب
استقامت با یک بار سوپلای : ۴۵ روز
موتور :
دو دیزل ژنراتور هر یک به توان ۱۰۰۰ کیلو وات
یک موتور به قدرت ۵۵۰۰ تا ۶۸۰۰ اسب بخار
یک پروانه ۷ تیغه
پرسنل : ۵۲ نفر

گرداوری:عبدالحمید تارخ

Victoria-Class-vs-Kilo-Class-Submarines

54+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.