زیر دریایی

زیر دریایی کلاس کیلو

زیر دریایی کلاس کیلو در دهه 1970 طراحی شد و در سال 1982 وارد خدمت شد . این کلاس  زیر دریایی که پروژه 877 شناخته میشود یکی از کم سر صداترین زیر دریایی های  دیزل جهان هستند و نسخه ارتقا یافته ان یعنی پروژه 636 نسخه ارتقا یافته کیلو است که همچنان در خط تولید است.

طراحی کیلو به دهه 1970 بر میگردد زمانی که افزایش کارایی سنار ها باعث کشف اسان تر زیر  دریای ها دیزل  شد. از این رو تلاش طراحان شوروی برای کاهش  سر صدای زیر دریایهای  دیزلی شد. در مرحله اول تلاش در بهسازی  زیر دریای کلاس تانگو شد ولی  روسها متوجه شدن باید به سرعت پروزه جدید را اغاز کرد.دفتر طراحی روبین به سر طراحی کورومیلیش در سن پترزبورگ  مسئول طراحی زیر دریایی جدید شد.اولین زیر دریایی در سال 1979 به اب انداخته شد و در سال 1982 وارد خدمت  شد. در کیلو تلاش شد تا سرعت حرکت  در زیر  اب افزایش پیدا کند و سر صدا کاهشی یابد. دماغه  کیلو  با دیگر طرح های شوروی کمی تفاوت  داشت لوله ازدر  در بالای دماغه و سنار  در قسمت پایین  قرار داشت . زیر دریایی در درون بدنه دارای شش بخش است. بخش اول در قسمت جلو شامل سه طبقه که بالا جایگاه ازدر ، طبقه میانی  جایگاه استراحت خدمه و طبقه پایین باطری ها ،بخش دوم  که بالاترین بخش ان برجک است، طبقه زیر برجک اتاق  فرمانده ای است و بخش عقبی محل جلسه و اقامت فرمانده  دو بخش انتهای زیر  دریایی اتاق  موتور و در نهایت موتور خانه  است.

زیر دریای کلاس کیلو دارای بیشترین وزن 3950 تن است ، 74 متر طول است. زیر دریایی کلاس کیلو زیر دریایی دیزل است و در ارتش روسیه به صورت معمول  زیر دریایی دیزل  به عنوان زیر دریایی شکاری و زیر دریایی اتمی به عنوان حامل موشک های اتمی  بالستیک به کار میرود .

زیر دریایی مجهز به دو موتور دیزل الکتریک  هزار کیلواتی 4-2DL42M  با قدرت 700 دور دقیقه که با ژنراتور تولید برق پی جی 142 هماهنگ است. و یک موتور پیشرانه 5500 اسب بخاری است که به یک شفت 7 پره وصل است. همچنین  دو موتور ذخیره 120 اسب بخاری نیز در زیر دریایی موجود است .زیر دریایی میتوان در عمق 240 متری به صورت عملیاتی  حرکت کند اگرچه در نسخه های پیشرفته  به 300 متر نیز افزایش یافت. دو سری باطری   هر سیر 120 باطری برای حرکت  در زیر اب که انرژی ان برای  حرکت در یک مسیر 600 کیلومتری با سرعت 3 گره در زیر  اب کافی است .تا سال 1989 نمونه های تولید دارای  6 پره  بر روی شفت بود ولی از  ان به بعد هفت پره در شفت شد.

همچنین زیر دریایی به قایق فرار با توان فرار از زیر دریایی در عمق 250 متری مجهز است. بخش های  موتور در ان قرار دارد  از نظر بدنه و عایق های ضد صوت پوشش بیشتری  دارد تا صدای کمتری  ایجاد کند و همچنین در طراحی دماغه و قسمت جلوی زیر دریایی تلاش شده تا  با برخورد اب به دماغه و جلوی بدنه اب کمتر دچار اختشاش و نوسان شود که در کارسوناز زیر دریایی ایجاد اختلال نکند و صدای کمتری مزاحم  سنار زیر دریایی در زیر دماغه  باشد.همچنین میتوان سطح  بدنه را با نوعی لاستیک(خمیر) ضد سونار  پوشاند.

زیر دریایی دارای سونار ام جی کا 400 است که اکو برگشتی از شناور دشمن را کشف میکند.همچنین میتواند سنار فعال دشمن که تلاش در کشف زیر دریایی را را نیز کشف کند. به دلیل  صدای کم کیلو ،میتواند زودتر از  زیر دریایی دیزل معمولی هدف را کسب کند.همچنین زیر دریایی دارای یک رادار جستجوی  سطحی است که مانند پیرسکوب کشتی  بر روی برجک نصب است و قابل بالا و پایین امدن است و برد ان 80 کیلومتر ذکر شده است.همچنین بر روی برجک دارای تجهیزات  جنگ الکترونیک و هشدار دهده راداری برای هشدار در مورد کشف زیر دریایی بر روی اب توسط  رادار است.

400px-Kilo_Submarine_DN-SC-96-00528

سلاح اصلی  کیلو اژدر  533 م م است. دارای  شش لوله پرتاب اژدر  در قسمت  بالای دماغه است  که شش عدد اژدر درون انها و 12 عدد دیگر در انبال پشت لوله ها حمل میکند.اژدر حال از طریق لوله اژدر افکن وارد زیر دریایی میشوند و یک سامانه لودر انها را از درون مخزن به درون لوله لود می کنند. میتواند اژدر TEST-71MKE TV را حمل کند یک اژدر  سونارفعال با یک سامانه هدایت اپیتکی است که میتواند ان را به صورت دستی  به طرف هدف هدایت کرد. همچنین توان شلیک اژدر  با توان درگیری   در عمق 500 متری در برد 40 کیلومتری را دارد .

از جمله ازدر های قابل حمل  ازدر   بسیار  سریع اشکوال  با برد 15 کیلومتر در نسخه  روسها و 7 کیلومتر در نسخه صادراتی اشکوال و همچنین  ازدر  تایپ 53   با برد 18 تا 22 کیلومتر(این نسخه در زیر دریایهای چینی،هند و روسیه نصب است).از دیگر اژدر های قابل حمل  24 مین را از لوله های اژدر خود پرتاب کند.میتواند تا هشت موشک  سام 14 و یا 16 را حمل کند که یک دارای سامانه  فروسرخ است  را برای دفاع بر روی  اب حمل کند و برخی نسخه ها صادراتی میتواند موشک کروز ضد کشتی  کلوب  س  با برد 220 تا 270 کیلومتر بسته به مدل را حمل و از لوله اژدر افکن در زیر اب شلیک کننده.این مدل   دارای  یک پوشش استوانه ای بعد از خروج از لوله اژدر افکن بر  روی اب امده  سر موشک  بالا و ته موشک به طرف زیر اب است. موشک در درون همان محفظه استوانه بوستر  پرتاب را روشن کردن ،تا ارتفاع مناسب  بالا می اید  و بعد از روشن کردن موتور اصلی به سوی  هدف به پیش میرود.

یک رایانه او وی یو 110 ائی ام توان درگیر همزمان  با پنج هدف را میدهد که شامل دو عدد به صورت خودکار و سه هدف  به صورت دستی.

کیلو چندین مدل داشت که شامل  نسخه های وی، ائی و نسخه اصلی و پر فروش  ائی کا ام که نسخه صادراتی E است و بین سال 1983 تا 2000 در مجموع  18 فروند  از ان ساخته شد و به کشور های  چون ایران، هند  ،الجزیره و چین صادر شد.

با ارتقاع کیلو پروژه 877  ،نسخه  جدید پروژه 636 به وجود امد.این نمونه توان رسیدن به عمق 300 متری یعنی 60 متر بیشتر از نسخه قبلی را دارد  و بردش بر روی اب به 12000 کیلومتر رسید  در حالی که در نسخه قبلی 11000 کیلومتر بود.این مدل دارای رایانه  اتش سریعتر با توان درگیر با اهداف بیشتر و همچنین  استفاده از نمایشگرهای رنگی در مرکز فرمانده ای است.(در نسخه قبلی تک رنگ تک منظوره) همچنین سونار، رادار جستجوی سطحی و جنگ الکترونیک نیز ارتقا یافته اند.چین الجزیره  و ویتنام  و خود روسیه از جمله مشتریان  این نمونه هستند. گفته شده دو سفارش  از ونزوئلا  و اندونزی نیز برای این مدل وجود دارد.

kilo-class-submarine_thumb[3]

تا کنون 57 فروند از این کیلوها از دو نسخه پروزه 877 و 636 ساخته شده که 48 فروند انها در خدمت است .الجزیره 4 فروند،چین 12 فروند،هند ده فروند،ایران سه فروند که با نام طارق خدمت می کند،روسیه همکون 17 فروند در خدمت دارد  و ویتنام شش فروند .

زیر درییهای این کلاس طی یک دهه اینده در روسیه با زیر درییهای کلاس لادا جایگزین خواهد شد که اولین فروند ان در سال 1997 تحویل داده شده است

مشخصات

وزن
2300 تا 2325 تن در سطح آب
3076 تا 3950 تن در زیر آب
سرعت
11- 12 گره در سطح آب
17 – 25 گره در زیر آب
طول : 72.6 متر
عرض : 9.9 متر
آبخور : 6.5 متر
حداکثر عمق : 300 متر
حداکثر برد : 6000 مایل در سرعت 7 گره در زیر آب
استقامت با یک بار سوپلای : 45 روز
موتور :
دو دیزل ژنراتور هر یک به توان 1000 کیلو وات
یک موتور به قدرت 5500 تا 6800 اسب بخار
یک پروانه 7 تیغه
پرسنل : 52 نفر

گرداوری:عبدالحمید تارخ

Victoria-Class-vs-Kilo-Class-Submarines

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. زیردریایی کلاس کیلوتوایران توان حمل چنداژدر را دارد وچندتا اژدرذخیره میتونه نگه داره

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن