پدافند هوایی

سامانه ی فلاخن داوود

گرداوری:سپهر فاتحی

سامانه ی فلاخن داوود، که همچنین گاهی از آن با نام گرز جادویی هم یاد می شود، جدیدترین سامانه ی دفاعی زمین پایه ی محصول کمپانی رافائل است. تفکر تولید چنین سامانه ای در سایه ی دست یابی حذب الله و حماس به راکت های دوربرد تر، با کالیبر بالاتر و سرجنگی قوی تر به وجود آمد. در درگیری های 2006 و 2012، حذب الله و حماس توانستند شهر های دورتری را نسبت به حملات قبل مورد حمله قرار دهند. اعتقاد بر این است هر دو گروه به موشک های فجر 5 و خیبر 1 دست یافته اند و حتی برخی تحلیل گران معتقدند حذب الله حتی موفق به دستیابی به موشک دوربردتر زلزال 2 و فاتح 110 شده است. این موشک ها از سوخت جامد استفاده می کنند و بنابراین انبار کردن، انتقال و آماده سازی آن ها نیز بسیار آسان تر است. موشک زلزال دارای سرجنگی 600 کیلوگرمی است که بسیار قدرتمند تر از موشک های قبلی است. درگیری موثر با چنین راکت هایی برای رهگیر گنبد آهنین که دارای سر جنگی 3 کیلوگرمی است و برای انهدام راکت های کوچکتر طراحی شده ممکن نیست. به همین دلیل کمپانی رافائل اسرائیل و ریتیان آمریکا در یک همکاری مشترک دست به طراحی این سامانه زدند.

 سامانه اصلی شامل رادار، مرکز کنترل آتش و رهگیر استانر (گیج کننده) تشکیل شده.

رادار این سامانه EL/M-2084 است که در سامانه های گنبد آهنین و اسپایدر هم به کار رفته. این رادار یک رادار آرایه فازی فعال سه بعدی و چند منظوره است و تمامی وظایف جست و جو، کشف و کنترل آتش را به عهده دارد. EL/M-2084 می تواند یک جنگنده را از فاصله ی 250 کیلومتری و راکت ها و گلوله های خمپاره را از فاصله ی 100 کیلومتری کشف کند. همچنین توانایی رهگیری 1200 هدف و درگیری با 8 هدف به صورت هم زمان را دارد. این رادار یک رادار مقیاس پذیر است و بسته به نوع ماموریت می توان از تعداد ماژول های فرستنده و گیرنده ی آن کاست و یا به آن ها اضافه کرد. البته فلاخن داوود تنها به استفاده از اطلاعات رادار خود سامانه محدود نیست. بلکه می تواند به واسطه ی مرکز کنترل فرماندهی اش به اطلاعات تمامی سنسور های موجود در اسرائیل دسترسی داشته باشد. هرچند در مورد مرکز فرماندهی این سامانه هنوز اطلاعات زیادی در دسترس نیست. این مرکز ساخت کمپانی البیت است و بادام طلایی (Golden Almond) نام دارد و بخش هایی از آن با مرکز کنترل آتش سامانه ی گنبد آهنین مشابه است.

F130318TBA03-e1400160778376

بخش اصلی این سامانه رهگیر استانر است. استانر یک موشک سوخت جامد دو مرحله ای به طول تقریبی 360 سانتی متر، برد 300 کیلومتر و ارتفاع پروازی 30 تا 50 کیومتر است . مرحله ی اول موتور موشک، بوستر جداشدنی آن و مرحله ی دوم یک موتور سوخت جامد سه پالسی است. به این معنی که موتور دارای سه قسمت جدا در قالب یک محفظه است. زمان استارت هر بخش قابل برنامه ریزی است و برخلاف موتور های معمولی بلافاصله پس از اتمام هر مرحله، مرحله ی بعد خود به خود روشن نمی شود. در این روش برد و سرعت موشک به دلیل افزایش بهره وری از نیروی موتور افزایش می یابد. همچنین این موتور تاثیر مثبتی بر مانورپذیری و چابکی موشک دارد. در استانر دو پالس اول، در میانه ی مسیر به موشک شتاب می دهند و پالس سوم در فاز نهایی و پس از کشف هدف و تعیین مسیر روشن شده، سرعت موشک را به 7.5 ماخ می رساند.

david_sling

استانر در فاز میانی و قبل از رسیدن به برد سنسور های خود توسط رادار و به واسطه ی یک دیتا لینک سه مسیره به سمت موقعیت هدف پرواز می کند. با داشتن این دیتا لینک استانر می تواند علاوه بر دریافت اطلاعات از خود سامانه، از منابع دیگری خارج از سامانه نیز اطلاعات دریافت کند. در این مرحله امکان هدف گیری مجدد و درگیری با هدفی دیگر نیز وجود دارد. در فاز نهایی گیرنده های موشک فعال شده و به جست و جوی هدف می پردازد. جست و جوگر های این رهگیر در سر منحصر به فرد دلفین شکل آن قرار دارند.استانر دارای جست و جوگر تصویر ساز فروسرخ مجهز به دستگاه بار جفت شده (CCD) است که دقت و کیفیت بالایی را در هر شرایط آب و هوایی و هر میزان روشنایی ارائه می دهد. همچنین بر اساس مقاله ای در وبسایت Aviation Week و همچنین Army Technology استانر به گیرنده ی راداری نیز مجهز است. شکل منحصر به فرد سر موشک این امکان را فراهم می کند که هر دو سنسور موشک به طور هم زمان و بدون ایجاد تداخل در کار یکدیگر به خوبی عمل کنند. سیستم های پیشرفته ی ضد اقدامات متقابل الکترونیک و فروسرخ در کنار همه ی این اجزاء موشک را در مقابل جنگ الکترونیک و اقدامات متقابل فروسرخ محافظت می کند.

David_sling_missile
هدایت موشک تنها به عهده ی سطوح آیرودینامیکی است. موشک دارای 3 ردیف چهارتایی از بالک ها، یک ردیف در ابتدا و دو ردیف در انتهای خود است. دو ردیف از این بالک ها توسط  سروموتور یا موتور های کنترل و از طریق فرمان های صادر شده از بخش هدایتی واقع در سر موشک (در زیر گیرنده ها) کنترل می شوند و یک ردیف از بالک ها هم ثابت هستند و نقش پره ی کنترل جریان هوا را برای بالک های متحرک انتهای موشک ایفا می کنند.
استانر فاقد هر گونه سرجنگی انفجاری است و هدف را تنها با برخورد مستقیم و با تکیه بر انرژی جنبشی از بین می رد. هر کدام از این رهگیر ها از یک پرتابگر عمودی 12 تایی پرتاب می شوند که پوشش 360 درجه ای را فراهم می کند.

Davids-Sling-launcher-rtn_150402-1024x682

فلاخن داوود قرار است شکاف میان سامانه ی گنبد آهنین و پیکان را پر کند و وظیفه ی آن انهدام اهدافی است که از فاصله ی 70 تا 300 کیومتر شلیک می شوند.  این سامانه در وحله ی اول برای رهگیری راکت های با کالیبر بالا و موشک های بالستیک تاکتیکی پیشرفته (نظیر اسکندر) طراحی شده و درکنار این، توانایی درگیری با انواع هواگرد ها، از قبیل جنگنده های مانورپذیر و پرنده های بدون سرنشین را دارد و در آینده توانایی درگیری با موشک های کروز هم به آن اضافه خواهد شد. بر اساس اعلام کمپانی رافائل حتی احتمال دارد رهگیر استانر به عنوان پایه ی نسل بعدی موشک های هوا به هوای اسرائیل باشد. این سامانه مانند سامانه ی پیکان به صورت متمرکز و در مرکز اسرائیل نصب خواهد شد. فلاخن داوود آخرین آزمایش خود را در آخرین ماه سال 2015 با موفقیت به انجام رساند و انتظار می رود در 3 ماهه ی نخست سال 2016 طبق برنامه ریزی به نیروی هوایی اسرائیل تحویل داده شود.

davids-sling-sharvit-ksamim-air-defense-system-DT3EJ2

برچسب ها

نوشته های مشابه

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
بستن