ایرانتسلیحات نیروی زمینی

سلاح تک تیرانداز آنتی متریال صیاد و گستردگی آن در خاورمیانه

سلاح تک تیرانداز آنتی متریال صیاد و گستردگی آن در خاورمیانه

سلاح تک تیرانداز آنتی متریال صیاد و گستردگی آن در خاورمیانه

ترجه شده توسط آرمان شریعتی از وب سایت calibreobscura با اندکی دخل و تصرف

AM-50 صیاد در سراسر خاورمیانه ظاهر می شود، به خصوص در مناطقی که ایران متحدانی دارد و آن ها را تجهیز کرده است. با این وجود دوستان جمهوری اسلامی مانند نیرو هایی حشد الشعبی عراق یا حوثی های یمن تنها کسانی نیستند که در حال استفاده از این سلاح دیده شده اند. این سلاح اغلب در دستان گروه هایی مانند هیات تحریر الشام و داعش نیز ظاهر شده است.

این سلاح تک تیر آنتی متریال داستانی کم و بیش منحصر به فرد دارد. ریشه تولید این سلاح به خرید قانونی 800 قبضه سلاح اشتایر اچ‌اس ۵۰. در سال 2005 توسط ایران باز می گردد. در این سال نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قراردادی یه ارزش هشت میلیون دلار برای خرید این تعداد سلاح با شرکت اتریشی اشتایر مانلیخر (مشهور ترین محصول این شرکت سلاح تهاجمی Steyr AUG می باشد) به امضا رساند. این خرید کلملا قانونی بود و قرار بود از که این سلاح برای مقابله با قاچقچیان مسلح در مناطق مرزی کوهستانی بین ایران، پاکستان و افغانستان استفاده شود. کالیبر با کیفیت .50 BMG به خصوص می توانست برای از کار انداختن خودرو های قاچاقچیان از راه دور بسیار کارآمد باشد.

با این وجود این سلاح مانند نمونه های مشابه دیگر (مثل سلاح های تهاجمی KLS و CQ 5056 (اندکی بعد از ورود به ایران، مهندسی معکوس شد و به نظر می رسد که در دهه 2000 وارد خط تولید شده باشد. با این همه چند تفاوت کلیدی میان سلاح اوریجینال HS 50 ساخت اتریش وسلاح AM-50 صیاد ساخت ایران به چشم می خورد. این تفاوت ها شامل قبضه تپانچه‌ای شکل، طراحی مخروطی و متفاوت لوله و طول بیشتر لوله اشاره کرد. این تفاوت ها در دو تصویر زیر به خوبی قابل تشخیص هستند.

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\140428_600-1-.jpg

آنچه در مورد این تغییرات جالب است، این است که این تفاوت ها به وضوح نمایان گر اضافه شدن دی ان ای ایرانی به طراحی این سلاح هستند. قبضه تپانچه ای از نوعی است که در تفنگ های CQ چینی استفاده می شود. سلاح هایCQ یک کپی از تفنگ M16A1 می باشند که خودشان بعدا تحت عنوان S-5.56 در ایران کپی شدند. پس یک جز از کپیی ایرانی که از یک کپی چینی، کپی شده در یک کپی ایرانی دیگر استفاده شده است.

پس از ورود AM-50 صیاد به خط تولید توسط ساصد، این محصول برای فروش جهانی نیز عرضه شد. به راستی که داستان تولد صیاد، داستان گسترش استفاده از تسلیحات و کپی صنایع نظامی در دنیای مدرن است. این داستان که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت جالب تر هم می شود.

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\firefox_2018-12-13_14-44-03.png

گرچه شواهد زیادی دال بر فروش مشروع صیاد به سایر کشور ها (البته به غیر عراق) وجود ندارد، موارد زیادی از استفاده صیاد توسط نیروهای مسلح ایران، متحدان ایران در خاور میانه و همین طور دشمنان ایران دیده شده است.

C:\Users\arman\Downloads\Velayat_94_Military_exercise_03_by_Mbazri.jpg C:\Users\arman\Downloads\139412261548424477363404.jpg

تکاوران نیروی دریایی و یگان واکنش سریع نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال استفاده از صیاد

اسلحه های آنتی متریال در درگیری های مدرن کاربرد های بسیاری از جمله از کار انداختن خودرو های زرهی سبک، خودرو های بمب گداری شده و نفوذ به داخل ساختمان ها دارند. به همین علت صیاد توسط ایران در اختیار گروه های مختلفی قرار گرفته است.

-حزب الله در سوریه و لبنان که هم با شورشیان در سوریه و هم با اسراییل درگیر شده است.

-دیگر گروه های مورد حمایت ایران در سوریه مثل حزب ناسیونال سوسیالیست سوریه

-شاخه نطامی حماس در نوار غزه

-حوثی های یمن

-ارتش سوریه

-نیرو های حشد الشعبی

-نیرو های مسلح عراق

تاثیرات روانی قدرتمند (و همچنین تواتایی نفوذ به جلیقه های محافظ) حضور یک تک تیر انداز مجهز به سلاح کالیبر BMG .50 در میدان نبرد نیز از عوامل مهم استفاده از صیاد در مکان هایی مانند غزه است. به کارگیری این سلاح به شبه نظامیان توانایی تهدید از راه دور پرسنل نیروی دفاع اسراییل را می دهد (نمونه استفاده از این استراتژی را می توان در به کار گیری سلاح Barrett M82 توسط ارتش آزادی بخش ایرلند در دهه 90 میلادی مشاهده کرد). با این اوصاف صیاد ارزان و دقیق پاسخ گو نیاز های عملیاتی ایران است. توانایی از کار انداختن خودرو های زرهی سبک از راه دور، به این معنی است که می توان در هنگام در دسترس نبودن مسلسل های سنگین، آرپی جی ها و موشک های ضد تانک از تفنگ هایی مانند صیاد برای مقابله با تهدیداتی مثل نفر برهای سبک و خودروهای بمب گذاری شده استفاده کرد.

آشکار است که صیاد تنها سلاح آنتی متریال مورد استفاده در درگیری های خاور میانه نیست. اما وجود این سلاح در مناطقی که شاهد حضور نطامی ایران یا هم پیمانان جمهوری اسلامی بوده است، صحنه ای تکراری می باشد. این کمک های نظامی گاها با مخفی کاری بسیار صورت می گیرند (مانند غزه) و در برخی موارد نیز کاملا آشکارند (صیاد های متعدد مشاهده شده در دستان سربازان ارتش سوریه). به نظر می رسد برخی از موارد صیاد ها به همراه اسکوپ روسی PSO-1 در اختیار پیکار چویان قرار گرفته اند و در برخی موارد دیگر مانند سلاح های فرستاده شده به سوریه، اسکوپ ها آشکارا ظاهری داخلی دارند.

صیاد در دست نیروی حزب الله در سوریه

پیکارجوی حزب ناسیونال سوسیالیست سوریه به همراه صیاد

در اولین تصویر زیر ، به وضوح می بینیم که شماره سریال حذف شده است، شواهدی از تلاش برای پنهان کردن تامین کننده اسلحه

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Dr1PI2xWkAAIz0q-1-.jpg

حوثی های مسلح به صیاد

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Cm3BShZXEAAyeU0.jpg C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Cm3BShQWIAA8dV1.jpg

سربازان عراقی در حال تمرین با صیاد

تمامی موارد نام برده و تصاویر بالا (حداقل از دیدگاه ایران) کاربران قانونی AM-50 صیاد می باشند. با این حال تعداد بسیاری از این سلاح ها به علت های مختلفی مثل به غنیمت گرفته شدن یا فساد در بین متحدین ایران، به دست گروه های مسلحی افتاده اند که در تعارض کامل با جمهوری اسلامی قرار دارند. نام های این گروه ها به شرح دیل است:

-داعش در سوریه و عراق

-داعش ولایت سینا (در مصر)

-شورشیان مورد حمایت ترکیه

-هیئت تحریر الشام

-گروه های سلفی در سوریه

-پ ک ک

-نیرو های ضد حوثی در یمن

تک تیر اندازان داعشی

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\photo_2018-12-11_13-03-02-1-.jpg

شبه نظلمیان هیئت تحریر الشام در ادلب- به صدا خفه کن دست ساز دقت کنید

تصاویر زیر از اهمیت خاصی برخوردار است.آنها تفنگ های AM-50 یکسانی را نشان می دهند که توسط داعش ولایت سینا علیه نیروهای امنیتی مصر استفاده شده و سپس توسط این نیرو ها به غنیمت گرفته شده است. از آنجا که مصر صیاد را در اختیار ندارد، با اطمینان بسیار زیادی می توان گفت که این تفنگ (و سلاح های دیگر مانند موشک های ضد تانک) از غزه به داعش منتقل شده است. مشخص است که انتقال تسلیحات در نتیجه همسویی ایدئولوژیک نبوده است، بلکه به نظر می رسد واقعیت تأمین بودجه داعش و توانایی تأمین تسلیحات گروه های مسلح غزه از طریق تونل های زیر زمینی باعث قاچاق این تسلیحات بین مرز مصر و غزه شده است. گر چه این دست فروش از آن زمان متوقف شده است، اما اسلحه های منتقل شده از آن زمان چندین بار ظاهر شده اند. به نظر می رسد صیاد در دست کاربران کاملاً آموزش دیده در صحرای سینا بسیار موثر است.

یک سلاح در حال استفاده توسط داعش و تصویری از آن پس از به غنیمت گرفته شدن در شبه جزیره سینا

صیاد را می توان به آسانی در بازارهای اسلحه در عراق ، سوریه و یمن یافت. به لطف برخی از تصاویر با وضوح عالی، ما می توانیم صیاد هایی که به ارتش سوریه ارائه شده اند و اسکوپ های همراه آن ها، چگونه هستند. تصاویر زیر تنها یک نمونه با کیفیت بالا از AM-50 برای فروش در استان ادلب، سوریه است. به قیضه مدل CQ و علامت گذاری کالیبر توجه کنید.

C:\Users\arman\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\serial-1.jpg

این تفنگ با سریال متمایز ساصد 1800069 مشخص شده است و دارای دو اسکوپ است. همچنبن تصاویر مختلف اسکوپ های مختلفی را نشان می دهند، به نظر می رسد تعدادی گزینه مختلف برای صیاد وجود دارد. تفنگ ها گاها با اسکوپ های حرارتی RU60G و RU120G ساخت ساصد نیز دیده می شوند. به نظر می رسد برخلاف بسیاری از سلاح های ساخت ایران، صیاد ها محبوب هستند و با قیمت تقریبی 3000 دلار به فروش می رسند.

صیاد به غنیمت گرفته شده توسط هیئت تحریر الشام از شبه نظامیان شیعه

همانطور که می بینیم ، AM-50 صیاد یک سلاح پر استفاده و محبوب در سراسر خاور میانه است، طبیعت ساده و ارزان آن به این معنی است که می تواند گسترش بیشتری هم بیابد. با این حال، داستان تأثیر AM-50 به همین جا ختم نمی شود. با توجه به اهداف گروه های مسلح در خاورمیانه و بودجه محدود آن ها، موجود بودن لوله های یدکی مسلسل های سنگین و وجود مهندسان با استعداد، اسلحه های دست ساز آنتی متریال بسیار محبوب هستند. در حالی که این نوع تفنگ ها از نظر کیفیت، کارایی و کالیبر بسیار متفاوت هستند، دو نمونه به خصوص از این دست سلاح ها رابطه نزدیکی با صیاد دارند.

اولین مورد یک طراح دست ساز داعشی است، که به ندرت دیده شده است، اما در ویدیویی ادر دیرالزور سوریه به بهترین شکل قابل مشاهده است. این تفنگ بداهه AM-50 نیست اما به وضوح از طراحی آن الهام می گیرد. به نظر می رسد که روپوش قسمت تحتانی ،سر لوله و قنداق را کپی می کند، اما از یک لوله مسلسل سنگین (احتمالاً مدل 14.5 میلی متری ساخت شوروی) و یک اسکوپ روسی استفاده می کند.

نسخه دوم AM-50 به نسخه اصلی نزدیکتر است ، اما دوباره از یک لوله مسلسل سنگین 14.5 میلی متری استفاده می کند. این بار به نظر می رسد قسمت تحتانی و قنداق ممکن است مستقیماً از ایران تامین شده باشند یا در غیر این صورت سازندگان کمک و راهنمایی مستقیم زیادی از ایران داشته اند. این سلاح، تفنگ “ghoul” از غزه است ، تفنگی با چنان شباهت به صیاد که تشخیص این دو از هم بسیار دشوار است.

مشخص نیست که Ghoul تا چه میزان در غزه تولید شده است، اما این تفنگ با قبلاً از مسافت های طولانی علیه نیروهای اسرائیلی استفاده شده است. در حالیکه کالیبر 14.5 × 114 میلی متر سریعتر و بزرگتر از کالیبر 0.50 BMG / 12.7×99 میلی متر است، اما استفاده از آن احتمالا موجب کاهش دقت خواهد شد.

AM-50 صیاد یکی از جالب ترین نمونه های تولید و گسترش استفاده از یک سلاح است. داستانی که با خریدی کوچک توسط یک نیروی پلیس مبارزه با مواد مخدر شروع شد، منجر به قرار گرفتن سلاحی کارآمد در دستان پیکارجویان ده ها گروه مسلح با عقایدی متفاوت در سر تاسر خاور میانه شد. این داستان همین طور اثباتی برای کارایی تفنگ های آنتی متریال برای نیرو های مسلح و شبه نظامیان خاور میانه ای می باشد. از مبارزه با خودرو های بمب گذاری شده داعش در عراق تا حمله به ارتش مصر در صحرای سینا این رده از سلاح ها تا مدت ها صحنه ای تکراری در درگیری های منطقه خواهند بود. با توجه به طراحی ساده و دقیق صیاد، و همین طور ساده بودن ساخت نسخه های مشابه آن (بر خلاف تفنگ های Barrett یا OSV-96) ما برای مدتی طولانی شاهد استفاده از صیاد و مدل های کپی شده از آن خواهیم بود.

یک شورشی در لاذقیه سوریه در حالی که یک M99 چینی در دست دارد و یک AM-50 در پشت او قابل مشاهده است

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن