برترین هاتانک

معرفی 10 تانکی که نقش ویژه ای در تاریخ جنگ های زرهی داشته اند

معرفی 10 تانکی که نقش ویژه ای در تاریخ جنگ های زرهی داشته اند

محمد علیپور

?معرفی 10 تانکی که نقش ویژه ای در تاریخ جنگ های زرهی داشته اند

?مقدمه:
تانک برای اولین بار در جنگ جهانی اول معرفی شد، هنگامی که بریتانیا سلاح مخفی اش را علیه نیروهای آلمانی معرفی کرد. . در حال حاضر، ستون های زرهی در خط مقدم میدان نبرد، خطوط دفاعی دشمن را نابود می کنند و سپس هر آنچه را که بر سر راه شان قرار بگیرد نابود میکنند((✍️علاوه بر بحث نظامی، از نظر بنده باید به بحث تاثیر روانی این خودرو های زرهی در میدان نبرد هم توجه کرد. حضور ستون های زرهی قدرتمند، باعث ایجاد ترس در طرف مقابل می شود. مخصوصا اگر دشمن توانایی مقابله به مثل خوبی هم نداشته باشد. هر چقدر که نیرو ها بیشتر ترسیده باشند، شکست به همان اندازه نزدیکتر است. نمونه ی این مورد ده ها عراده تانکی است که عراقی ها در حین نبرد با نیرو های ناتو، سالم رها کرده و فرار کردند)).

در این مقاله قصد دارم 10 تانک تاثیر گذار تاریخ را معرفی کنم. تانک هایی که در سنگین ترین نبرد های زرهی شرکت داشته اند، در نابود کردن دشمنان بسیار موفق بوده اند و از همه مهم تر این تانک ها ویژگی های جدید و خلاقانه ای را به دنیا معرفی کرده اند. در حال حاضر هم ما شاهد بعضی از این ویژگی ها هستیم.

منبع: سایت Military.com

✍️در نوشتن بخش هایی از مقاله، از مطالب کانال تانکو گراد، با مدیریت آقای نوریخانی استفاده شده است. با سپاس فروان از این استاد گرامی.

شماره 10. Centurion(سنچوریون) بریتانیایی

این تانک در ابتدا طراحی شده بود تا با تانک های Panthers و Tigers آلمانی، مقابله کند. البته تانک Centurion ماه ها پس از پایان جنگ جهانی دوم به صورت عمده تولید شد و به جای حضور در جنگ جهانی دوم، به یکی از مهم ترین تانک های بلوک غرب، در جنگ سرد تبدیل شد.

این تانک باعث شد هند و اسرائیل بتوانند پیروزی های زیادی را با آن بدست آورند. در سال 1973 و در جنگ یوم الکوپر، اسرائیل از تانک های Centurions برای نبرد در ارتفاعات جولان استفاده کرد.

نبردی که در آن تانک های سوری، زیادی نابود شد و در نهایت این ارتفاعات توسط اسرائیل اشغال شد. این تانک در بین افسران ارتش اسرائیل بسیار محبوب شد، به طوری که در این ارتش هنوز هم از وسایل نقلیه مهندسی که براساس شاسی این تانک ساخته شده است استفاده می شود. همچنین ارتش اسراییل از شاسی این تانک برای ساخت نفربر های سنگین و مین روب استفاده کرده است. از ساخت اولین عراده ی این تانک، 70 سال می گذرد.

به طور کلی این تانک یکی از موفق ترین تانک های بریتانیا در حوزه ی صادرات بوده است. همچنین از ویژگی های این تانک می توان به قابلیت توسعه و ارتقا مطلوب و از بین بردن تانک های جدید تر از خود اشاره کرد. . این تانک در ۱۳ مدل تولید شد و در نهایت با چیفتن جایگزین شد. هر چند تانک چیفتن هیچ گاه نتوانست موفقیت های این تانک را تکرار کند.

? تعدادی از جنگ هایی که این تانک در آن شرکت داشته است: جنگ کره، جنگ بین هند و پاکستان در سال های 1965 و 1971، جنگ یوم الکوپر، جنگ ویتنام، جنگ فالکلند و جنگ اول خلیج فارس

برای اشنایی با سنجورین اینجا را کلیک کنید

سنتورین مارک13

.

9. تانک پانزر مارک دو

تانک پانزر مارک دو، در دهه 1930 طراحی شد. پانزر ۲ یک تانک سبک با زره های نازک بود که از یک توپ 20mm استفاده می کرد. این تانک گلوله های ضد زره و انفجار قوی را شلیک میکرد و قرار بود فضای خالی ورماخت را تا زمان تولد پانزر 3و4 پر کند.

این تانک تا سال 1941 تانک اصلی ورماخت بود و در پیروزی آلمان در نبرد فرانسه و لهستان نقش مهمی داشت. همچنین پس از تولید تانک های سنگین تر، این تانک در خط مقدم های ثانویه مثل آفریقا استفاده می شد. همچنین این تانک از یک مسلسل 7.92 میلی متری به عنوان سلاح ثانویه استفاده می کرد.

دلیل اینکه این تانک در لیست قرار دارد این است که ،در میدان جنگ به خوبی عمل کرده و طراحی تانک های آینده را تغییر داده است. این تانک یک توپچی و فرمانده اختصاصی داشت. در بسیاری از تانک ها، به ویژه تانک های سبکتر یک نفر مجبور بود دو نقش فرمانده و توپچی را داشته باشد و فرد در میدان جنگ مجبور بود در لحظاتی حیاتی به میدان نبرد توجه نکند و بر روی شلیک کردن توپ تمرکز کند.

تانک پانزر مارک دو این سنت را تغییر داده است. تمام تانک های مدرن امروزی یک فرمانده و توپچی اختصاصی دارند. ویژگی که این تانک پایه گذار آن بود.

پانزر2

8. تانک Whippet(ویپت) بریتانیایی

ویپت ها تانک های متوسط ​​بریتانیایی در جنگ جهانی اول بودند که زره و سرعت مناسبی داشتند و برای بهره برداری از شکافی که تانک های سنگین در خطوط دفاعی آلمانی ایجاد کرده بودند، ساخته شدند.

این تانک به جای توپ، از سه یا چهار قبضه مسلسل بهره می برد. ویپت یکی از سریعترین تانکهای جنگ جهانی اول بود و سرعتش 8 مایل در ساعت بود. البته یک ویپت ارتقا یافته می توانست به لطف موتور V-12 Rolls Royce Eagle به سرعت قابل توجه 30 مایل در ساعت برسد.

این سرعت قابل توجه به تانک اجازه می داد تا به سرعت از شکاف های ایجاد شده در خطوط دفاعی آلمان عبور کند و گروه های دشمن را که تلاش می کردند دوباره سازماندهی شوند در هم بشکند.

ویپت

7. تانک Panzer(پانزر) مارک4

تانک Panzer مارک 4 تا آخرین روز های جنگ جهانی دوم خدمت کرد و در کنار پانزر مارک 3، علیه تانک های سنگین جنگید. البته در ماه های آخر و در بعضی جبهه ها با تانک پانتر جایگزین شد. نمونه ی پایه ی پانزر مارک چهار در ماه های اولیه جنگ مناسب بود، اما با قوی تر شدن تانک های متفقین، نیاز به ارتقاء زره و توپ اصلی پیدا کرد.

تا سال 1945، این ارتقاء ها سبب شد بر روی تانک توپ 75 میلی متری نصب شود. همچنین از دیگر تغیرات جدید می توان به افزایش عرض و زره قطور تر نسبت به تانک های متوسط اشاره کرد. با این به روز رسانی ها این تانک حتی در برابر سلاح های ضد تانکی که جوخه های شکار تانک شلیک می کردند، کاملا مقاوم بود. . این ارتقاء باعث شد تا تانک تسلیحات بیشتری حمل کند و بتواند به راحتی تانک هایی مانند شرمن و T-34 را نابود کند((✍️ به طور کلی این تانک تا چند ماه، به راحتی تانک های متفقین را نابود میکرد بدون اینکه تلفات زیادی بدهد. این تانک به کابوسی برای متفقین تبدیل شده بود. هر چند که بعد ها با حضور تانک های سنگین تر متفقین این تانک جای خود را به پانتر داد)).

برای اشنایی با پانزر 4 اینجا را کلیک کنید

پانزر 4 نسخه (J).این مدل دارای توپ 75 م م ال48 بود که بهترین و محبوب ترین توپ نصب شده بر روی تانک پانزر 4 بود.نه در جبهه شرق و چه در غرب هیچ تانک متوسط چنین توپی نداشت و تنها رقیب ان توپ 8 8 م م و 75 م م تانکها تایگر و پانتر بود.
پانزر 4 نسخه (J)

شماره 6. تانک char B1

تانک های فرانسه در جنگ جهانی دوم جنگ محدودی داشتند، زیرا فرانسه در اوایل جنگ سقوط کرد. اما یکی از این تانک های فرانسوی تاثیر بسیار زیادی داشت. تانک Char B1 با زره های شیب دار، دو توپ بزرگ و سرعت مناسب.

توپ کوچکتر 47 میلی متر و توپ بزرگتر 75 میلیمتری بود. توپ 47mm می توانست بسیاری از تانک ها را نابود کند، در حالی که توپ 75mm توان نابود کردن تمام تانک های سال 1939 را از نزدیک داشت. .

در یک نبرد، یک تانک فرانسوی Char B1 در یکی از شهر های کوچک فرانسه، توسط تعدادی تانک متوسط و سنگین آلمانی محاصره شد. این تانک موفق شد، به تنهایی تمام تانک های متوسط را با توپ 47mm و تانک های سنگین را با توپ 75mm نابود کند و محاصره را بشکند.

به طور کلی این تانک در طول جنگ موفق شد 140 تانک آلمانی را نابود کند((✍️پس از حمله ی برق آسای آلمان به فرانسه، این کشور متوجه این موضوع شد که تانک های متوسط، نمی توانند تانک char B1 را به چالش بکشند. به همین دلیل، طراحی و ساخت تانک سنگین در آلمان شروع شد)).

شماره 5. تانک MK.1

با به بن بست رسیدن جنگ خندق ها در جبهه های جنگ جهانی اول، بریتانیا برای پیروزی بدنبال سلاحی جدید رفت؛ تانک ها. نخستین نمونه بعنوان “مادر(Mother)” ساخته و تحت آزمایش قرار گرفت. سپس نسخه های رزمی ساخته شدند که دارای دو نمونه با دو پسوند بودند اما با عنوان اصلی “MK.1” شناخته می شدند. نمونه دارای توپ و مسلسل بعنوان “MK.1 Male” و نمونه ای که تنها دارای مسلسل بود بعنوان “MK.1 Female” شناخته می شدند. نخستین بکارگیری گسترده تانک های بریتانیا، در نبرد سومه اتفاق افتاد. با ادامه جنگ، تانک های سری MK هم پیشرفت کرده و دارای شماره گذاری بالاتر برای مدل های بعدی شدند.

این تانک برای راه اندازی نیاز به هشت نفر خدمه داشت. چهار نفر فقط موتور موتور عظیم آن را راه اندازی میکردند. همچنین تعدادی از این تانک ها دو توپ و چهار مسلسل حمل می کردند و به آرامی، با سرعت 4 مایل در ساعت حرکت می کردند، اما با این وجود این تانک ضربات خرد کننده ای به آلمانی ها وارد کرد و آنها را در چند جبهه مجبور به عقب نشینی کرد. به ویژه که این جنگ افزار کاملا جدید بود و هیچ سلاحی برای مقابله با آن در دسترس نبود((✍️البته بعد ها آلمانی ها سلاح های ضد زره هم برای مقابله با این جنگ افزار جدید ساختند، اما شرایط جنگ تغییر کرده بود)). این تانک در ابتدا با مسلسل های 7.7mm تجهیز شده بود، اما در ادامه مسلسل های سنگین کالیبر پنجاه(12.7mm) هم بر روی آن نصب شد. این تانک 28 تن وزن داشت و زره آن بین 6-12mm بود.

مارک1

شماره4. تانک Tiger(ببر)

تانک تایگر با ورودش به میدان نبرد، قدرت زرهی آلمان را به طور چشمگیری افزایش داد. این ببر افسانه ای بسیار قدرتمند، نسبت به تمامی تانک های انگلیسی، آمریکایی و به طور کلی متفقین برتر بود. زره پوش ضخیم آن از فاصله ی 50 متری هم، در برابر توپ های 75 میلیمتری مقاوم بود. این تانک از یک توپ 88 میلی متری بهره می برد، و به راحتی تانک های متفقین را نابود می کرد. از جمله مسائل مربوط به این تانک بحث تدارکات بود. تعمیر و نگهداری آن سخت و زمان بر بود و سوخت زیادی مصرف می کرد.

اما در شرایطی که تانک در موضع دفاعی بود مشکل مصرف سوخت، تاثیر گذار نبود و یک عراده از این تانک به راحتی می توانست از جایگاهی که در آن قرار گرفته، ده ها عراده از تانک متفقین را نابود کند. در یکی از نبرد ها در جبهه ی شرقی، یک عراده از این تانک، 18 تانک روسی را نابود کرد، همچنین در نبرد نرماندی در ازای نابود شدن 6 تانک تایگر، 53 عراده از تانک های متفقین نابود شد.

برای اشنایی با تایگر اینجا را کلیک کنید

یک تایگر غنیمتی گرفته شده توسط نیروهای امریکا در تونس.هنگامی که امریکا برای اولین بار تایگر را دیدند متوجه شدند که تانک هایشان تنها اهن پاره به حساب می اید
تایگر

شماره3. تانک M4 شرمن، آمریکا

تانک شرمن M4 یکی از پر تعداد ترین تانک های جنگ جهانی دوم بود. این تانک تقریبا توسط تمام کشور های متفقین به خدمت گرفته شد و کشور های انگلیس، کانادا، فرانسوی، روسی و آمریکا از آن استفاده کردند. شرمن تانک کوچکی بود اما سرعت زیادی داشت و تعمیر و نگهداری آسانی داشت. این تانک زره کمی داشت و برای کاهش وزن از یک توپ 75 میلیمتری استفاده می کرد.

خدمه روس اغلب Sherman را به T-34 ترجیح می دادند و البته دلیل خوبی داشتند. نگهداری از آن آسان بود و قطعات یدکی تقریبا همیشه در دسترس بود. این مزیت باعث می شد 80 درصد از شرمن های آسیب دیده بتوانند به میدان جنگ برگردند. در طی درگیری ها شرمن می توانست تانک های MKIIو MKIV را نابود کند، اما برای مواجهه با تانک تایگر از تعداد زیادی از آنها استفاده می شد.

این تانک با قرار گرفتن در مواضع دفاعی مستحکم می توانست به جنگ تانک های پانزر برود. به طور کلی این تانک، در نقش فرماندهی بسیار فوق العاده بود و با ارتقا هایی که بر روی آن انجام شد، می توانست حریف قدرتمندی برای تانک های قوی آلمانی باشد. این تانک بعد از جنگ جهانی دوم هم در خدمت کشور هایی همچون ایران، هند، پاکستان و اسرائیل بود. پاکستان و اسرائیل در چند جنگ از این تانک استفاده کردند.

برای اشنایی با شرمن اینجا را کلیک کنید

شرمن ام 4 ای3 ائی4 برترین نمونه شرمن مجهز به توپ سرعت بالای 76 م م حتی در جنگ کره نیز خدمت کرد.علارقم اینکه برترین تانک امریکای طی جنگ جهانی دوم بود ولی بازهم از تانکهای المانی چون تایگر و پانزر4 کارایی کمتری داشت.این نمونه دیر به میدان نبرد اروپا امد ولی در همان یکسال اخر بزرگترین امید نیروهای زمین متفقین بود
شرمن ام 4 ای3 ائی4

شماره2. تانک T-34 شوروی

تانک T-34 یک تانک متوسط ​​بود، اما زره آن به اندازه کافی ضخیم بود و در برابر گلوله های تانک دشمن مقاومت خوبی داشت. این تانک با موتور قدرتمندی تجهیز شده بود و حداکثر سرعت آن 35 مایل در ساعت بود. سلاح اصلی این تانک یک توپ 76 میلیمتری بود و به راحتی می توانست تانک های متوسط دشمن را نابود کند.

اولین استفاده ی رزمی از این تانک زمانی بود که آلمان در عملیات “بارباروسا” به روسیه حمله کرد.آلمانی ها مجبور شدند، برای از بین بردن این تانک از هر اسلحه ای که در اختیار داشتند استفاده کنند. آنها حتی از اسلحه های ضد هواپیما و پیاده نظام برای مقابله با T-34 استفاده می کردند. این تانک یکی از عوامل مهم پیروزی روسیه در نبرد کورسک بود. در طول تاریخ جنگ های مدرن، این تانک از لحاظ استفاده در میدان نبرد پر تعداد ترین بوده است. T-34 بیشترین تانک تولید شده در طول جنگ جهانی دوم بود.

برای اشنایی با تی34 اینجا را کلیک کنید

تی34
تی34

شماره1. تانک M1 آبرامز، آمریکا

تانک M1 آبرامز یک تانک اصلی میدان نبرد است. موتور قدرتمند آن قدرت زیادی تولید می کند که به آن اجازه می دهد در سراسر میدان جنگ با سرعت بیش از 40 مایل در ساعت، با وجود داشتن68 تن وزن حرکت کند. این تانک در ابتدا یک توپ 105 میلیمتری داشت، اما به سرعت ارتقا داده شد و به جای آن با یک توپ 120 میلیمتری که قادر به شلیک بسیاری از گلوله های مرگبار و قدرتمند بود، تجهیز شد.

در طول عملیات طوفان صحرا، تانک های آبرامز در مقابل T-72 های شوروی قرار گرفتند. این تانک های به راحتی حریف را از بین بردند. در طی نبرد عراق یک تیپ زرهی از این تانک ها در برابر یک لشکر زرهی عراق قرار گرفت. تمام تانک های عراقی تا شعاع پنج کیلومتری نابود شدند و این در حالی بود که آمریکایی ها هیچ تلفاتی نداشتند. این تانک هنوز هم در خدمت ایالات متحده و سایر کشور ها است، اما آمریکا بیشتر آنها را با نسخه ی ارتقا یافته یعنی M1A2 جایگزین کرده است.

برای اشنایی با ابرامز اینجا را کلیک کنید

نصب زره واکنشی کنار بدنه ابرامز

مقالات مشابه: ده تانک برتر جهان

منبع

https://www.military.com/undertheradar/2018/12/14/10-tanks-changed-history-armored-warfare.html

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن