خودرو های نظامی و نفربرهای زرهی

خودروی زرهی گریفون 

خودروی زرهی گریفون 

خودروی زرهی گریفون 

آرین بهاری

خودروی زرهی گریفون ،خودروی زرهی  جدید فرانسه با پیکربندی 6×6 است(هر شش چرخ قدرت موتور را دریافت میکنند)

این خودرو برای برآورده کردن نیازهای ارتش فرانسوی خودرو زرهی چند کاره (VBMR) ساخته شده، که خواستار یک خودروی زرهی چند منظوره جدید برای جایگزینی نفربر زرهی قدیمی VAB است که توسط ارتش فرانسه در تعداد زیادی استفاده می شود.

از اوایل دهه 2000 ارتش فرانسه به دنبال جایگزینی برای VAB بود. این نفربر زرهی قدیمی دارای پیکربندی 4×4 است و از سال 1976 عملیاتی شده است. خودروی زرهی جدید توسط کنسرسیومی از شرکت های فرانسوی متشکل از Nexter Systems، Renault Trucks Defense و Thales ساخته شده است. توسعه این خودرو در سال 2011 آغاز شد. نمونه اولیه گریفون برای اولین بار در سال 2016 به صورت عمومی رونمایی شد.

خوروی قدیمی VAB

گریفون دارای طرح معمولی با محفظه موتور در جلو، کابین خدمه در وسط و محفظه نیروها در عقب است. با این حال این خودروی زرهی طراحی متفاوتی نسبت به VAB دارد و به طور قابل توجهی سنگین تر است. گریفون به دلیل بدنه V شکلی که دارد، محافظت در برابر مین های زمینی و مواد منفجره دست ساز را فراهم می کند. حفاظت در برابر مین این وسیله نقلیه مشابه امرپ هاست. اساسا گریفون شکاف بین نفربرهای زرهی و خودروهای مقاوم در برابر مین (امرپ) را پر می کند.

گریفون محافظت بهتری نسبت به VAB برای خدمه و سرنشینان خودرو ارائه میدهد. زره فولادی بدنه آن در برابر شلیک اسلحه های تهاجمی و ترکش های گلوله توپ محافظت می کند. زره فولادی پایه را می توان با کیت زره افزودنی به سطح بالاتر حفاظت ارتقا داد. بنابراین سطح حفاظت را می توان بسته به الزامات ماموریت تنظیم کرد. حداکثر سطح حفاظت بالستیک خودرو در برابر گلوله های 14.5 میلی متری است.

گیرفون و زره قفسه ای برای مقابله با راکت های دشمن

خودرو در برابر انفجارهای معادل 10 کیلوگرم مواد منفجره تی ان تی در هر نقطه از زیر بدنه مقاومت می کند.
گریفون توسط دو نفر خدمه اداره می شود علاوه بر آن میتواند 8 سرباز را درون خود حمل کند. نقش اصلی این وسیله نقلیه رساندن نیروها به میدان جنگ تحت حفاظت زرهی است. برای ورود و خروج خدمه از در‌های جانبی استفاده می شود، در حالی که پیاده نظام از رمپ برقی عقب با درهای یکپارچه استفاده میکنند. همچنین دریچه های سقفی برای خروج اضطراری در این خودرو وجود دارد.

دریچه سقفی در تصویر مشخص است
پیاده شدن از رمپ عقب خودرو

این خودروی زرهی مجهز به سلاح کنترل از راه دور مسلسل 12.7 میلی متری یا 7.62 میلی متری و یا یک نارنجک انداز خودکار 40 میلی متری است، همچنین می توان به خمپاره 81 میلی متری یا دو موشک هدایت شونده ضد تانک فرانسوی MMP مجهز شود. این موشک ها از نوع شلیک کن و فراموش کن با حداکثر برد 4000 متر هستند. این خودروی زرهی همچنین مجهز به سامانه‌های دفاعی دیگری مانند سامانه هشدار لیزری و سامانه تشخیص موشک است.

سیستمی تسلیحاتی به خوبی بر روی سقف سمت چپ مشخص است

گریفون مجهز به سیستم مدیریت میدان نبرد است که به نیروها و خودروهای جنگی اجازه می دهد اطلاعات را در میدان نبرد به اشتراک بگذارند.
این خودروی زرهی مجهز به موتور دیزلی توربوشارژ رنو DXi7 با قدرت 400 اسب بخار است. این یک موتور کامیون های تجاری استاندارد است، اما برای استفاده از طیف وسیع تری از سوخت‌ها سازگار شده است. با توجه به وزن 24.5 تنی این خودرو دارای رانش به وزن 16.4 میباشد.
این خودرو دارای انواع حمل و نقل نیرو ، پست فرماندهی ، آمبولانس زرهی ، پست رصد توپخانه ، خودرو بازیابی و مهندسی زرهی است.
خودروی شناسایی رزمی جگوار که دارای یک توپ 40 میلی متری است و توسط 3 نفر خدمه اداره میشود در کنار گریفون توسعه داده شد. این خودرو ها دارای 70 درصد اشتراک در اجزا خود میباشند. جگوار قابلیت شناسایی، پشتیبانی آتش و مداخله سریع را دارد.

خودروی زرهی پشتیبانی اتش جگوار

کاربران
ارتش فرانسه قصد دارد 1722 دستگاه خودرو زرهی گریفون را به خدمت بگیرد. در سال 2017 سفارش اولیه 319 دستگاه داده شد که تحویل آن در سال 2019 آغاز شد. در سال 2020، 271 دستگاه دیگر برای تحویل در سال های 2022 تا 2023 سفارش داده شد.
بلژیک در سال 2017 در مجموع 417 دستگاه برای تحویل تا سال 2025 سفارش داد.

منبع

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.military-today.com/apc/griffon.htm&ved=2ahUKEwiOgbzNqKH8AhWFR_EDHU2zDjYQFnoECCUQAQ&usg=AOvVaw25PleqrteazDxkWm8bzpmr

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن