ساخت زیر دریایی اتمی کلاس اوهایو به سال ۱۹۶۷ و برنامه استارت ایسک بر میگردد . این برنامه  به توان تهاجمی اتمی موشکی  امریکا  بر میگردد ولی در حوضه نیروی دریایی شامل سه بخش میشد.۱-ساخت زیر دریایی  جدید با توان پرتاب موشک های بالستیک قاره پیما ۲- ساخت موشکی دوربرتر و پیشرفته تر از موشک زیر دریایی پرتاب بالستیک  پوسیدون  ۳- مقابه با توان  رو به رشد  ضد زیر دریایی شوروی

در سال ۱۹۷۱  نیروی دریایی برنامه جدید را اغاز کرد که شامل  ساخت  زیر دریایی  جدید   وسریع   اتمی و همچنین موشکی  دوربرد  از پوسیدون بود  و قرار بود تا پایان دهه ۱۹۷۰ زیر دریایی جدید با توان شلیک موشک  جدید عملیاتی شود.موشک جدید موشک تریدنت نام گرفت و در سال ۱۹۷۴ در مرحله نخست ساخت  ده زیر دریایی تصویب شد  و جنرال دینامیک نیز مسئول  توسعه ترایدنت شد.در سال ۱۹۸۱  در خواست برای این تعداد  زیر  دریایی به ۱۵ فروند و در سال ۱۹۸۵ به ۲۰ فروند افزایش یافت  و در سال ۱۹۸۹  به ۲۴ فروند  افزایش یافت که شامل ۲۱ فروند مجهز به موشک  بالستیک  و سه فروند برای ماموریت های ویژه ولی در سال ۱۹۹۱ کنگره بر اساس پیمان استال۱ با شوروی ساخت تنها ۱۸ فروند را تائید کرد و سفارش ۶ فروند کنسل شد

زیر دریایی اتمی  کلاس اوهایو  زیر دریایی است با وزن کامل ۱۸۷۵۰ تن و طول ۱۷۰ متر.زیر دریایی ۱۵۵ خدمه داشت که شامل ۱۵ افسر بود.زیر دریایی از طول به چهار بخش تقسیم میشد.

زیر دریایی لویزیانا اخرین زیر دریایی کلاس اوهایو تحولی سال 1997

زیر دریایی لویزیانا اخرین زیر دریایی کلاس اوهایو تحولی سال ۱۹۹۷

 قسمت جلو که شامل چهار طبقه میشد طبقه بالا شامل  اتاق  فرمانده ای و ناوبر و سامانه های  ارتباطی،طبقه دوم شامل اتاق موشک  و همچنین استراحتگاه  افسران،طبقه سوم محل استراحت  دیگر خدمه  و طبقه چهارم مخزن اژدر ها .

قسمت دوم یا قمست میانی جایگاه ۲۴ لوله پرتاب موشک بالستیک  ترایدنت

قسمت سوم محل  قرار گرفتن راکتورها و قسمت اخر موتورخانه

برجک زیر دریایی بر روی قسمت جلوی زیر دریایی   قرار دارد که بر روی ان پیرسکوپ، رادار جستجوی هوایی  سامانه هشدار  دهنده رادار و جنگ الکترونیک وجود دارد. سامانه هشدار دهنده راداری  دبلیو ال ار ۱۰  دهده از همان نوعی است که بر روی کلاس لوسانجلس  نصب است  و همچنین رادار جستجو از نوع رادار پی بی پی اس ۱۵ است که بردش در منابع مختلف از ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر بر ضد یک هواپیما گشت دریایی در ابعاد پی ۳ اوریون  ذکر شده است. مجموع سونارها  شامل  کاونده سونار در جلوی دماغه از نوع آبی ام بی کی کیو ۶  ، که شامل  دو سنار  فعال  بی کیو اس ۱۳  و غیر فعال  بی کیو اس ۱۵ هر دو ساخت ریتون با کارکرد در فراکانس بالا، سامانه ناوبری بی کیو ار ۱۹  است . در جدیدترین ارتقاء سامانه جی پی اس نیز بر روی این زیر دریایی البته برای زمانی که از اب بیرون می اید و یا اینک انتن ها  را بتواند به سطح اب برساند نیز نصب شده است.همچنین یک سامانه  پردازش  اطلاعات سونار  ساخت لاکهید مارتین بی کی کیو ۱۰ نیز وجود دارد.همچنین یک سامانه اقدامات متقابل دبلیو ال وای ۱ برای  مقابله  خودکار با حملات اژدر زیر دریایی  دشمن شامل پرتاب طعمه  های  صوتی برای فریب سونار اژ در نیز در زیر دریایی تعبیه شده است.

یک راکتور ۲۲۰ مگاواتی  اتمی اس ۸ جی  با وزن ۲۷۵۰ تن   در این زیر دریایی  دو موتور توربینی ۴۵ مگاواتی را تغذیه میکند که ۶۰۰۰۰ اسب بخار قدرت فراهم میکنند و یک موتور یدک ۳۲۵ اسب بخاری نیز وجود دارد.راکتور  هر ۹ سال یک بار نیاز به تغذیه توسط  اورانیومی  را دارد

شفت   هفت پره  توان رساندن زیر دریایی  به سرعت ۲۲ کیلومتر در ساعت در زیر  اب و ۳۷ کیلومتر  در ساعت در زیر اب است. همچنین زیر دریایی  توان رسیدن به عمق ۲۴۰ متری را دارد اگرچه این رقم در حین  تست به دست امد.برد این زیر دریایی نیز نامحدود است (دست کم تا زمانی  که  چیزی برای خوردن در زیر دریایی است )

اوهایو برای  درگیر با زیر دریای ها و کشتی های دشمن  در کنار نقش اتمی ساخته شده است. این زیر دریایی دارای چهار لوله اژدر  افکن ۵۳۳ م م است  و می تواند ۲۱ اژدر  را با خود حمل کند. اژدر قابل پرتاب مارک ۴۸ است. مارک  ۴۸  در سال ۱۹۷۲  عملیاتی شد ولی نسخه فعلی در سال ۱۹۸۸ وارد خدمت  شد و همکنون اصلیترین  اژدر زیر دریای های ارتش  امریکا است.این زیر دریایی به وسیله سیم از طریق زیر دریایی هدایت شونده  ولی میتوان  ان را به صورت فعال و یا غیر فعال نیز روانه هدف کرد.۲۹۵ کیلوگرم  کلاهک جنگی دارد و میتواند به برد ۵۰ کیلومتر نیز دست یابد. این ازدر توان رسیدن به عمق ۵۰۰ متری را دارد.

موشک ترایدنت 2 سلاح اتمی موثر کلاس زیر دریایی اوهایو

موشک ترایدنت ۲ سلاح اتمی موثر کلاس زیر دریایی اوهایو

Workers stand pose for a photo in the four-tube "quad-pack". (U.S. Navy photo courtesy of General Dynamics Electric Boat/Released)

سلاح راهبردی اوهایو  ۲۴ موشک بالستیک  ترایدنت است(برای اشنایی با موشک ترایدنت اینجا را کلیک کنید).هشت زیر دریایی اولیه  تولید از موشک ترایدنت  سی ۴ بهره می برد  که ترایدنت  ۱ نیز خوانده میشود.این نمونه دارای  برد ۷۴۰۰ کیلومتر و دایره  خطای ۳۸۰ متر بود و دارای  هشت کلاهک مجتمه ۱۰۰ کیلوتنی بود.ولی از نهمین  زیر  دریایی به موشک ترایدنت  ۲  مجهز شد. ترایدنت   ۲ دارای برد ۷۳۰۰ تا ۱۱۳۰۰ کیلومتر بسته به اندازه کلاهک دارد  و دایرا سرعت  ۲۴ ماخ  است  و میتواند ۹ کلاهک اتمی هدایت  شونده ۱۰۰ کیلوتنی  را حمل کند. ترایدنت  دارای  دایره  خطای ۹۰ متر است  که نسبت  به بردش  یکی از دقیقترین موشک های  بالستیک  جهان است. تمامی موشک  ها را میتوان در عرض ۶۰ ثانبه شلیک کرد و هر موشک توان  هدف قرار دادن ۹ هدف مستقل را دارد. ترایدنت  ها و کلاهک های هسته ای انها ۵۰ درصد توان اتمی موشکی راهبردی  امریکا را در بر دارند که خود نشان دهنده نقش کلاس اوهایو  این ارتش امریکا است.از ۱۸ زیر دریایی کلاس  اوهایو تنها ۱۴ فروند توان حمل موشک ترایدنت  را دارند و ۴ فروند دیگر  دارای  توان حمل ۱۵۴ موشک  کروز تاماهاوک در نقش اتمی و یا متعارف هستند .این چهار فروند در واقع چهار فروند اوهایو تحویلی نخستین بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ بودند(با نام های اوهایو، میشیگان، جورجیا و فلوریدا) که  بعد از جنگ سرد قرار بود بازنشسته شودند ولی با تغییراتی  به نقش  متعارف برای پرتاب موشک  کروز تاماهاوک  تغییر کردند. هر دو مدل توان شلیک از زیر   اب را دارند.

زیر دریای اوهایو اولین زیر دریایی این کلاس در تصویر در حال ارتقا برای حمل موشک تاماهاوک

زیر دریایی اوهایو اولین زیر دریایی این کلاس در تصویر در حال ارتقا برای حمل موشک تاماهاوک

اولین زیر دریایی در سال ۱۹۸۱ وارد خدمت شد و اخرین زیر دریای نیز در سال ۱۹۹۷ تحویل شد.همچنان تمامی نسخه های تولید در خدمت هستند  و انتظار  می رود روند بازنشستگی   انها بین  سالهای ۲۰۲۷ تا ۲۰۳۹  انجام شود .

 در سال ۲۰۱۶ میلادی ارتش امریکا ۱۲ فروند دیگر از این زیر دریایی را سفارش داده ست. این نسخه از فناوری پیشرفته تر بهره می برد و قرار است جایگزین بخشی از ناوگان کنونی این کلاس شود.

ترجمه: عبدالحمید تارخ

منابع

http://www.military.com/equipment/ssgn-ohio-class-guided-missile-submarine

http://www.naval-technology.com/projects/ohio/

55+

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

  • avatar
  • avatar
  • avatar
  • avatar
دسته بندی شده در:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.