ایران

فروش اف14 های ایران پیش از جنگ

فروش اف14 های ایران پیش از جنگ

نویسنده : رضا پاشاپور

در اواسط تابستان سال 1358 در حالی که مدتها بود عراق شروع به حمله های گاه و بیگاه خود به روستاه های مرزی و پاسگاها کرده بود و علائم حمله غریب الوقوع ان کشور شروع شده بود دولت ایران با اطلاع از حمله عراق در اینده نزدیک تصمیم عجیبی گرفت و آن فروش اف14 ها برگ برنده نیروی هوایی  ایران که مدرن ترین جنگنده ان دوران بود به آمریکا و یا هرکشور خارجی در ان زمان دکتر ابراهیم یزدی وزیر خارجه دولت موقت در مصاحبه با روزنامه کیهان دلایلی را مطرح کردند که در این مقاله به برسی ان دلایل میپردازیم. روزنامه  را اینجا دانلود کنید.

مصاحبه دکتر ابراهیم یزدی با روزنامه کیهان  شنبه 13 مرداد 1358

س.اخیرا در بعضی جراید عنوان شده  که آمریکا قصد دارد هواپیما های اف14 را که که در زمان شاه مخلوع 80 عدد از انها را به دولت ایران فروخته  را مجددا از دولت ایران بخرد  میدانیم که هواپیمای اف14 جنگنده بسیار مدرنی و پیشرفته ای است تا انجا که برخی کارشناسان ادعا میکنند مقداری از تکنولوژی امریکا در ایران بخاطر فروش این هواپیما بخطر افتاده است. باتوجه به این مساله که فروش مجدد این هواپیما به امریکا حریم فضائی ایران را ضعیف کرده و از کیفیت دفاع هوایی میکاهد و با باتوجه به این مساله که اگر بخواهیم هواپیمای دیگر جایگزین اف14 کنیم حداکثر تا زمانی که این جنگنده به دولت ایران تحویل گردد و خدمه فنی ان تربیت شود 3 تا 4 سال به طول خواهد کشید این سوال پیش میاید که ایا پس دادن این هواپیما صحیح است  و ثانیا درصورت فروش  برای جایگزینی ان چه تدبیری اندیشیده شده است؟

دکتر یزدی : وقتیکه گزارشاتی که درمورد این هواپیما تهیه شده بررسی شد ما برخوردیم به این مساله که تا کنون ایران  5 میلیارد دلار بابت خرید این هواپیما ها پرداخته و نگه داری انها هر سال 500 میلیون دلار هزینه دارد . یعنی ظرف ده سال 5 میلیارد دلار به میزان قیمت این هواپیما ها افزوده میشود  و ثانیه چنانچه میدانید به غیر از نیروی دریایی آمریکا هیچ کشوری هواپیمای اف14 ندارد  مگر ایران  و سیستم پروازی این هواپیما بسیار پیچیده است  و حتی موشکهایی که این هواپیما حمل میکند (فونیکس)هنوز آزمایش نشده است  و بطور کلی بکار انداختن این هواپیما ها برای خود آمریکا هم بسیار مشکل است  و اگر دولت ایران بخواهد  این هارا بکار بیندازد حداقل به چهارصد مستشار آمریکایی برای آموزش خلبانان نیاز داریم و این امر مارا بشدت به آمریکایی ها وابسته میکند . چه از لحاظ کارشناسی و چه از لحاظ لوازم وسایل یدکی و وسایل این هواپیما تماما الکترونیکی هستند و چنانچه تحقیق شده بنیه علمی ایران تا چند سال اینده این امکان را ندارد که کادرهای فنی ما بتوانند مستقلا این هواپیما را بکار بیاندازند .با در نظر گرفتن گرانی بیش از حد این هواپیما و این که هزینه هر ساعت  1.5 میلیون دلار خرج برمیدارد و ثانیا نگه داری این هواپیما باعث وابستگی شدید ما خواهد شد  دولت تصمیم گرفت این هواپیما ها را به دولت آمریکا یا هردولت دیگری که حاضر باشد بفروشد .

خلاصه ایرادهای که اف14 دارد و بسیار هم مهم هستند که بدون جایگزینی باید فروخته شوند انهم قبل از یک جنگ حتمی با عراق این است :1 – هر ساعت پرواز اف 14  هزینه 1.5 میلیون دلاری دارد 2- خود امریکا هم برای پرواز ان مشکل دارد.3- موشک فونیکس آزمایش نشده است. 4- ما انرا 5 میلیارد دلار خریدیم. 5 – 5 میلیارد  دلار در 10 سال به قیمت ان اضافه خواهد شد .6-برای اموزش خلبانان به چهار صد مستشار نیازمندیم .7- اف 14 تماما دستگاهای الکترونیکی دارد و ما بنیه علمی نداریم انرا سرپا کنیم. 8- گران است.9- هیچ کشوری بجز ایران و آمریکا انرا ندارند .این گفته های اقای وزیر در شرایطی که مدتهاست دشمن روستاها و پاسگاه های مرزی را بمباران میکند و جنگ قطعی در راه است چقدر با واقعیت  همراه است. .

 • 1-هزینه هر ساعت پرواز اف14 1.5 میلیون دلار است.

مگر سوخت اف 14 از الماس باشد که هزینه هر ساعت پرواز ان 1.5 میلیون دلارباشد این گفته بسیار عجیب است(حتی همکنون نیز بمب افکن های اتمی قاره پیما در هر ساعت اینقدر هزینه پرواز ندارند)اما عجیب تر اینکه در ان زمان سخنی به این اشکاری را کسی رد نکرد و به ان اعتراض نشد. هزینه هر ساعت پرواز جنگنده اف35 در دهه دوم قرن 21 معادل 36 هزار دلار است لازم است حساب کنیم همه چیز از 40 سال پیش گران تر شده است و اینکه اف35 بسیار پیچیده تر در نتیجه هزینه بیشتری دارد برای مثال رنگ اف35 رنگی جاذب رادار که بسیار گران و دارای فرسایش بسیار است که پس از مدت کمی باید ترمیم شود لازم به گفتن است اف35 دارای ابر کامپیوتر و پیشرفته ترین حسگرهای الکترونیکی است که اف14 هرگز فاقد انها بوده است که هزینه انها بر دوش اف35 است چگونه میتوان گفت هزینه پرواز یک اف14 1.5 میلیون دلار است یا مثال دیگر هزینه هرساعت پرواز اف15در قرن 21 کمتر از 20هزار دلار است هرچند بالهای اف15 به پیچیدگی اف14 نیست اما با ارتقاعاتی که اف15 دیده مانند لوام تهاجم زمینی/ضد رادار و یا رادار  پیشرفته نوین ان لوازم جنگ شبکه محور که هزینه های خاص خود را دارند همهگی در مجموع کمتر از 20 هزار دلار است. اما فرض میکنیم منظور اقای یزدی تومان بوده و از دهانش در رفته گفته است دلار چنانچه سخنگوی دولت موقت با فاصله چند روز در مصاحبه با همین روزنامه قیمت را 1.5 میلیون تومان اورده است که با حساب قیمت هفت تومانی دلار در ان زمان  1.5 میلیون تومان مساوی بیشتر از 200000 دویست هزار دلار میشده است که میبینید فاصله بسیار زیادی با هزینه یک اف 35 در قرن 21 داشته است مانند روز مشخص است که این گفته اقای وزیر دروغ بوده است انهم در حالی که همه میدانستند جنگی سخت در راه است.

2-خود آمریکا برای به پرواز دراوردن اف 14 مشکل دارد. هرگز مقامات رسمی امریکایی چنین چیزی نگفته اند و هرگز بخش بزرگ یا کوچکی از اف 14 ها به هر دلیلی زمین گیر نبوده است در همان دوران ایالات متحده ابر ناو هواپیمابر اینترپرابز 93هزارتنی که هزاران پرسنل از تخصص های گوناگون را داشت و از هشت راکتور اتمی برای تامین نیروی خود بهره میبرد را به اب انداخته بود که حدود 80 فروند از پرنده ای مانند اف 14 را میتوانست در خود جای دهد چنانچه جای داد اما کشوری که اینترپرایز به راحتی بکار میگیرد با اف14 چه مشگلی می تواند داشته باشد؟ امریکا مدتی بعد ناوهای نیمتز را که سنگینتر بودند را وارد اب کرد بعلاوه پرواز دادن ب2 های سنگین که بسیار سختر از اف 14 ها بودند ان را به راحتی در جنگها بکار گرفتند.

3-موشک فونیکس آزمایش نشده بود . امریکا بدلیل نداشتن دشمن خطرناک در قاره خود تکه اصلیش بر نیروی دریایی است و تکیه اصلی نیروی دریایی بر ناوهای هواپیمابر خود است اینچنین است که امریکا بزرگترین و پرتعدادترین ناوگان ناوهواپیمابر را دارد و اگر در دریا شکست بخورد بخش مهمی از امنیت خود را از دست میدهد و امکان ندارد با پرنده و یا سلاح آزمایش نشده ناوگان خود را تجهیز کند .البته بشکلی فونیکس آزمایش نشده بود زیرا منظور آمریکا از تهدید نبرد در میان اقیانوس در شرایط جنگ الکترونیک شوروی فونیکس باید بتواند موشک کروز دشمن را شکار کند که مسلما شوروی بمب افکن های خود را در اختیار امریکا نگذاشته بود اما تحدید از نگاه ما میگ های عراقی بودند که فونیکس از پس انها بر می امد چنانچه بر امد اما وقتی دکتر یزدی اسرار دارد که این پرنده ناتوان است و سلاح ان ازمایش نشده در حالی که میداند جنگ در راه است یعنی فونیکسی که نمیتواند میگ 23/21 را بزند را بدهیم برود.

 • 4-ما اف 14 ها را به قیمت 5 میلیارد دلار خریده بودیم.

در دهه هفتاد میلادی یعنی زمانی که ما اف14 ها را خریدیم قیمت هریک از انها 14 میلیون دلار بوده است که مجموع ان حدود 1میلیاردو صدو بیست میلیون دلار برای ما اب خورد انهم برای هشتاد فروند ما 424 تیر موشک فونیکس به قیمت 150 ملیون دلار پرداخت کردیم  که در مجموع میشود کمتر از یک میلیاردو سید  میلیون دلار (البته در نهایت خرید اف14 برای ایران با اموزش و پشتیبانی و سلاح  نزدیک به دو میلیارد دلار از اب در امد)اما چگونه میتوان قیمت را تا 5 میلیارد دلار رساند؟ با سوخت الماس؟ مجموع هزینه تعمیر و نگه داری لوازم یدکی و آموزش خلبانان را هم که بسیار گران حساب کنیم بازهم به دو میلیارد دلار نمیرسد اما بر فرض لوازم یدکی را یک میلیارد حساب میکنیم(اصلا نمیشود اینها رنج قیمتی درد کافی است با معاملات مشابه بسنجید مثلا خرید رافائل  قطر از فرانسه) بازهم حتی نیمی از قیمت 5 میلیاردی اعلام شده نمیشود هرچند رقم قرار داد اف14 کمتر از 2 میلیارد دلار بود و توضیح بالا با بسیار بالا گفته شد. عدد 5 میلیارد درست نیست.

 • 5- پنج میلیارد دلار در 10 سال به قیمت ان اضافه میشد. سندی برای این گفته نیست و تا نیروی هوای لیست لوازم مورد نیاز انزمان را اعلام نکند نمیتوان نظر داد اما باتوجه به اینکه رقم خرید اعلام شده از سوی دولت موقت درست نبوده بنظر این رقم هم درست نیست اگر بنزین هواپیما 1.5 میلیون دلار بشود شاید 5 میلیارد هم درست باشد.
 • 6-برای آموزش خلبانان به چهار صد مستشار نیازمند بودیم. ما برای بلند کردن این پرنده به مستشار نیازمند بودیم اما نه برای اموزش خلبان این جمله غلط است زیرا زمانی که اقای یزدی این مصاحبه را انجام میدادند خلبانان اموزش دیده بودند و کاملا اماده بودند یادمان باشد برای خلبانی اف14 بهترین های فانتوم ها برگزیده شده بودند البته تعدادی مستشار برای اف14 در کشور حضور داشتند این جمله اقای یزدی درست نیست.
 • 7-اف 14 تماما دستگاهای الکترونیکی دارد و ما بنیه علمی نداریم انرا سرپا کنیم. مسلما در طول چهل سال گذشته متخصیص توانمند کشورمان تنها کسانی بوده اند که به اف14 ها دست زده اند و میبینید که پرواز هم میکنند هرچند تعداد زیادی از اف14 های ما زمینگیر هستند اما بخاطر متخصصین و عدم تخصص نیست بلکه بدلیل نبود لوازم یدکی است اما اگر کسانی اعتقاد دارند که منظور از بنیه علمی ساختن لوازم یدکی است باید گفت که حضور مستشار و وابسته گی در زمینه یک پرنده به خارج بهتر است یا رژه پیروزی دشمن در اهواز و خرمشهر و سوسنگرد؟ ایا ناموس مردم سوسنگرد را باید به دشمن سپرد چون ما نمیتوانیم چیزی را که لازم است بسازیم؟
 • 8-گران است. بله جنس خوب گران است اما نبود ان گران تر است جان جوانانی که در فاو زنده بگور شدند گران تر است جوانانی که در کربلای چهار تگه تگه شدند گران تر است مردمی که در دزفول زیر موشک بارانها مردند گران تر بودن یادمان باشد در هشت سال فقط 1000 میلیارد دلار زیان اقتصادی دیدیم اگر اف14 ها نبودند چه بسا ایرانی هم نبود .گرانی درست است اما مهمتر از ان نتیجه و سود است که اقای یزدی نتیجه غلطی گرفته اند.

9- هیچ کشوری اف14 ندارد بجز ایران .این جمله یعنی این پرنده یک ایرادی دارد که هیچ کس انرا نمیخرد در حالی که شاه با هزارو یک نقشه کنگره را راضی کرد تا این گنج تکنولوژی را بخرد ان وقت ابراهیم یزدی با ایراد الکی میخواهد انرا پس بفرستد  .اینکه کسی نداشت دلیلش این است که اطلاعات رادار پیشرفته و موشک برد بلندش فاش نشود . اساس ارتش آمریکا در ان زمان و امروز بر روی نیروی دریایی استوار بود و ان زمان و امروز اساس نیروی دریایی بر روی ناوهای هواپیمابرش و قدرت اصلی ناوهای هواپیمابر بر روی اف14 ها استوار بود طبیعی بود که این شکاری توانمند را به هرکس ندهند..البته اف14 در همان زمان به دوستان  امریکا چون زاپن، کانادا، اسرائیل و عربستان پیشنهاد شد سه تا انها اف15 را انتخاب کردند و یکی اف18 را  که دلایل خود را هم داشتند. اف14 یک شکاری رهگیر بود در حالی که اسرائیل و زاپن دنبال شکاری برتری هوایی بودند و اف15 برای این نقش ساخته شده بود. عربستان از پس پیچیدگی این پرنده بر نیامد و کانادا تصمیم گرفت یک جنگنده چند منظوره چون اف18 را بخرد

در نتیجه دولت موقت در حالی که از شروع جنگ اطلاع داشته با دلایل واحی و ساختگی برگ برنده ارتش ایران را میخواست از خدمت خارج کنند اینکه چرا و به چه علت ان افراد در دادگاه محاکمه نشده است بر نگارنده پوشیده است .

لازم به یاداوری است که اف14 ها در حال فروش بوده اند که تنها بدلیل اتفاقات غیر منتظره مانند اشغال سفارت امریکا به تاخیر افتاد تا اینکه جنگ عراق شکل گرفت از تمامی دوستانی که به فروش نرفتن اف14 ها را به گردن خود ما اندازند تقاضا داریم کوتاه بیایند .

جاوید ایران

مقالات مشابه

چه کسی قراردادهای تسلیحاتی ایران و آمریکا را لغو کرد

برخی سفارشات لغو شده ایران بعد از انقلاب

اشنایی با اف14

سلاح های که توسط اف14 حمل شده است

چرا اسرائیل اف14 را انتخاب نکرد

اف14 های ایران

 

 

نوشته های مشابه

‫92 نظرها

 1. خدا لعنت کنه نهضت ازادی رو کم خیانت نکردن اول انقلاب اینها از انقلابیا افراطی تر بودن

  1. باسلام دوست عزیز به نظرم جالب نیست در خصوص اشتباه برخی از اعضا نهضت ازادی عجولانه تصمیم بگیریم یا لعنت نثار نهضت ازادی کنیم ،به نظرم ادم تا تو جو انقلاب شور شوق انقلابی ،اختیارتی که یه انقلاب به اعضا صاحب اختیارش در روزهای اول به دست گرفتن حکومت میده قرار نگیره نمیتونه قضاوت درستی بکنه

 2. ,نکته غم انگیز تر اینجاست که همین نوابغ، بعد از 40 سال هنوز از مواضع ابلهانه آن زمان خود تغییری نکرده تند!! جنگ تمام شد، دلاوری ها و تسلط نیروی هوایی ارتش را دیدند، ولی همین شخص در مصاحبه خود با حمید دهباشی بعد از چهار دهه نه تنها از میزان بلاهت آن‌زمان وی و همفکران وی کاسته نشده بلکه متأسفانه همچنان همان حرف های پوچ و عجیب را ادامه میدهد و تکرار میکند!
  از آن بدتر، تأثیر گذاری این سلاح ارزشمند و تبحر ارتشیان نیروی هوایی را بخاطر نمی آورد!
  اینها البته تحصیل کردگان و فرنگ رفتگلنی هستند و بودند که مثلا دل در گرو میهن دارند!!!

 3. وقتی به مقدار دیانت و زد بند افراد بهشون مسولیت میدن نه به میزان تخصص شون نباید انتظار بیش از این داشت. چه خیانت ها که صورت گرفته و داره صورت می‌گیرد آدم سرش صوت میکشه.

  1. عزیزم آدرس غلط نده ابراهیم یزدی یک لیبرال امریکایی بود ….کدوم دیانت را میگی……تازه دکتر هم بود اونم از امریکا …..درد می دونی چیه ….درد اینکه تو کودتا نوژه قرار بود میگ های عراقی حریم هوایی ایران را نقض کنن و فانتوم های همدان به بهانه اسکرامبل بلند شن برن جماران را بزنن ……البته اونم با بمب های سقوط آزاد (حداقل کاشکی با موشک لیزری میزدن)……حالا ارتشی با این سطح هماهنگی با صدام قرار با خود صدام بجنگه …..فقط دلم برای آدم های درستی که تو این سازمان فاسد گیر افتاده بودن میسوزه(کشیده خلبان حسین خلعتبری به گوش داداشش)

   1. البته خدا کنه ادم لیبرال باشه ولی برای کشورش کار کنه مگر تا دلتان بخواهد دیندارهای بی لیاقتی که خیانت کردند..مهم نیست از کجا مدرک دکترا بگیری خدا کنه وطن پرست و کار بلد باشی…کما اینکه بعد انقلاب بودند افرادی که در دانشگاه های خودمون دکترا گرفتند و ضعیت فعلی رو هم داریم میبینیم….دینداری معیار خدمت و لیاقت نیست

    1. آقای تارخ گرامی
     شما به کسی که دم از وطن بزنه ولی عملش خلاف وطن دوستی باشه میگین وطن دوست؟
     چرا موقع دیانت که میرسه صرف ادعا پذیرفته است؟
     اتفاقا اگر شخصی متدین است برای اعتماد شایسته تر است
     مشکل اینجاست که تعریفمان از دیانت مشکل دارد . انسان متدین بر اساس تعالیم شریعت میداند که اگر تخصص لازم را ندارد نباید جایگاهی را اشغال کند .خیانت نمیکند . اسراف نمیکند .در غیر این صورت تخصصا از ریشه از دایره متدینین خارج است
     تعالیم شریعت واضح است .نمیشود دین را و اهل دین را کم ارزش نمود به خاطر اینکه کسی دیگر دارد از زی و لباس دین برای منافعش استفاده میکند .اگر در متون دینی نص و مدرکی دیدید مبنی بر امضا و تایید ان اشتباهات حق با شماست
     هرچند معتقدم شما هم منظور خاصی نداشتید ولی باید بدانیم شریعت مال ما نیست و حکم خداوند قاهر است و نزد خداوند عزیز حرمت دارد .جوری حرف نزنیم که فردی کم تجربه برداشت کند انتساب به دین نوعی نقیصه برای افراد است

     1. خوب حرف شما درسته مشکل اینکه کشور ما پر از اونهای است که فکر میکنن متدین هستند ولی نیستند زیرا سر پستهای هستند که اصلا نباید باشند

     2. سلام. دوست عزیز سی ساله تو این مملکت دارم زندگی میکنم ولی یه آدم دیندار و متدین درست که بشه بهش اعتماد کرد ندیدم. والله ندیدم ولی تا دلت بخواد آدم درست غیر متدین دیدم. منم مثل شما تو این مملکت زندگی میکنم. شاید شما ها به دروغ و دزدی و فساد و خیانت میگین دیداری؟ عجباااا!

   2. نمیدونم چرا به نهضت ازادی میگن لیبرال چون کاری که بهشون بشه گفت لیبرال ازشون سرنزده .اما این حزب یک حزب اسلامگرا و دموکرات بوده

    1. نهضت آزادی از جبهه ملی که یک حزب ملی گرای دموکراتیک بوده منشعب شد، و وجهه ملی گرایی و دموکراتیک این حزب که ارثیه اش از جبهه ملی بوده اولویت اصلی این حزب بوده و خواسته نهضت آزادی جمهوری دموکراتیک بود .
     عزت الله سهابی : مرحوم بازرگان یک آزادیخواه بود و در مدل حکومتداری معتقد به عدم دخالت دولت در حوزه های متعدد و متنوع بود با این تعبیر می توان او را یک لیبرال دانست .

     1. معروفه وقتی پیشنهاد دادن بازرگان بشه وزیر اموزش پرورش مصدق با مخالفت مصدق روبروشده بودن چون مصدق گفته بود این بازرگان سر بچه مردم روسری سر میکنه .داری میگی جبهه نه حزی نهضت ازادی از تشکیل دهنده های جبهه ملی بوده مثل چند حزبدیگه .یادت باشه دکتر چمران از اعضای این حزب بود و از چریک های ضد اسرائیل . تا اونجا که تصاویر گویاتست اقای یزدی داره با کاسترو و اون رهبر فلسطینی که متحدان شوروی بودن گل میگفتن میخندیدن

     2. البته جبهه ملی یک تشکل ملی گرا بود که نهضت آزادی هم از اون نشات گرفت بعد از کودتا و خود رو مصدقی می دونستن و برای تشکیل جبهه ملی سوم مصدق از نهضت آزادی هم دعوت کرده بود، دکتر چمران در دهه 30 دردانشگاه تهران با آقای بازرگان بعنوان استاد رابطه داشت ولی با رفتن به امریکا این ارتباط فطع شد دردهه 40 که نهضت آزادی تشکیل شد چمران نه در ایران بود و نه تا زمان بازگشت بعد انقلاب رابطه ای با حزب داشت و صرف عضویت در کابینه دولت موقت که هم عناصر مستقل و هم جبهه ملی و نهضت آزادی درش بودن دلیلی بر عضو حزب بودنش نیست . ابراهیم یزدی رابطه ی بیرون از کادر زیادی هم با کاردار و سفارت امریکا در ایران داشت .

     3. خوشحالم قبول کردین جبهه ملیتشکل بود و نه حزب .بازرگان مدونسته و چمران از مصر برگشته رو و.زیر کرده پس زیرش نزنید .درضمن ببخشید ها دمای جهنم رو حساب کردن از امثال نهضت ازادی برمیاد چند وقت پیشم پسر اقای بازرگان درباب اعاد در ریاضی کارهای کرده بودن .

   3. همه این افراد به نحوی درگیر مفاهیم سوسیالیستی بوده اند و از سوسیالیسم و کمونیسم فقط نفی وطن و خیالبافی های جهان وطنی را گرفته بودند که ان هم نسبتی با ادبیات بسیار انسان دوستانه ما دارد.

  2. اتفاقا ابراهیم یزدی، بازرگان و در کل نهضت آزادی آدم های بی دینی بودند. ضد دین نبودند ولی دیندار هم نبودند. حمایتهای سالهای اخیر آقای یزدی و نهضت آزادی از امثال خاتمی و موسوی و روحانی و همچنین حمایت از مذاکره با آمریکا ادامه همون خیانتهای اول انقلابشون هست

 4. سلام
  شما مطمعنید که ایران هر فروند تامکت رو به قیمت14میلیون دلار خریده؟؟؟؟؟

  1. البته معلومه که نه .شاه مقداری خرج لابی کرده بود که روی قیمت اثر میزاره اما مگه چقدر بوده . این اقا میگه 5 میلیارد

 5. واقعا شانس آوردیم.یکی از مزیتهای اشغال سفارتخونه همین بود که پازل رو ناکام گذاشت وگرنه در برابر نیروی هوایی عراق کامل خلع سلاح میشدیم.آسمان ایران زنگ تفریح میگ 25 های عراقی میشد و جان هزاران ایرانی در شهرها به خطر میافتاد.حتما دوستان روشنفکر ما با هواپیماهای ملخی شاید هم با دست خالی در داخل خاک وطن، ایران، مطابق استراتژی خودشون ما رو سربلند میکردن.

  1. چه توهمی ….نه که میگ های 25 تو اسمان ایران زنگ تفریح نداشتن ……کدوم سلاح برتر …..ابراهیم یزدی مزدور سیا است درست ولی نباید مثل سگ پاولو شرطی فکر کرد ….. اف 15 برای ایران مناسب تر بود……رادار این کامپیوتر پرنده برای پرواز روی سطح دریا مناسب بود نه کشوری مثل ایران با عوارض زمینی پیچیده که میراژها بتونن غافلگیرش کنن(بعد یه مشت عقده ای که بدلیل ناکارامدی گزینش ها در ارتش وارد شدن لیبی را مسخره می کنن چرا سوخو22 را برای زدن اف14 امریکا فرستاد)……بدلیل خالی بودن دست ایران تنها میشه گفت زمان مناسبی برای فروش نبوده……

   1. اگه میگ 25 ها وارد اسمان ایران میشدن دلیلش اینه که فقط 10 درصد ناوگان عملیاتی بودن چون سفارت کشور سازنده رو گرفته شده بود و تحریم بودیم.ابراهیم یزدی مزدور بودنش رو ثابت کن .اما اینکه میگی کامپیوتر این رادار برای سطع دریا مناسب بود معلومعه یجیزی شنیدی چون سازنده هم خبر نداره از این جملت .

    1. خوب اگه این ده درصد را قبول کنیم که حرف ابراهیم یزدی را تایید کردیم …..این همه هزینه کردیم برای 20 تا اف 14 ……اونم فقط برای حفاظت از صادرات نفت ….

     1. چرا درمقابل فهمیدن مقاومت میکنی ۱۰ درصد عملیاتی بودن چون رفتن سفارت اشغال کردن و تحریم شدیم و لوازم یدکی ب ما ندادن اگه صد درصد عملیاتی بودن که دیگه همه هواپیماهای عراقی میزدیم

 6. بسیار آموزنده.
  همین اقای ابراهیم یزدی بود که به صورت یکجانبه قرارداد اف ۱۶ و خیلی از تجهیزات دیگه رو لغو کرد.
  اگه اف ۱۶ ها به دست ایران می رسید کابوس وحشتناکی واسه صدام و ارتشش میشد.

 7. یزدی جاسوس اروپائی ها و روسها و خائن به کشور و ملت بود منتها چون مورد حمایت بیگانگان بود کسی بهش کاری نداشت وگرنه مگر میشود کسی مقام حکومتی باشد و قیمت هزینه هواپیمای جنگی را نداند

 8. بزرگترین خیانت و سال ۵۷ همین نهضت ازادی کردن و با جبهه ملی و بختیار در افتادند. مصاحبه انگلیسی ابراهیم یزدی با بی بی سی در مورد قتل ارتشیان فراموش نشه که با افتخار میگفت حقشچن هست و باید با تیر بزنیم وسط مغزشون..
  اگر سرچ کنید حتما فیلمش و میبینید

 9. اون زمان رفت….الان چیکار کنیم با نیرو هوایی فرسوده که دیگه اسمش نیروهوایی نیس.به کشورهای همسایه نگاه کنین قول میدم چن سال دیگه از عراق و افغانستان هم عقب بیوفتیم .فقط یه کارشناس میدونه که موشک خالی کارساز نیس.فک می کنید اگه دولت اشغالی صهیونی اسراییل چرا چپ وراس تهدید میکنه اگه نیرو هوایی خوب داشتیم به خدا اینقدر جولان نمی داد.

 10. باسلام،تشکر بابت مطالب خوبتون
  هر وقط مطلبی در رابطه با فسخ قراردادهایی نظامیمون میخونم حالم بد میشه ،ولی استارت لغو قراردادهای نظامی ابتدا از سوی دولت شاهپور بختیار زده شد که هدفش ارام کردن اوضاع بود ،در مورد بعد انقلابم شور شوق مفرط انقلابی ،بی تجربگی ،دخالت در اموری که تخصصش نبود از سوی برخی افراد نتیجش شده حسرت
  هر چند معتقدم اگرم دولت موقت ،برخی از افرادی که الان دیگه دستشون از دنیا کوتاست همچین اشتباهاتی نمیکردن طرفای غربی هم سلاحی به ایران تحویل نمیدادن ،البته این شامل تسلیحاتی نمیشه که اماده تحویل بودن یا در حال رسیدن به ایران

  1. لغو قرارداد از خواسته های اصلیانقلابیون بود از هر جناحی و بختیار برای ارام کردن اونا این کارو کرد

   1. خواسته اصلی انقلابیون از هرجناحی اول از همه کناره گیری خود بختیار بود، واگر واقعا دنبال راضی کردن انقلابیون بود باید استعفا میداد تا دولت ساخته انقلابیون دراین باره تصمیم بگیره ولی در اصل دنبال حفظ حکومت خودش به قیمت ضرر ایران دراثر لغو یکجانه قراردادهای نظامی برای فریب انقلابیون بود

    1. وقتی بختیار نبود چتور خواسته اصلیشون برکناریش بود؟؟!!! انقلابیون میگفتن امریکا ایران رو استعمار کرده پول نفت مارو میبره بجاش اهن پاره های به نام جنگنده میده نه اف14 بکار میاد نه اف16 نه اواکس اینا اهن پاره هستن اینکه انقلابیون اسرار بر فروش جنگ افزار ها داشتن و از اولویت های اصلیشون بود .بختیار هم در فشار انقلابیون اینکارو کرد و اونم موفق نشد همین مقاله اخرش اولین لینک چه کسی قرار داد های تسلسحاتی را لغو کرد. خواهی دید که خود دولت موقت قرار داد هارو لغو کرد

     1. در اون مقطع که بختیار نخست وزیر بود خواسته اصلی انقلابیون کناره گیری بختیار و سپردن امور به دولت موقت بود .
      در مورد فسخ قراردادهای نظامی توسط بختیار آمده در اسناد سفارت آمریکادر ایران در جلد اول کتاب اول تا ششم بخش11 سند شماره9 . سری تاریخ16فوریه1979 57/11/27 موضوع:ایران، گزارش وضعیت کاهش واردات ایران بوسیله شرکتهای خارجی … (( فسخ کردن قراردادها بیشترین لطمات را به کارخانه های تولید اسلحه زده است. قراردادهای تقریبا 7میلیارد دلاری برای خرید سلاح توسط دولت بختیار فسخ شد تا مبادلات خارجی () حفظ شده و ساخت () نظامی عظیم کشور متوقف گردد . قراردادهای مهمی که منحل شده شامل …)) …
      امیر سرتیپ خلبان مشیری : بختیار در 14 بهمن 57 قراداد خرید هواپیمای اف16 ، آواکس و اف4 را ملغی اعلام کرد .

    2. 5- اینو اذافه کنم که در زمان اعتراض ها مجلس یک لایحه ای رو تصویب کنن که دولت ایران باتوم بخره .حتی باتوم هم رای مجلس میخواسته .میگی توتال …. روسا امده بودن پایگاه همدان مجلس خبر نداشت

   2. وقتی دولت موقتی در کار نبود چتور خواسته اصلیشون کناره گیری بختیار و سپردن امور فلان بوده ؟؟!!!در باب ماست مالی کردن لغو قرارداد ها خود یزدی گفت ما بعد از امضای قرارداد ها دولت موقت رو تشکیل دادیم میبینی که وقتی بختیار نخست وزیر بود اصلا دولت موقت نبود دولت موقت از 15 بهمن تشکیل شد .درضمن خواسته اصلی انقلابیون که براش دولت موقت زده بودن برکنار نظام شاهنشاهی که اهن پاره(اف14-اف16-اواکس-ناوشکن کوروش-بالگرد کبری) میخره و پول ملت رو به فنامیده بود .این جمله تاریخی حضرت دکتر یزدی هست که درباب ذوب کردن تانکها گفته بود :تانکهارو ذوب میکنم تراکتور بسازیم . درمورد اون لغو قرارداد ها هم نرفتی مقاله رو بخونی وگرنه میدیدی لینک اخرین روز مجلس رو گذاشته ام که دراون روز هیچ اشاره ای به تاید لغو یک قرارداد دولتی نشده .تو انگار فرق یاداشت تفاهم و قرارادد بین المللی رو نمیدونی دوست مصدقی من

    1. خواست انقلابیون تغییر رژیمی بوده که بختیار هم نخست وزیرش بود و از 12 بهمن سرنگونی بختیار و روی کار آمد دولت موقتی که در 14بهمن مشخص شد که آقای بازرگان رئیس دولتش باید باشه ، و در14 بهمن بختیار بخش زیادی از قرارداد های نظامی بین وزارت جنگ ایران با شرکت های تسلیحاتی غربی (لاکهید مارتین و بل هلیکوپتر و …) را فسخ کرد و در مقاله شما اول باید اثبات میکردین که این قراردادها به تصویب مجلس رسیده تا احتیاجی به تصویب فسخش در مجلس باشه ! چون گغتید قرادادهای دولت ایران با دولتهای خارجی و نهادهای بین المللی احتیاج به تصویب در مجلس دارد نه قراردادهای بین دولت ایران با شرکتهای تجاری و صنعتی ! مثل لاکهید مارتین یا کرومن ! همون طور که الان هم مثلا وقتی دولت با شرکت توتال و پژو و … قرارداد می بنده احتیاجی به تصویب مجلس نداره .

     1. 1-این قرارداد ها با پول ملت خریداری شدن و تائید و لغو اون باید به نظر مجلس میرسیده حالا با دولت خارجی یا شرکت خصوصی 2-خرید و فروش جنگ افزار موضوع بحثه نه ماشین .امریکا به ما اف14داده اطلاعات فوق حساس ملیشو این با ماشینو سنگ پاو روشو فرق داره .اگه اخبارو بگردی میبینی خبر امده کنگره امریکا معامله با فلان جارو تائید کرد با فلان جارو رد کرد فروش جنگنده تائید شد یا رد شد این خبر زیاده همه جا هست وقتی ما معامله میکنیم اول باید اونا راضی باشن مثلا کنگره بگه اف14 میفروشه دولتش بگه مشکلی نیست اون وقت ما وارد معامله بشیم ی وقتی وسطش نگن ضد امنیت ماست اون وقت ما میریم شکایت میکنم 3- اگه ما با شرکت معامله کردم چرا از پنتاگون امدن امضائ کردن؟خوب بایدم بیان 4- تاریخ و ساعت تاید ریس جمهور امریکا و کنگره امده انا خبر نداشتن که خریدو فروش جنگنده با سیبزمینی فرق نداره .دوست من شما فرق جبهه با حزب رو نمیدونستی بدون جنگنده با ماشین رختشویی فرق داره .کلا عادت شما مصدقی ها همینه وگرنه بازرگان که رئیس اب و فاضلاب تهران بود چون چاه اب هست نفتن چاه داره شده بود مشاور مصدق در امور ملی کردن صنعت نفت .ارتش در 28 مرداد چه خدمتی به ایران کرد

     2. حبهه و حزب مسدله این نیست . مسدله حقوقی هست . 1- بودجه و مخارح نظامی هرساله توسط مجلس تصویب می شود ولی وارد ریز مخارج نمی شود مصل قراردادهای خرید تسلیحاتی که از بودجه نظامی تهیه می شود . 2- کارخانه های تسلیحاتی در امریکا خصوصی اند مثل لاکهید مارتین و بوئینگ و کرومن سابق و … و اتحادیه این کارخانه ها در انتخابات در حمایت از نامزدها هم فعالیت میکنند ولی برای جلوگیری از تقویب مخالفان و دشمنان امریکا دارای محدودیت فروش به طرف خارجی هستند و نیاز به مجوز امریکا دارند. 3- مطمننا قراردادهای مهم چه تجاری چه نظامی حتی در بخش اقتصادی با حضور مقامات رسمی امضا می شود برای نشان دادن سطح روابط دوجانبه و مسئولیت مستشار نظامی در سفارات ها بازاریابی محصولات نظامی هم هست چون سود سرشاری برای کشور فروشنده داره . بعد از این اولا باید ثابت کنید این قراردادها به تصویب مجلس شورای ملی رسیده تا نیاز به تصویب برای فسخش باشه . دوما ثابت کنید فسخ این قراردادها از طرف دولت موقت به مجلس شورای اسلامی ابلاغ و تصویب شده چون ادعا میکنید باید به تصویب مجلس برسد درضمن قرارداد خرید هواپیما با بوئینگ و ایرباس و ای تی آر که بعد برجام بسته شد ولی بدلیل عدم صدور مجوز توسط امریکا به نتیجه نرسید آیا به تصویب مجلس رسیده بود؟ یا قرارداد خرید اس300 با روسیه به تصویب مجلس رسیده بود !؟

     3. بازم زدی به کاه دون مجلس شورایاسلامی نه شورای انقلاب اون زمان شورای انقلاب این کارهارو میکرد دوما ساده هست که اسناد رو نابود کنن اونم اشخاصی که این دروغ هارو گفتن .این مقاله ثابت کرده از 9 ادعای یزدی هر 9 تاش غیر واقعی هست از کسی که تو روز روشن میگه هر ساعت هزینه اف 14 برابر با 1.5 میلون دلاره نابودی اسناد بر میاد دوما یزدی خودش میگه اف 16 ها رو بر گردونده فقط من نکیگم خودشم اون زمان گفته نکنه تو هم میگییزدی دروغ گو بوده؟ درضمن اختیارات نخست وزیر تا اونجاست که مجلس تصویب کنه در هر مورد این عجیبه که نکر میکنی نخست وزیر میتونه بدون ازن مجلس چیزی رو امضائ کنه .دموکراسی میدنی چیه؟ نخست وزیر منتخب مجلس و مجری اوامر اونه از خودش هیچه مثل مصدق که مجلس رو منحل کرد و خودش صقوط کرد نخست وزیر بدون مجلس کاره ای نیست

   3. با سلام
    جناب پاشاپور حضرت عالی با قهرمان جنگ جناب پاشاپور بزرگ نسبتی دارین

    1. نه متاسفانه .جناب پاشاپور که اولین شکار با فونیکس به نامشون ثبت شده

   4. بسیار درست میفرمایید
    ما باید این مطالب رو در ظرف زمان انموقع در نظر بگیریم. تقریبا یک وسواس شاه ستیزی بسیار شدیدی که بطور مرتب توسط گروههای افراطی اعم از چپ و اسلامی و مارکسیست و … برافروخته میشد در جامعه وجود داشت که با همه اقدامات انزمان مخالفت میشد و انهارا طرحهای امپریالیستی و دیکته شده از طرف امپریالسیم برعلیه ملت در نظر میگرفتن شما به طرحهای اتمی ان زمان نگاه کنید و یا بسیاری از طرحها که هنوز انها در دست ساخت هستن مثل اتوبان تهران شمال که بخاطر فضای روانی مسلط بر جامعه ان زمان همه انها کنسل شده بودند که یکی از انها هم طرحهای مختلف برای بسط و توسعه ارتش بود
    شاید مسخره باشه اما حتی اتوبان تهران کرج را هم نسبت میدادند به کاخ شمس و ساختمان سازی های اطراف ان و میگفتن برای راحتی رفت و امد خودشان ان را از جیب ملت ساخته اند.
    بنابراین لغو اشتباه چنین قراردادهایی در انزمان برای ارام کردن جامعه بدون در نظر گرفتن عواقب ان یک امر اشتباه ولی طبیعی بود.

 11. یه مطلبی رواشتباه درج کردین،اونم اینه که گفتین هنوزهم یه سری ازاین پرنده هازمین گیرهستند
  به همت متخصصین کشوردیگه هیچ اف۱۴زمینگیرنداریم وهمشون عملیاتی هستندمیتونین دوباره تحقیق کنین

  1. دست کم نیمی از تامکتهای ایرانی زمین گی هستندو نیازی به تحقیق نیست . دلیل زیادی داره اول اینکه اینها شدن لوازم یدکی بقیه دوم اینکه بخشی هم برای روز مبادا هستند
   کما اینکه فقط دو اسکادران عملیاتی این پرنده وجود داره هم در اصفهان..در هیچ پایگاه دیگه هم نیستند..اگر ما 60 تامکت عملیاتی داشتیم بدون شک هم اسکادران بیشتری داشتیم..تامکت در دو اسکادران 81 و 82 خدمت میکنه

 12. ممنون آقای پاشازاده که به این شکل آگاهی رو افزایش میدید
  اینا از اول برنامشون نابودی ایران بوده،الان هم که داریم میبینیم دیگه…

 13. واقعا آدم افسوس میخوره و این افسوس ها 40 ساله که هنوز هم ادامه داره. چقدر از این ابراهیم یزدی ها بودن و هنوز هم هستن و هنوز هم منفعت خودشون رو به منفعت ملت و خاک ایران ترجیح میدن چقدر هنوز هم خیانت و فساد و … وجود داره. این خیانت فقط در حق ارتش نبود بلکه خیانت به کل مردم ایران بود خیانت به آب و خاک و ناموس ایران بود. واقعا ارتش ایران در طول جنگ ایران رو سربلند کرد و با وجود کمبود نیرو و تجهیزات نقش خودش رو خیلی خوب انجام داد. حتی با این که خیلی از فرماندهان و افسران لایق نیروی هوایی در اول انقلاب اعدام و زندانی و تبعید شدن اما اون نیروهای باقیمانده هم انقدر خوب آموزش دیده بودند که با تلاش بیشتر سعی کردن جای خالی اون عزیزان رو پر کنند که مسلما اگر فرماندهان و افسران نیروهی هوایی اعدام نمیشدن و اگر خریدها و قراردادهای نظامی زمان شاه در دوره انقلاب یکطرفه از سوی ایران لغو نمیشد چه بسا که جنگ 8 سال طول نمیکشید و زودتر تموم میشد و این همه جوان کشور جونشونو از دست نمیدادن و آمار تلفات خیلی پایین میومد. متاسفانه الان داریم میبینیم با وجود اینکه این ارتش ایران بود که جنگ رو به نفع ایران پیش برد اما الان به نیروی هوایی ایران به شدت بی محلی و کم محلی میشه و خیلی کوچیک و دست تنگ شده. تجهیزات جدید که به ارتش نمیدن هیچ بودجشون هم کم شده. انگار که از قصد منتظرن باقیمانده ارتش هم از دست بره.

 14. ایکاش مردم ما یک واقعیت رو فارغ از هر نوع نگرش سیاسی میپذیرفتن و اونهم اینکه محمدرضا پهلوی هر چه بود و نبود بماند؛اما قطعا بعنوان یک نظامی خبره و کسی که شخصا خلبانی فایتر بانجام میرسونده یقینا نسبت به افرادی که چه در اوایل انقلاب و چه حالا سکاندار قوای مسلح کشور هستند فهم و دانش و تخصص بسیار بیشتری در امور نظامی داشته است

  1. فارغ از هر نگرش سیاسی ممدرضا پهلوی به هفت جد و آبادش خندید نظامیگری بلد بود …..مردک بهنر بود به جای فقط یکی از همین اف 14 ها آرپیچی 7 میخرید تا زرهی عراق نتونه تمام مناطق نفتی ایران را یک شبه اشغال کنه …..فقط کافی بود برای اف 5 هاش یک سلاح ضدزره میخرید که یکسال اول جنگ 150 تا هواپیما از دست ندیم …..فانتوم با ماوریک تانک میزد اونم در برد 5 کیلومتری….حالا پیدا کنید برد سام های عراق را بر وزن پرتقال فروش ……چقدر خلبان الکی از دست رفت….

   1. سلام البته این صحبت درست نیست ..ما تعداد زیادی بالگرد کبرا و موشک تاو دراگن داشتیم عملکرد بد نیروی های مسلخ بر میگردد به پاکسازیها بعد انقلاب مگه ما به تعداد کافی سلاح ضد تانک داشتیم..بدون شک ار پی جی7 سلاح ضد تانک انچنانی نبود که بتوان با ان جلوی یگانهای زرهی دشمن را گرفت اینچنین بود کشورها به دنبال موشک ضد تانک بالگرد این موارد نمیرفتند ار پی جی میخردیدند
    دوم ایران بدون شک در سال اول جنگ 150 جنگنده از دست نداد البته مشکلاتی در زمینه مقابله با پدافند دشمن بود اون هم به دلیل کامل نشدن سفارشات از جمله تحویل موشک ضد رادار شرایک بود
    اینکه عرقا به سرعت اول جنگ پیشروی کرد اصلا بحث سلاح نبود اصلا نبود بحث خیانت بود

    1. والا ما از زبان تمام فرماندهان نظامی در حالت عادی(نه تبلیغاتی) شنیدیم مهمات مصرفی که شاه تهیه کرده بود همون یکسال اول جنگ نموم شد ……موشک تاو اگر به اندازه کافی داشتیم و خدمه متخصص شلیک کننده اش را نداشتیم پس چرا سر واقعه ایران گیت سفارش تاو داده بودیم…..بحث اینکه هیچ کشوری مثل ایران به کشور دیگه ای اینقدر اعتماد نمی کنه که اطلاعات ارتش و سیستم امنیتیش را در اختیارش بگذاره(داستان پادشاه لخت)…..اسرائیلش هم همین الانش اجازه فعالیت به سازمان اطلاعاتی امریکا در فلسطین اشغالی نمیده(شریک استراتژیک)………شاه اگه واقعا برنامه داشت باید متناسب با ارتش عراق برنامه اش را پیش می برد ….اگه عراق 1000 تا تانک خرید ایران هم باید متناسب با اون تانک یا موشک ضد زره تهیه میکرد ……نکنه باید از صدام تقاضا میکردیم یه کمی صبر کنه…..مردک مثل بچه های که رفتن اسباب بازی فروشی خرید میکرد ….

     1. سلام بدون شک این امار نمیتونن درست باشن کما اینکه نیروی هوایی و هوانیروز تا سال 1366 هیچ تجهزیات امریکای دید طی داستان کنترا دریافت نکردند.. به نظرم می اید حرف شما بیشتر از ایکه واقعیت باشد تحت تاثیر تبلیغات بر علیه رزیم قبلی است مگه روایت ها از فرماندهان نظامی ما بسیار … صحبت های شما بیشتر جنبه سیاسی داره تا فنی

   2. بازم که داری همچنان در مقابل فهمیدن مقاومت میکنی اگه اون سفارش های ۱۶۰ فروند اف ۱۶ و اواکس ها و غیره که لیستش تو همین سایت هست ب و بخون حوصله ندارم برا تو توضیح بدم داشتیم داشتیم اصلا صدام جرات حمله ب ما نداشت که بحث ب ارپی جی هفت برسه ….افتاد…

  2. باید در بررسی گذشتگانی که وارد تاریخ شدند، بسیار با نزاکت و بسیار بیطرف بود، تا دائما خطاهای گذشته، تکرار نشه.
   کارهای زمان شاه رو باید با شرایط اون زمان سنجید.
   بنظرم شاه در زمینه نظامی موفق شد ارتش قدرتمندی درست کنه. حالا اینکه بعد از انقلاب این ابزار قدرتمند رو ما بدرستی استفاده نکردیم یا حتی درب و داغونش کردیم، بحث دیگه ایه.

   1. در زمینه جنگ ایران و عراق باید به استراتژی نحوه مقابله با ارتش عراق در زمان شاه و جمهوری اسلامی نگاه کنیم
    استراتژی زمان شاه برتری هوایی مطلق و استفاده از هوانیروز برای سرکوب ستونهای زرهی عراق و پیشروی سریع نیروی زرهی ما به سمت بغداد بود شما اگر فاصله بغداد تا مرزهای ما رو نگاه بکنید متوجه میشوید که چقدر کم هست.
    طرح بمباران وسیع عراق در روز دوم جنگ بر همین مبنا بود
    اما بدلیل کمبود امکانات و عدم پشتیبانی مناسب از نیروها بخصوص نیروی هوایی و از بین رفتن شالوده اساسی ارتش و ناهماهنگیهای زیاد استراتژی ایران به سمت زمینگیر کردن نیروهای عراقی و گرفتن زمان و سپس استفاده از امواج انسانی رفتطول کشیدن جنگ هم بخاطر این بود که نه بلوک شرق و نه بلوک غرب مایل به پیروزی قاطع هیچکدام از طرفین جنگ نبود
    اگر در جایی اشتباه گفتم تصحیح بفرمایید.

 15. این ها تو روز روشن به مردم دروغ میگن.. گفتن هیچی قرار نیست گرون بشه … گفتن مردم اشرار بودن ….
  انتظار داری اول کارشون تو اوج جو گیری و انقلابی گری دروغ نگن؟!

 16. من به اصل مطلب کاری ندارم اما بعضی از افراد میگن در طول جنگ ایران فقط ۱۵ تامکت را توانست عملیاتی کند ( یا نگهدارد) که ان هم در ۸۰ درصد جنگ ۸ ساله از فونیکس و aim7 بی بهره بودن!
  و امار های aim9 را به پای ان دو هم نوشتن!
  حتی گفته میشه بخاطر نبود لنت ترمز این جنگنده زمین گیر بود و فونیکس ها باتری و رادار تامکت لامپ مخصوص نداشت و aim7 های فانتوم ها هم عملکرد مناسب روی تامکت ها هرگز نداشت!

  نمیدونم راسته یا نه اما اگر راست باشه ، باتوجه به این شرایط ، اگر بجای تامکت ما ایگل خریده بودیم بیشتر در جنگ به دردمان میخورد!
  البته اگر اون حرفا راست باشه!

  1. سلام بدون شک ما تعداد بیشتری تامکت عملیاتی در جنگ داشتیم و پیروزی ثبت شده با هر سه موشک هم زیاد داشتیم

 17. اتفاقا نظر انقلابیون که می گفتن اف 14 آهن پاره است درست بود (نکته خنده دارش اینکه همون امام که میگفت آهن پاره جلوی فروشش را گرفت)…..بهترین کار برای ایران این بود جای فروش اف 14،با اف 15 تعویضشون میکرد…..یک اف 14 با سه تا اف 15 …..اونم مبادله گام به گام…..تو 20 تا آخر اف 14(تو جنگ همین بیست تا هم فعال بود) هم می زدیم زیر قرارداد(برای تحقیق و استقرار در دریای خزر و دریای عمان)……امریکاییها را هم تهدید میکردیم اگه نده یکیش را میدیم شوروی تا امنیت ناوگان دریایش در سرار جهان از بین بره….

  1. سلام بدون شک اینکه تامکت حدود120 تا150 پیروزی داشته خود نشان داده.. اف15 خوب بود ولی بدون شک اف14 نیز عالی بود .

   1. مثل فیلم فارسی ها حرف می زنی (ما گفتیم زدیم شماهم بگو زدیم خوبیت نداره)…..کدوم آمار ….آمار تام کوپری یا آمار من درآوردی ارتش شاهنشاهی (البته عبارت شاهنشاهی غلط است باید گفت ارتش امریکایی …چون وقتی منافع امریکا به خطر افتاد تازه یادش اومد کودتا کنه ….که اونم زیرش زایید)……زدن میگ 21 یا 23 افتخار داره …..قیمت خود موشک فونیکس از میگ 21 بیشتره …..کدوم میراژ یا میگ 25 را زد (سند بده ….نه اینکه به سمتش تو خلیج فارس شلیک کردیم و چون خدا با ما بود حتما خورده)…..نکته بعدش پناهنده شدن تعدادی از پرنده ها به دشمن است ….زمان پناهندگیهاشون را در بیار ببین تلفات ما دقیقا بعد از لو رفتن این سیستم ها بالا میره(شما مثل اینکه هنوز عراقیها را جلبک فرض می کنی ) …..شما چه تضمینی میدی تا دوباره تاپ گان ما با تمام اسرارش پناهنده نشه (کودتای نوژه و عدم اعتماد به نیروی هوای حرف مفته)……پیشنهاد خودم سیستم مخفی خودکشی هواپیما در صورت خارج شدن از حریم هوایی ایران است……

    1. سلام بدون شک اگر امار من بی پشتوانه است امار شماهم همینطور در نهایت ما به اماری که است استناد میکنیم نه اماری که نیست

     1. فقط یک سوال دلیل خرید موشک پدافندی برد بلند اچ کیو وان(اگه درست یادم باشه) از چین چی بود …..بحث من فقط اینکه شما به عنوان یک سایت تخصصی نظامی نباید آدرس غلط بدین …..اولویت ایران باید تولید یک موتور توبوفن کلاس متوسط مدرن به صورت انبوه باشه نه خریدن آت آشغال های چینی روسی یا حتی امریکایی بصورت محدود ….دکترین مناسب نیروی هوایی ایران حضور انبوه در آسمان کشور است ….دقیقا مثل قایق های تندروی سپاه در خلیج فارس……لذا بخش نرم نبروی هوایی دیگه جای اشخاصی مثل احمد مرادی نباید باشه(برادری به معنای واقعی و حمایت از کل گروه و حمله صف شکنانه (به قول حافظ شاه شمشاد قدان) به قلب گروه مهاجم )….

 18. از جنبه نظامی، نتیجه کار مشخصه، این هواپیمای فوق العاده و خلبانان بزرگی که هدایتش کردند، تاثیر خودش رو‌ گذاشت وگرنه احتمالا نتیجه جنگ خیلی فاجعه بارتر از این حرفها میشد.
  اما یک‌ نکته هم قابل توجه هست، با دونستن اینکه برنامه کشورهای بزرگ، طولانی و فرسایشی شدن جنگ ایران و عراق و پایان بدون برنده اون بوده، نقش عزیزان!! دولت موقت، در خالی کردن ظرفیت های ارتش ایران، قابل تامل هست.
  البته بقیه جریانات هم گویا در این مورد کم نگذاشتن و هر بلایی که‌ خواستن بر سر ارتش آوردن

 19. جالب اینه که تاپ تسلیحات نظامی ما هنوز همین اف 14 های زمان قبل انقلابه. بازم دمشون گرم که همین ها رو خریدن وگرنه الان بهترین تسلیحاتمون هواپیماهای آشغال روسیه بودن.

  1. رفرنس علمی این تاپ گان بودن اف 14 در زمان کنونی برای ایران دقیقا کجاست عزیزم …..یا این فقط احساس درونی شماست(به یاد فیلم عقاب ها)…..اگه منظورت اینکه پدافند زمین پایه بدلیل نقاط کور کارایی کامل نداره و به جنگنده نیاز داریم قابل بررسی است…..پس یک سوال….. اگه قراره جنگنده مد نظر شما باز مانند زمان جنگ با رادارهای زمینی هدایت بشه که باز هم شبیه همون پدافند زمین پایه است که……..کاشکی شما می گفتید اولویت نیروی هوایی رادارهای پرنده است که بتونه جنگنده هاش را در آسمان دقیق هدایت کنه (برخلاف زمان جنگ که تو آسمان دنبال بازی میکردن……بقول یه بابای کیو کیو بنگ بنگ ….چقدر سرخپوست کشتیم )…..حالا این نظر فنی است نه سیاسی…..

   1. ما تو خطرات خلبانان مون شکار با تمامی موشک های اف14 داریم و ایران اواکس هم سفارش داد ولی شاه کف دستشو بو نکرده بود سقوط میکنه و قرار با عراق جنگ بشه….

    1. با سلام خدمت جناب تارخ
     بنظرم اتفاقا شاه خوب میدانست که قراره با عراق جنگ بکنه و اگر خریدها و اموزشها و حتی مانورهای اواخر زمان شاه را بررسی کنین متوجه میشین که اکثرا برای مقابه با دو قدرت همسایه مون شوروی انزمان و عراق بوده
     وگرنه این حجم از تسلیحات خریداری شده و سفارش داده شده هیچکدوم برای همسایه های دیگر و منطقه ای که در ان هستیم بدرد نمیخورد
     حتی همین الان هم از گروههای تروریستی که بگذریم تهدید واقعی ما کشورهایی مثل عربستان و امارات نیستن چون با اندک قوای هجومی میشه بازداراندگی در مقابل انها ایجاد کرد چون توان و پتانسیل کافی برای درگیری با ما را ندارند هرچند کشورشان را مملو از سلاح بکنن.

   2. چقدر حدس و گمان داری!!!
    خوب شد من فقط دو خط نوشتم!!!

    تاپ تسلیحات ما همون اف 14 هست و ما در این 40 سال نه سلاح خوبی خریدیم و نه بهمون میفروشن. اینکه شما قبول نداری، یه بحث دیگه ای هست.

 20. جناب تارخ عزیز،وقت خودتون رو هدر ندید.فرد خوابیده رو میشه بیدار کرد ولی افرادی که خودشون رو با حب و بغض های مبتذل به خواب زدن رو نمیشه ؛ شما تا پس فرداهم دلیل منطقی بیارید برخی مرغ ها همون یک پا رو دارند.
  بااحترام.

   1. جناب تارخ با عرض سلام و خسته نباشید
    با توجه به وضع پیش امده و خانه نشینی احتمالا دو تا سه هفته ای اجباری در ایام تعطیلات اگر زحمتی نیست و وقت و حوصله کافی دارین مطالبی در مورد رویدادهای تاریخی مانند سرداران ایران جنگها و غملیاتها و عملکرد نیروها مثل عملکرد هوادریا در جنگ و یا مطالبی که خودتان صلاح بدانید بگذارید ممنون میشوم.

 21. یادی هم بکنیم از دکتر محمد احمدی نژاد که تحریم های سازمان ملل رو کاغذ پاره خوندن …
  اون زمان ب اف ۱۴ ها میگفتن اهن پاره
  یزدی رو هم برای این خیانتش باید اعدام میکردن عوضش بهترین خلبانانن مون رو بردن اعدام کردن …

 22. با سلام به آقای تارخ می بینم که دوباره بخش نظرات را راه انداختی در باب فروش تامکت ها بعد از انقلاب و لغو قراردادهای تسلیحاتی این ها فقط موارد بسیار کوچکی از خیانت های هستند که توسط عوامل ابرقدرت ها شامل امریکا و روسیه و انگلیس خبیث روی داده ایران چهارراه جهان هستش و موقعیت بسیار راهبردی داره و اگر حکومت ایران پرستی مانند ساسانی و نادری بر ایران سرکار بیاد منافع این سه ابرقدرت خبیث به خطر می افته پس اونها از زمان قاجار با نفوذ به زیرساخت های قدرت در ایران عوامل خودشون را تربیت دادند این زیرساخت ها مانند بازاریان و پشمالوهای سنتی و خان ها و مالک داران بزرگ و روشن فکران غرب زده و شرق زده می باشند و در زمان مقتضی این عوامل هدایت جریان حاکمیت را به دست می گیرند نمونش انقلاب مشروطیت که با حمایت انگلیس و با پناه دادن به معترضان در سفارت انگلیس شروع شد ولی عامل روس محمدعلیشاه قاجار با آن درافتاد و با حمایت روسیه مجلس به توپ بسته شد در واقع انقلاب مشروطیت طرح تجزیه ایران بود که انگلیس برنامه ان را ریخته بود و اگر هم دقت کنید انگلیس خبیث در تاریخ بارها این طرح را در کشورهای مانند هند و ایرلند اجرا کرده ولی ظهور رضاشاه این طرح را ناکام گذاشت در واقع رضاشاه در ظاهر خود را تابع انگلیس نشان می داد ولی پنهانی سیاست های ملی گرایانه خودش را پیش می برد و انگلیس برای انتقام در اولین فرصت و در زمان جنگ جهانی دوم و با همکاری فرماندهان ارشد خائن نظامی زمینه سقوط وی را فراهم کرد و قرار بود که یک شاهزاده خائن قاجاری جای پهلوی ها را بگیره که با دخالت امریکائیها محمدرضا شاه دوباره شاه شد و همین طور هم که دیدیم محمدرضا شاه تابع و وابسته و علاقمند به امریکائیها درآمد ولی انگلیس دست بردار نبود و با علم کردن مصدق قجری و شعارهای در ظاهر ضد انگلیسی و شعار ملی کردن صنعت نفت که بیشترین زیان را به منافع ملی زد ولی امریکاییها دخالت کردند و با کودتا دوباره شاه فراری را به قدرت رساندند ولی دوباره این شاه امریکاییی به دلیل عبور بعضی از خطوط قرمز مجبور به ترک کشور شد تا عواملی تازه با هزاران بار خیانت و خباثت سرکار بیان و در اخر هم بگم که شاه خائن فراری چینش فرماندهان ارشد نظامی ارتش را بگونه ای چیدمان کرد تا این ها با هم اختلاف داشته باشد و یک نفر به طور کامل زمام ارتش را به دست نگیره مثلا قره باغی خائن را فرمانده ارتش کرد در حالی که سرلشکر اویسی و ربیعی نسبت به اون ارشدیت کامل داشتند و در آخر هم می بینیم که در وضعیت الان ما هنوز سه جریان روسوفیل و انگلوفیل و امریکوفیل وجود دارند و اختلافات اونها ناشی از اختلاف ابرقدرت ها در کسب نفوذ در ایران هستش

 23. سلام آقای تارخ به نظر میاد که سیاست روس ها در قبال ایران درباره فروش سلاح تغییر کرده.چون خودم دیدم که نماینده مجلس دوما گفت که حاضریم به ایران اس400بفروشیم ولی ایران درخواست نداده یا اینکه بازم یکی از مسئوالان وزارت دفاع روسیه دیدم که حدود سه ماه پیش گفت حاضریم به ایران 800بالگرد و سوخو30بفروشیم ولی بعد از پایان تحریم بین المللی.

  1. خیلی بعید است زیرا ما حتی پول هم نداریم..ما حتی بودجه امسال با سه میلیارد دلار وام از روسیه بستیم

 24. جناب نگارنده شما مخاطب هاتون رو چی فرض کردید؟؟؟اسناد خرید های نظامی ایران از امریکا موجوده در رسانه ها چاپ شده!راضی کردن‌کنکره کجای کار بود!!شرکت سازنده اف ۱۴ داشت ورشکسته میشد اول پول ورشکسته نشدنشو از ایران گرفتند بعد هرکدوم رو به ده برابر قیمت به ایران فروختند!درصورتی اگر اف۱۵ میخریدند بجای ۷۰ فرورند جت ۱۷۰ فروند اف ۱۵ میگرفتند که بسیار کارامد تر بودند درتعداد بالا و بمب افکنی و..‌!پرواضح که تمام قرار دادهای نطامی ایران زمان شاه استعماری بودند!مثل تانک چیفتن که انگلیس طرح‌تانک جدید برا خودش ریخت پولشو از ایران گرفت شرکتشو ساخت بعد یک تولید ازمایشی رو فروخت ایران که موتورش افتضاح بود وچقد از براحتی شکار تانک عراقی ومایع ابرو ریزی زرهی ماشد تو جنگ!چرا چون انکلیس یک تولید ازمایشی را فروختن (چپوندن)به ما!!!در طول جنگ ایران از چین وکره وسوریه تانک خرید!!بعدش جنگ نیاز به پشتیبانی مردمی داره!!مردم جنگ کردند با گوشت وخونشون!جنگ وجهه اصلیش رو زمینه

  1. گرومی ورشکسته نشده بود فقط اف14 قیمت بالای داشت دنبال مشتری اولیه بود
   اینجوری هم نیست ایا خرید اف5 و یا اف4 و یا تانک ام60 و بالگرد کبرا و یا موشک هاوک بد بود؟
   ایا اف14 بود
   بعد داستان ده برابر قیمت از کجا امد؟ اف14 هر فرونش 14 میلیون پای ما افتاد اون موقع اف4 ، هفت میلیون بود
   شما مارو چی فرض کردید؟

  2. طبق قانون ایالات متحده فروش جنگ افزار تنها با اجازه مقامات قانونی از جمله کنگره میسر است. شرکت سازنده ورشکسته نمیشد اصولا شرکتهای بزرگ تسلیحاتی امریکا بیدی نیستند که با فروش یا عدم فروش یک جنگ افزار ورشکسته بشن. درمورد قیمت هم ایا سندی مینی بر خرید 10 برابری دارین؟میدونین قیمت هرکودم چقدر میشه؟درمورد اف15 که بسیار هم قابلیت ها داره اما برای ما که قرار بود باهاش هشت سال بدون بروز رسانی بجنگیم اف14 بهتر بود چون فاصله اون از لحاظ توانایی ها انقدر زیاد بود که عراق هر چقدر زور زد نمیتونست شکاف رو پر کنه .اگه اف 15 داشتیم این شکاف یک جای وسط جنگ پر میشد. تانک چیفتن دارای برتری و نوقاط ضعف مشخص بود و طی قراردادی قرار بود که متور درست بشه که لغو قرارداد ها مانع اون شد. دولت موقت که میدونست داره جنگ میشه و این تانک ایراد داره و ایراد اون طی یک قرارداد درحال برطرف شدن است باید کار خوبی میکرد نه اینکه یک سری از تانکها رو برای ذوب شدن بفرسته .بهر حال امریکا عزراق رو دو هفته ای گرفت

 25. یه سوال داشتم اینکه میگن آف 14 فقط به درد درگیری هوایی میخوره صحت داره یعنی موشک های آف 14 هوا به زمین رو نمی تونه بزنه فقط هوا به هوا رو میزنه فقط با جنگنده ها می‌تونه درگیر بشه اگه این صحت داشته باشه این جنگنده بدترین خرید است آف 15رو میخریدن خیلی بهتر بود

  1. سلام اف14 یک شکاری رهگیر است ولی میشه اونو مسلح به سلاح هوا به زمین کرد کما اینکه ده سال اخر خدمتش در نیروی دریایی امریکا اینگونه شد

  2. زمانی که ما اف14 خریدیم نه اف14 و نه اف15 هیچکدوم توان بکارگیری موشک هوابزمین یا هر سلاح دقیق دیگری نداشتن. سالها بعد اف15 طی ارتقائاتی به این چیزی که امروز هست رسید انم در ابتدا با کارهای اسرائل که سازنده نبود

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن