جنگنده هامقایسه

ده جنگنده گران قیمت سال 2021

ده جنگنده گران قیمت سال 2021

جنگنده گران قیمت سال 2021

⁩رضا آبشیرینی

هواپیماهای جنگنده پیشرفته ترین، قدرتمندترین و پیچیده ترین هواپیماها هستند بنابراین کاملاً طبیعی است که گران ترین ها نیز باشند، پس اگر مجبور بودید یکی را بخرید، گزینه های شما چیست؟

در این مقایسه، تنها قیمت یک جنگنده ملاک رده بندی بوده و برنامه های توسعه، هزینه های نگهداری و سایر مواردی که به تنهایی هزینه های زیادی را به خریدار تحمیل کرده و در دراز مدت ممکن است جنگنده ای گرانتر را بصرفه تر کند و یا برعکس، ملاحظه نمی‌گردد.

نکته دوم اینکه قیمت خرید یک جت، هرگز ثابت نیست و بسته به قدرت چانه زنی و عواملی دیگر ممکن است متفاوت باشد.

بسیاری از کشورها نیز هواپیماهای تولید داخل خود را، بسیار ارزان تر از قیمت صادرات آن خریداری می کنند‌ و یا ممکن است برخی موفق به تولید کامل یا جزئی از جنگنده مورد نظر، در کشور خود شوند.  پس قیمت صادرات خالص، در صورت امکان برای این لیست در نظر گرفته می شود، اما نباید آن را مسلم دانست.

و در نهایت فقط جت هایی که در حال حاضر در حال تولید هستند، در این لیست گنجانده خواهد شد، بنابراین، جنگنده های همچون F-22 Raptor یا F-117 Nighthawk یا سایر جت هایی که برای زمان خود بسیار گران بودند، اما دیگر تولید نمی شوند، لحاظ نخواهد شد. علاوه بر این، تنها گرانترین نوع یک مدل خاص نیز ذکر شده است، به استثنای یک مورد  که در متن بیشتر توضیح داده شده است.

با توجه به این هشدارها ، اجازه دهید بررسی کنیم که گرانترین هواپیماهای جنگی در سال 2021 چه هزینه ای دارند!

رتبه1: جنگنده لاکهید مارتین F-35B و F-35C با 135.8 و 117.3 میلیون دلار

در حالی که قیمت یک فروند F-35A در سالهای اخیر به شدت کاهش یافته است، انواع پیچیده تر آن یعنی، F-35B و F-35C روند مشابه را دنبال نمی کنند.

اگر انصاف داشته باشیم ، انواع A ، B و C  برای اهداف مختلف، جنگنده های مختلفی هستند. گرانترین F-35B است که برای برخاست کوتاه و فرود عمودی (STOVL) مجهز است ، در حالی که F-35C نوع هواپیمابر است. اگرچه گفته میشود این سه جنگنده درصد بالایی قطعات مشترک دارند، اما  در واقعیت این اشتراک بیش از 30٪ نیست. به این معنی که بهینه سازی تولید برای یکی به سختی بر روی دیگری تأثیر می گذارد و مجموع این موارد F-35B را به گرانترین هواپیمای جنگنده قابل خریداری در سال 2021 تبدیل می کند.

اف35بی

رتبه 2: جنگنده  Eurofighter Typhoon حدود 124 میلیون دلار

یوروفایتر تایفون دیگر هواپیمای جنگنده اروپایی، اگرچه قیمت بالایی دارد، اما ممکن است برای خریداران داخلی اتحادیه اروپا تا اندازه 50 میلیون دلار نیز ارائه شود، اما قیمت صادرات آن بسیار بالاتر است و چون قیمت صادرات خارجی ملاک رتبه بندی ماست در این جایگاه ،جای میگیرد.

طبق گزارشات، ایرباس در سال 2018 یوروفایترز را به قیمت هر فروند 138 میلیون یورو به هند پیشنهاد داده است که هنوز هم ارزان تر از مبلغی است که هند برای رافال پرداخت کرده است.

تایفون

رتبه 3: جنگنده داسو رافال، حدود 115 میلیون دلار

گزارش های مختلفی در مورد قیمت Rafale وجود دارد که در معتبرترین موارد، بین 100 تا 120 میلیون دلار برای هر فروند است که این قیمت بر اساس نیاز مشتری و تجهیزات نصب شده متفاوت است. اما چیزی که مسلم است، نیروی هوایی فرانسه قطعا جنگنده را با هزینه بسیار کمتری خریداری کرده است.

اگرچه معامله هند و فرانسه به دلیل برخی اختلالات در قیمت نهایی، محدود گردید، اما با این وجود، رافال یکی از پیشرفته ترین جنگنده تولید شده در یکی از گران ترین مناطق جهان از لحاظ هزینه هاست و بنابراین ارزان نیست.

رتبه 4 : جنگنده چنگدو J-20 با 100 میلیون دلار قیمت

درباره جت نسل پنجم چینی اطلاعات کمی در دست است و قیمت آن نیز بیشتر بر اساس حدس و گمان است. با این وجود، با توجه به این واقعیت که چین تنها چند دهه پیش به هیچ عنوان صنعت هواپیمایی نداشته و هزینه های نیروی انسانی در این كشور به طور مداوم در حال افزایش است  و همچنین تا همین اواخر این كشور مجبور بود تمام موتورهای جت را از روسیه بخرد، این برآورد واقع بینانه به نظر می رسد.

هرچند J-20 برای فروش نیست، زیرا چین هرگز قصد ندارد جنگنده برتر خود را صادر کند. اما در آینده بسیار نزدیک، ممکن است هواپیمای جنگنده نسل 5 ، Shenyang FC-31 را برای بازار بین المللی ارائه دهد، اگرچه قیمت آن نیز تاکنون مشخص نیست.

Chengdu-J-XX-VLO-Prototype-42S

رتبه 5: مک دونل داگلاس ( بوئینگ) F-15EX  با 87.7 میلیون دلار قیمت

از ابتدا قرار نبود F-15 ارزان باشد و آخرین نمونه آن، F-15EX ، این را نشان می دهد. قرار است این مدل جایگزین مدل های قدیمی C و D شود، چراکه از لحاظ هزینه عملیاتی و هزینه تعمیر و نگهداری، مقرون به صرفه تر از پیشرفته ترین جت های نسل پنجم است. این مقرون به صرفه بودن بیشتر در هزینه های عملیاتی موجب برگشت سرمایه خواهد بود، زیرا هواپیما خود گران تر از F-35A است.

هزینه عملیاتی این جنگنده قرار است فقط 26,000 دلار در ساعت باشد. در مقابل دولت ایالات متحده فقط امیدوار است که تا سال 2024 هزینه عملیاتی F-35A را به 36000 دلار برساند. این موضوع و همچنین شباهت های عملکردی به مدل های قبلی، F-15EX را برای بسیاری از کشورها به یک هواپیمای جذاب تبدیل می کند.

اف15 ایی ایکس در نخستین پروازش

رتبه 6: جنگنده  Su-35 Flanker E با 85 میلیون دلار قیمت

هواپیماهای جنگنده روسی، به ارزان قیمت بودن شهرت دارند و این تنها مختص به Su-35 نیست. در واقع قیمت صادراتی آن از Su-57، آخرین جنگنده نسل 5 روسی بیشتر است. البته تاکنون هیچ قراردادی برای Su-57 منعقد نشده است و قیمت و هزینه آن غیر رسمی است. به همین دلیل، حداقل تاکنون، Su-35 گرانترین جت روسی باقی مانده است.

همین قیمت نیز ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. Su-35 که یک جنگنده پیشرفته، توسعه یافته از پدر این خانواده، یعنی Su-27 دوران اتحاد جماهیر شوروی است، متعلق به همان خانواده Su-30 ، Su-33 ، Su-34 و Su-37 است. در حالی که Su-33 و Su-37 برای فروش نیستند ، قیمت Su-34 و Su-30 (و همچنین انواع مختلف آن) همگی بیش از دو برابر ارزان تر از Su-35 است. همین نکته توضیح می دهد که چرا روسیه تلاش میکند تا برای این جت پیدا کند و برخی از کشورها نیز به آن علاقمند شده اند و برخی همچون چین و مصر، تعدادی از آنها را خریداری کرده اند، اما بهرحال از لحاظ قیمتی در برابر جنگنده های چون Su-30 ، Flanker E کمی احمقانه به نظر می رسد.

کاب1500 ال زیر بال و بدنه سوخو35

رتبه 7: جنگنده  Saab JAS 39E / F گریپن با قیمت 85 میلیون دلار

جنگنده JAS 39 Gripen سوئدی، از انواع C و D، به داشتن ارزان ترین هواپیماهای جنگنده نسل 4 یا 4.5 معروف است. هزینه آن می تواند تا 30 میلیون دلار برای هر قطعه، معامله چنین ماشین پیشرفته ای باشد.

اما جدیدترین نسخه های آن یعنی E و F ، وضعیت را کمی تغییر داد.  در حالی که هزینه‌های پروازی آنها هنوز بسیار ارزان تر از هواپیماهای جنگنده نسل پنجم است، اما هزینه یک فروند از این جنگنده، بیش از دو برابر شده است. توضیح در این مورد در اختلاف جت ها نهفته است: این جنگنده تقریباً  درهمه موارد، به جز چارچوب هواپیما، به روز شده است. رادار جدید، موتور، اویونیک و سیستم های تسلیحاتی بهبود یافته، چیز کمی از گریپن قدیمی باقی گذاشته است.

در سال 2012 پیش بینی می شد قیمت نسل جدید JAS 39 بیش از 100 میلیون دلار باشد، اما تنها در آخرین سال ها بود که ساب موفق به کاهش قیمت شد و با این کاهش، گریپن بار دیگر به یک جت پرطرفدار در بازار بین المللی تبدیل شد.

تصویری از دو گرپین مجهز به موشک ماوریک و تاروس و موشک ماوریک و موشک ضد کشتی ار بی اس 15

رتبه 8: جنگنده لاکهید مارتین F-35A با  77.9 میلیون دلار

در مورد جنگنده F-35 همه چیز پیچیده است. این جنگنده به عنوان گرانترین سیستم تسلیحاتی در تاریخ خود را ثبت کرده است.

اگرچه لاکهید مارتین موفق شد هزینه تک فروند F-35A را به کمتر از 80 میلیون دلار برساند، اما کیست که نداند این قیمت فقط نوک کوه یخ است. هزینه های عملیاتی هر ساعت پرواز این جنگنده بصورت رسمی 37,000 دلار و غیر رسمی بسیار بیشتر عنوان میشود و رکورد دار بیشترین هزینه عملیاتی در جهان است. بنابراین خرید هواپیما نسبتاً ارزان است اما هزینه عملیاتی و تعمیر و نگهداری آن بسیار گران است. اما همانطور که قبلا گفتیم این هزینه را لحاظ نخواهیم کرد تا این جنگنده در رتبه هشتم ارزانترین جنگنده قرار گیرد. البته انتقاداتی نیز به لاکهید مارتین در خصوص نحوه قیمت گذاری این جنگنده وارد میشود که بطور مثال لوازم جانبی و برخی ملزومات را بر روی قیمت جنگنده محاسبه نکرده است و اصل قیمت بالاتر ایت

همچنین، F-35A فقط یکی از سه نمونه بسیار متفاوت و ارزان ترین آن است و از آنجا که اختلاف قیمت بسیار فاحشی دارد، اگر با برادران آن در پایین لیست مواجه شدید، نگران نباشید.

رتبه 9: بوئینگ F / A-18E / F  سوپرهورنت با قیمت 67.4 میلیون دلار

جنگنده F / A-18 سوپرهورنت  در اواخر دهه 90 وارد بازار شد و جایگزین هورنت های قدیمی تر از انواع A ، B ، C و D شد. اگرچه در اصل  و در درجه اول، جنگنده مستقر در ناو هواپیمابر است، اما موفق به جذب قابل توجهی از کشورهایی شده که قصد دارند از آن فقط به عنوان جنگنده متعارف باند پرواز استفاده کنند.

آخرین به روزرسانی F / A-18 ، پیکربندی Block III ، از پیشرفت های چشمگیری در سیستم ها و اسلحه برخوردار است و سوپرهورنت را با جدیدترین جنگنده های نسل 4.5 برابر کرده است، اما قیمت را نیز افزایش می دهد.

گرانترین نوع این جت، EA-18G Growler، یک هواپیمای اختصاصی جنگ الکترونیک با قیمت تا 100 میلیون دلار است در حالی که می توان آن را به مهمات هوا به هوا و هوا به زمین نیز مجهز کرد، اما این نسخه بیش از حد تخصصی است که بخواهیم آن را مانند جنگنده های معمولی در نظر بگیریم.

رتبه 10: جنگنده لاکهید مارتین F-16 Block 70/72 با قیمت 64 میلیون دلار

جنگنده F-16 به عنوان یک جت سبک و قابل کنترل از لحاظ هزینه ساخته شده است تا مکملی مقرون به صرفه برای F-15 باشد.

نسخه های قدیمی آن تقریباً 30 میلیون دلار هزینه دارد، یعنی ارزان تر از اکثریت قریب به اتفاق جنگنده های معاصر، اما نسخه های پیشرفته آن عملکرد بروز را ارائه داده و واقعاً گران هستند.

پیکربندی های Block 70 و 72 شامل بسیاری از نسخه های به روز شده برای F-16V است و به احتمال زیاد بسیار شبیه به F-21 جت پیشنهاد شده به هند است. گرچه ممکن است ما هرگز از قیمت F-21 یا F-16V مطلع نشویم ، اما هزینه یک فروند F-16 Block 70 به شما می فهماند که یک هواپیمای درجه یک، بر اساس F- 16 در چه حدود قیمت خواهد داشت.

جنگنده اف16 ویپر و سوپر ویپر

مقالات مشابه

ده جنگنده برتر جهان 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن