در سال ۱۹۷۴ ارتش چین تانک جدید تایپ ۷۴ ساخت صنایع میتسابیشی را تحویل گرفت.این تانک در زمان خود تانک قابل قبولی بود ولی تنها یک سال بعد در سال ۱۹۷۵ ارتش ژاپن  خواهان نسل جدید  از تانک میدان نبرد برای مقابله با تانک های جدید  شوروی از جمله تی ۷۲ شد.صنایع میتسابیشی  در سال ۱۹۷۶ طراحی تانک جدید را در دست گرفت  و البته در  این را از همکاری شرکت های چون فجیتسو  و ای ایی سی نیز بهره برد.در سال ۱۹۸۰ دو پیش نمونه اماده شدند که از توپ۱۲۰ م م ساخت خود ژاپن  بهره می برد  . در سال های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۴ تغییراتی در طرح به وجود امده شامل  تغییرات در شکل کلی، زره کامپوزیت  بود و در سال ۱۹۸۶ طرح اصلاح شده ساخته شد که شباهت بسیار به لئوپارد ۲ المانی ها داشت.همچنین نسخه جدید دارای  توپ ۱۲۰ م م بدون خان  راین متال   ساخت المان  بود که بر روی لئوپارد و ابرامز نیز نصب شده بود. سرانجام طرح نهایی با نام  تایپ۹۰ در سال ۱۹۸۹  وارد خط تولید شد و در اواخر سال ۱۹۹۰ عملیاتی شد.

شباهت تایپ90 به لئوپارد ای4 بسیار چشمگیر است

شباهت تایپ۹۰ به لئوپارد ای۴ بسیار چشمگیر است

تایپ ۹۰ تانکی است با وزن ۵۰ تن و سه خدمه  که همکنون پر تعداد ترین تانک ژاپنی ها است اگرچه پیشرفته ترین ان نیست.

تانک داریا  سه خدمه است. رانند در جلو   متمایل  به سمت چپ قرار دارد که توسط یک دریچه رو به بیرون دید دارد  و زمانی  که دریچه بسته است توسط سه پیرسکوب میتواند به بیرون  دید داشته باشد که البته پیرسکوپ جلوی را می توان به دوربین دید شبانه مجهز کرد. فرمانده در برجک سمت راست  قرار داشت که توسط یک پیریسکوپ   پانورما با چرخش ۱۸۰ درجه از دو طرف  را دارد و می تواند به صورت عمودی نیز ۲۹ درجه به طرف بالا و پایین حرکت کند(خود دوربین نه پیرسکوپ). پشت سر را نمی توان توسط  این پیرسکوپ  دید  زد  زیرا یک دریچه برجسته  برای فرمانده پشت سر ان است . پیرسکوپ فرمانده  دارای  سامانه دید حرارتی نسل دوم است و می تواند تا ۱۰ ایکس درشت  نمایی کند . همچنین  یک دریچه  برامده در بالای سر فرمانده  است که دور تا دور را پنچره کوچک فرا گرفته  تا فرمانده به تواند  به سرعت به بیرون نگاهی بیندازد.توپ چی در سمت چپ برجک قرار دارد  و از یک سایت هدفگیری  بر روی برجک  به شکل مستطیل  برای هدفگیر بهره می برد  که دارای  دید حرارتی است که توان ۱۰ ایکس بزرگ نمایی را دارد. توپچی  دارای یک منیتور  رنگی در درون کابین است   و سامانه کنترل اتش  توان تعقیب خودکار اهداف را به صورت حرارتی دارد .فرمانده و توپچی هر دو دارای دریچه برای بیرون امدن در بالای سر خود هستند . همچین رایانه ۳۲ بیتی  اتش  توان محاسبه اتش دقیق را   در صورت  مشخص  شدن فاصله تا هدف توسط مسافت یاب لیزری  که تا ۵۰۰۰ متر برد دارد میتواند دست به تنظیم خودکار لوله توپ برای  اتش دقیق  بزند.این محاسبات  توسط رایانه انجام می شود  که از چندین حسگر برای جمع اوری اطلاعات محیطی و تانک  استفاده میکند. گفته شده دارای  توان نابودی هدف در یک اتش را از ۳کیلومتر را دارد . سامانه اتش  توان اتش در حال متحرک و ثابت و به طراف اهداف متحرک  و ثابت را دارد .تایپ ۹۰ به دلیل توان گلوله گذاری  خودکار ، نفر گلوله گذار ندارد.

در این تصویر به خوبی سایت هدفگیری توپچی و پیرسکوپ فرمانده قابل دیدن است

در این تصویر به خوبی سایت هدفگیری توپچی و پیرسکوپ فرمانده قابل دیدن است

سلاح اصلی تانک توپ ۱۲۰ م م ال ۴۴ ساخت  راین متال    المان است که باید ان را پرتوان ترین توپ موجود دانست . این توپ تحت امتیاز  در ژاپن تولید می شود  . ژاپن خود بر روی دو پیش نمونه توپ ۱۲۰ م م بومی سوار کرد ولی به دلیل   افزایش هزینه دست به تولید تحت امتیاز  ال۴۴ زد. توپ تغییراتی در میتسابیش ژاپن به خود دید که از همه مهمتر نصب یک سامانه گلوله گذاری  زنجیره ای مشابه نسخه  نصب شده بر تانک  لگرک فرانسوی است.در این روش گلوله گذاری مهمات  در عقب برجک  ذخیره شده اند  و یک سامانه دست  به لود گلوله میزند . این سیستم از روش روسی  که در تانک های چون تی ۷۲ و تی ۹۰ نصب شده بسیار  کارامدتر است زیرا مهمات در عقب برجک قرار دارد  و از این رو حفاظت بیشتری دارند.این سامانه می توان در هر شش ثانیه   توپ را لود کند و توان اتش ده گلوله بر دقیقه  را دارد. توپ برای لود شدن در هر بار  شلیک باید به زاویه صفر درجه برگرد تا لودر بتوان گلوله را لود کند.  توپ دارای  زاویه  حرکت ۱۰ درجه به پایین و ۱۵ درجه به بالا است  و می تواند انواع مهمات های  انرژی جنبشی   و خرج گود را اتش کند  . مهمات انرژی جنبشی  جی ام ۳۳ که برگرفته شده  از مهمات اروپایی  دی ام ۳۳ است توسط تایپ۹۰ اتش  می شود .  دی ام۳۳ دارای  هسته  تنگستنی  است  و می تواند در ۵۶۰ م م  زره در ۲۰۰۰ متر نفوذ کند و دارای  سرعت دهانه ۱۶۵۰ متر بر ثانیه  است .مهمات دیگر شلیک شده از این تو مهمات خرج گود جی ام ۱۲ ای ۱ است  که مشابه دی ام ۱۲   با  توان نفوذ در ۶۰۰ م م زره می باشد  .سامانه اتش  تانک به خوبی توان اتش دقیق  در روز و شب را در ۴۰۰۰ متری را دارد. همچنین سامانه تثبیت کننده لوله  توان اتش  در سرعت ۳۵ کیلومتر بر ساعت را به تانک می دهد

دو مهمات انرژی جنبشی جی ام33 و مهمات خرج گود جی ام 12 ای1

دو مهمات انرژی جنبشی جی ام۳۳ و مهمات خرج گود جی ام ۱۲ ای۱

همچنین در کنار توپ اصلی  یک مسلسل هماهنگ با توپ اصلی با کالیبر  ۷٫۶۲ م م و یک مسلسل  سنگی روی برجک با کالیبر ۱۲٫۷ م م از نوع برونینگ  ام۲ وجود دارد. توپ اصلی ۳۵ گلوله حمل میکند و مسلسل  ۷٫۶۲  م م ۲۰۰۰ گلوله و مسلسل  سنگین  ۱۵۰۰ گلوله دارد.

تانک دایرا زره مدولار  کامپوزیت ساخت شرکت کیوتو  است  که شباهت بسیاری به زره  لئوپارد  ۲  ای ۱ تا ای ۴ دارد.زره حفاظت لازم برای خدمه را ایجاد میکند و بر طبق استاندارد زمان طراحیش در اوائل دهه ۱۹۹۰  مقاومت بالای را داشت  و میتوان ان را با زره لئوپارد ای۴ قیاس کرد . مدولار بودن زره به این معنی است که می توان زره را به اسانی  ارتقا داد. طی ازمایشاتی  در برابر مهمات انرژی جنبشی  جی ام ۳۳ در ژاپن  ، این زره توانست این مهمات را از  یک کیلومتری دفع کند. میزان مقاومت  زره این تانک از ناحیه روبرو بدنه در برابر  مهمات انرژی جنبشی عدد ۶۰۰ م م و در برابر مهمات خرج گود عدد ۷۰۰ تا ۸۰۰ م م است ، همچنین مقاومت روبروی  برجک در برابر انرژی  جنبشی  عدد ۶۰۰ تا ۷۰۰ م م و در برابر خرج  گود ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ م م می باشد.

همچنین   تانک دارای  مقاومت  در برابر برخورد مستقیم  یک گلوله ۱۵۵ م م در بالای برجک است . دارای  چهار  نارنجک اندار ۶۰ م م  در هر طرف برجک  است و تانک دارای  هشدار دهنده لیزری در قسمت عقب برجک  برای  اگاهی از    قرار گرفتن  لیزر بر روی خود است.

تانک توسط یک موتور دیزل  میتسابیشی ۱۰ جی زد . این موتور ده سیلندر ۲۱۵۰۰ س سی  دارای  قدرت ۱۵۰۰ اسب بخار و ۲۵۰۰ دور در دقیقه  می باشد  و با در نظر گرفتن وزن ۵۰ تنی تایپ ۹۰ دارای  رانش به وزن ۳۰ اسب بخار بر تن است . گیربکس دارای  چهار دنده رو به جلو دو دنده به عقب است . در قیاس با لئوپارد  ۲  مدل ای ۴ دارای  رانش به وزن بیشتری است. موتور تانک را می توان در عرض ۲۰ دقیقه تعویض کرد  و بیشترین سرعت ان ۷۰ کیلومتر بر ساعت است.سیستم تعلیق بادی است و میتواند بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ م م ارتفاع خود را کم کند که در جنگ برای در امان ماندن از اتش  دشمن و یا ایجاد شیب مناسب برای اتش  و یا برای حمل و نقل اسان تر است.

همچنین بر اساس شاسی این تانک یک نمونه مهندسی با یک نسخه پل گذار نیز توسعه یافت

بین سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۸ میلادی ۳۴۱ عراده از این تانک تولید شد . تایپ ۹۰ در قیاس با تانک های  هم دوران خود همچون ابرامز ام۱ ای ۱ و یا لئوپارد ۲ ای ۴ برتری نبود ، کمتر نیز نبود و کارای  بالای داشت البته بر خلاف لئوپارد ۲ و یا ابرامز  این تانک ارتقا بیشتری به خود ندیده  ژاپن پروژه   جدید  تایپ۱۰ را پیش برد که همکنون اگرچه  پرتعداد  ترین تانک ارتش ژاپن  نیست  ولی برتری ان است.

کاهش ارتفاع سیستم تعلیق تایپ90

کاهش ارتفاع سیستم تعلیق تایپ۹۰

مشخصات

وزن: ۵۰٫۲ تن

طول:۹٫۷ متر

 ارتفاع:۲٫۳ متر

تعداد خدمه:۳ عدد

سلاح :۱۲۰ م م ال۴۴ ، یکی مسلسل ۷٫۶۲ م م و یک مسلسل ۱۲٫۷ م م

موتور: یک موتور ده  سیلندر دیزل ۱۵۰۰ اسب بخاری

سرعت:۷۰ کیلومتر بر ساعت

برد:۳۵۰ کیلومتر

 ترجمه:عبدالحمید تارخ

دسته بندی شده در:        
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.