در این مقاله نگاهی  به تمامی موشک های ضد کشتی ساخت چین  خواهیم داشت  . موشک های مورد بررسی قرار گرفته در این  مقاله عبارتند از :کرم ابریشم، سی ۶۰۱،سی ۱۰۱،سی۳۰۱،سی ۶۰۲،سی ۸۰۱ ،سی ۸۰۲، سی ۸۰۳، سی ۷۰۱، سی ۷۰۴،سی ۷۰۵،وای جی ۱۲، وای جی ۹۱ ، تی اف ۱۰، سی ایکس۱

اولین تلاش برای چین برای دستراسی به موشک ضدکشتی ، به خرید  و به خدمت گیری موشک  پی ۱۵ ساخت شوروی بر میگردد. ولی چین همانند تمامی تسلیحات  روسی در ان دوران تصمیم به تولید نسخه تحت امتیاز گرفت.از این رو نسخه های چینی این موشک در میانه دهه ۱۹۶۰ ساخته شد

چین در سال ۱۹۶۰ طی پروزه ۵۴۴ درکارخانه نانجانگ کار روی نسخه چینی پی ۱۵ را اغاز کرد و در سال ۱۹۶۴ اولین پرواز موشک در چین انجام شد.نسخه عملیاتی در نهایت در سال ۱۹۶۸ وارد خدمت شد.

موشک همانند پی۱۵ دارای بدنه ای اشک شکل ، دارای  بالی دلتا مجهز به دم و یک سکان عمودی که از یک موتور سوخت مایع راکتی بهره می برد و دارای یک کلاهک انفجاری قوی بود.چندین  نمونه از این موشک توسط چین ساخت شده که از نظر فناوری تفاوت بسیار با هم دارند

اس وای-۱

اولین نسخه تولید در سال ۱۹۶۷ که بر اساس پی ۱۵ شوروی ساخته شد. این نسخه که از پرتاب گر های ساحلی و قایق های تند رو شلیک میشد دارای موتور راکتی  سوخت مایع با سوخت اسیدی بود . برای پرتاب موشک یک بوستر سوخت مایع به موشک وصل بود که موشک به صورت همزمان راکت کمکی و راکت پرواز اصلی را روشن می کرد تا موشک از لانچر پرتاب شلیک شود و بعد از طی مسافتی بوستر سوخت مایع از موشک جدا می شد.موشک ۶ متر طول داشت و از یک کلاهک ۵۱۳ کیلوگرمی انفجار  شدید بهره می برد که قدرت ضربه زدن به هر شناور رزمی را داشت. موشک دارای سامانه هدایت رادار فعال را داشت و از یک خلبان خودکار برای پرواز تا نزدیکی هدف(۲۰ تا ۵ کیلومتری هدف بسته به اندازه  هدف) بهره می برد. این خلبان خودکار موشک را تا انجا به هدف نزدیک می کرد تا رادار موشک بتواند هدف را کشف و با ان درگیر شود.این نسخه دارای  برد ۱۵۰ کیلومتر بود و توان پرواز در ارتفاع ۲۰ متری سطح اب را با کمک یک ارتفاع یاب رادیویی را داشت.نسخه هوا پرتابی این موشک با نام سی -۶۰۱ از  بمب افکن اچ۶ افکنده میشد که عراق در جنگ با ایران از ان بهره برد.

اس وای -۲

از انجایی که موتور سوخت مایع موشک اس وای -۱ بسیار خطر ناک  بود نسخه اس وای ۲ دارای موتور سوخت جامد راکتی بود. افزودن موتور سوخت جامد باعث کاهش اندازه موشک شد اگرچه در   این مدل به دلیل قدرت کمتر نسخه سوخت جامد  ، کلاهک نیز کوچکتر  شده بود.این نمونه با کلاهک ۳۶۵ کیلوگرمی دارای برد ۱۳۰ کیلومتر بود.

هر دو این موشک ها دارای احتمال برخورد ۷۰% به هدف بود

اچ وای-۱

نسخه زمین  پرتاب ساحل پرتاب با پیشرانه سوخت مایع  که در واقع نسخه ای از اس وای ۱ بود . این نمونه خود دارای چندین مدل  برای پرتاب از ساحل و ناو بود و دارای  برد ۸۵ کیلومتر و کلاهک   ۵۱۳  کیلوگرمی  است. این نمونه توان پرواز در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۰۰ متری را داشت و ناتو به ان  نام کرم ابریشم را داد

اچ وای ۲

نسخه بهبود یافته نسخه قبلی با برد ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۲۰ متر اگرچه در صورت ارام  بودن دریا  ارتفاع پرواز ان تا ۸ متر نیز کاهش میافت.احتمال برخورد این مدل به هدف  ۹۰% است که نسبت به مدل های قبلی افزایش یافته بود. این افزایش دقت  به دلیل تغییر در سامانه پردازنده رادار است. ایران این نسخه را با نام  رعد تولید کرد

موشک اچ وای 2

موشک اچ وای ۲

اچ وای-۴

این مدل در دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت دارای موتور توربوجت به جای پیشرانه راکتی است که باعث افزایش برد ۳۰۰  تا ۵۰۰ کیلومتر بسته به ارتفاع پروازی شد  .داشتن یک ورودی هوا در زیر بدنه  برای تامین هوای ورودی موتور توربوجت ، تفاوت این مدل از نظر ظاهر با مدل های دیگر است. این نمونه توان پرواز در ارتفاع ۸ متری سطح اب را دارد و دارای یک رادار منو پالس بود و جایگزین نسخه اچ وای ۲ و اس وای ۲ شد.. این مدل دارای نسخه ای با نام سی ۴۰۱ برای پرااب از بمب افکنهای اچ ۶ است

سی -۶۰۱

نسخه هوا پرتاب  موشک اس وای ۱ با برد ۲۰۰ کیلومتر

اچ وای 4..در زیر بدنه ورودی هوای موتور قابل دیدن است

اچ وای ۴٫٫در زیر بدنه ورودی هوای موتور قابل دیدن است

موشک ضد کشتی  سی ۱۰۱(اف ال-۲)

اولین تلاش چین برای دستراسی به موشک ضد کشتی مافوق صوت به موشک سی ۱۰۱ در دهه ۱۹۷۰ بر میگردد. این موشک مراحل مختلف تست را در دهه ۱۹۸۰ پشت سر گذاشت  و در همان دهه تولید شد.

موشک دارای دو موتور رمجت در دو طرف بدنه بود و از یک بوستر سوخت جامد در زیر بدنه برای پرتاب از لانچر پرتاب استفاده میکرد تا  به سرعت لازم برای به کار افتادن موتور های رم جت برسد. موشک ۵٫۸ متر طول داشت و دارای  برد ۴۵ کیلومتر بود. موشک دارای سرعت پرواز ۱٫۷ ماخ بود ولی در مرحله نهایی برای حمله به ۲ ماخ سرعت افزایش می یافت  . موشک دارای سامانه هدایت رادار فعال در کنار یک کاونده فروسرخ برای افزایش دقت موشک و تاثیر پذیری کم در برابر جنگ الکترونیک بود.موشک در ارتفاع ۵۰ متری پرواز میکرد ولی در ۱۰ کیلومتر اخر به ۵ متر کاهش ارتفاع میداد  .این موشک از سکوی پرتاب ساحلی و بمب افکن پرتاب میشد و از قرار معلوم با ورود موشک روسی خا ۳۱ دیگر از رده خدمتی خارج شد. تنها تا سال های نخست   دهه ۱۹۹۰ کمتر از ده سال در خط تولید باقی ماند.

سی 101. در تصویر در دو طرف موشک موتور های رم جت به خوبی مشخص هستند

سی ۱۰۱٫ در تصویر در دو طرف موشک موتور های رم جت به خوبی مشخص هستند

موشک ضد کشتی سی ۳۰۱ (اچ وای ۳)

موشک ضد کشتی  مافوق صوت توسعه یافته در دهه ۱۹۷۰ دارای  بدنه کشیده مشابه سی ۱۰۱  دارای  دو موتور رم جت  و چهار بوستر  پرتاب سوخت جامد . این موشک  ساحل پرتاب با سامانه هدایت رادار فعال در کنار سامانه هدایت فروسرخ تلاش چین برای دستراسی به موشک های مافوق صوت در کنار موشک سی ۱۰۱ در دهه ۱۹۸۰ بود .موشک دارای برد ۱۳۰ تا ۱۵۰ کیلومتر  بود و دارای ارتفاع پروازی ۵۰ متر بود . این موشک با طول ۹ متر یکی از بزرگترین موشک  های ضد کشتی چین است.

هر دو موشک سی ۳۰۱ و ۱۰۱ تنها به صورت موقت تا زمان ورود  یک موشک پیشرفته تر وارد خدمت شدند. هر دو موشک با ورود موشک خا ۳۱ از خدمت خارج شدند.

سی 301

سی ۳۰۱

موشک ضد کشتی سی ۸۰۱ و  سی ۸۰۲ و سی ۸۰۳

برای اطلاع از موشک سی ۸۰۱/۸۰۲ و ۸۰۳  به این مقاله رجوع کنید:موشک ضد کشتی سی ۸۰۱، سی ۸۰۲ و سی ۸۰۳

موشک ضد کشتی سی ۶۰۲ (وای جی ۶۰۲)

موشک سی ۶۰۲ در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ توسعه یافت و هدف ان جایگزینی موشک کرم ابریشم است. موشک مادون صوت ودارای موتور توربوجت است و از نظر ظاهر شبیه به سی ۸۰۲ است با این تفاوت که دارای بالی جمع شونده بزرگ بود.موشک اولین بار در نمایشگاه دفاعی چین در سال ۲۰۰۶ نمایش داده شد.

سی ۶۰۲ دارای طول ۶٫۱ متر است که به واسته موتور توربوجت و بال بلندش دارای برد ۴۰۰ کیلومتر در نسخه ارتش چین  و ۲۸۰ کیلومتر در نسخه صادراتی است . موشک مادون صوت و دارای سرعت ۸۹۰ کیلومتر بر ساعت در اخرین مراحل پرواز است . سقف پرواز موشک تا نزدیکی هدف ۳۰ متر و در نزدیکی هدف ۱۰ تا ۷ متر بود . موشک دارای سامانه هدایت رادار فعال است  و برد کشف  رادار بر ضد یک هدف  بزرگ بیش از ۴۰ کیلومتر است. از ناو های جنگی و بمب افکن های اچ ۶ قابل پرتاب است و نسخه صادراتی با برد ۲۸۰ کیلومتر دارای سامانه هدایت جی پی اس و یا گلنوس است که به ان اجازه درگیر با اهداف زمینی  ثابت را نیز میدهد که با در نظر گرفتن کلاهک جنگی ۳۰۰ کیلوگرمی ان برای تهاجم زمینی  مناسب است. البته چین نسخه ای با نام سی ام  ۶۰۲ جی را توسعه داده است که نسخه تهاجم حمله به زمین با سامانه هدایت اپتیکی است که میتواند تصاویر گرفته شده موشک را به صورت زنده برای اپراتور ارسال کند.

سی 601

سی ۶۰۱

موشک ضد کشتی سی ۷۰۱

موشک ضد کشتی  مادون صوت سی ۷۰۱ در دهه ۱۹۹۰ توسعه یافت و خبر وجودش در سال ۲۰۰۲ فاش شد ولی تا سال ۲۰۰۶ عملیاتی نشد. موشک سی ۷۰۱ یک موشک کوچک برای پرتاب از قایق های تند رو چینی ، لانچر های ساحلی کوچک و بالگرد ها بود و از یک سامانه پیشرانه سوخت جامد  بهره میبرد  و دارای   سامانه هدایت اپتیکی  حرارتی است . این روش هدایت به معنی توان اتش و رها است و موشک نیاز به هدایت از طریق  منبع خارجی ندارد  البته موشک های رادار فعال قبلی چین ها  هم اتش و رها بودند ولی تفاوت بزرگ در این است که ایجاد اختلال روی موشک های هدایت رادار ممکن است ولی چنین اختلالی روی یک موشک هدایت اپتیکی با هدایت درونی بسیار سخت و دشوار است.

موشک را میتوان قبل از شلیک روی هدف قفل کرد ویا میشود موشک را بدون قفل شلیک کرد و کاربر با تصاویر ارسالی موشک به مرکز اپراتور دست به کشف هدف در اسمان و درگیر با ان بزند.البته مشکل بزرگ در این است که سامانه های اپتیکی در اب و هوایی بد کارایی پایینی دارند از این رو نسخه ای با نام سی ۷۰۱ ار با سیستم هدایت میلی موجی ساخته شد  است. سی ۷۰۱ دارای برد ۲۵ کیلومتر  و ارتفاع پروازی ۵ تا ۳۰ متر است که توسط یک سامانه ارتفاع یاب لیزری  عمل میکند. موشک دارای کلاهک جنگی ۲۹ کیلوگرمی است و تنها بر ضد قایق های سریع موشک انداز و ناوچه های سبک موثر است. این موشک دارای چندین نسخه است

 اف ال-۱۰: نسخه ساده ساحل پرتاب نصب شده روی یک شاسی متحرک که از قرار معلوم برخی نسخه های صادراتی تنها دارای یک دوربین اپیتکی  بدون سامانه دید حرارتی تنها برای استفاده در روز بوده اند.

سی ۷۰۳: نسخه رادار میلی موجی   بر اساس سی ۷۰۱ ار  توسعه یافته برای صادرات

وای جی ۹: نسخه کوچکتر با هدایت میلی موجی  برای پرتاب از بالگرد زد۹

ایران تنها مشتری صادراتی این موشک است که این موشک را به صورت دو نسخه میلی موجی و اپتیکی در داخل ایران با نام کوثر تولید کرده است

سی 701.. به کاونده اپتیکی بر روی سر موشک دقت کنید

سی ۷۰۱٫٫ به کاونده اپتیکی بر روی سر موشک دقت کنید

موشک ضد کشتی سی ۷۰۴

موشک ضد کشتی سی ۷۰۴  موشک مادون صوت با سامانه هدایت موج میلیمتری  که دارای برد ۳۵ کیلومتر است . موشک در واقع چیزی ما بین سی ۸۰۲ و سی ۷۰۱ است و از یک موتور راکتی سوخت جامد بهره می برد. خود سی ۷۰۴ با یک کلاهک ۱۳۰ کیلوگرمی برای ضربه زدن به شناوری های تا ابعاد ۴۰۰۰تن طراحی شده  . گفته شده احتمال برخورد ان به هدف ۹۷% است و میتوان ان را از جنگنده های نیروی هوایی و یا شناور های سبک شلیک کرد . یکی از دلایل توسعه این موشک با در نظر گرفتن قرار گرفتن در یک برد با سی ۷۰۱ این است که کلاهک کوچک سی ۷۰۱ تنها برای نابود اهداف  کوچکی چون قایق های تندروی  موشک انداز مناسب  است و از این رو نیاز به یک موشک کوچک در کلاس  سی ۷۰۱  برای پرتاب از قایق های موشک انداز کوچک  و هواپیماها  وجود داشت که کلاهک بزرگتری داشته باشد . نسخه ای با نام سی ۷۰۳ با  سامانه هدایت میلی موجی از این موشک وجود دارد . با وجود این از سی ۷۰۴ نسخه های دیگری  نیز توسعه یافته است . نسخه ای با نام سی ۷۰۴ کی دی بر اساس این موشک توسعه یافته ولی تفاوت ان استفاده از یک سامانه دوربین دید حرارتی دو بانده به جای سامانه هدایت میلی موجی  است که به ان اجازه درگیر نتنها با کشتی های دشمن  بلکه توان درگیر با هر هدفی را میدهد. از این رو سی ۷۰۴ را موشکی مشابه ماوریک امریکایی میدانند.

سی 704

سی ۷۰۴

موشک ضد کشتی سی ۷۰۵

موشک ضد کشتی سی ۷۰۵ نسخه بزرگتر موشک سی ۷۰۴ است ولی تفاوت های بسیاری با ان دارد. سی ۷۰۵ دارای یک موتور توربوجت به جای موتور راکتی سوخت جامد  با یک ورودی هوا در زیر بدنه و است و از یک بال بزرگ جمع شونده استفاده میکند. سی ۷۰۵ دارای سامانه هدایت رادار فعال است و برد ان به ۱۴۰ کیلومتر می رسد.خود سازنده مدعی است به دلیل طرح مدولاراین موشک، میتوان  موتور توربوجت   ان را با موتور کم مصرفتری که برد موشک را به ۱۷۰ کیلومتر افزایش میدهد جایگزین کرد.

موشک میتواند چندین نوع سامانه هدایت را بسته به سفارش حمل کند. نسخه ضد کشتی ان دارای سامانه هدایت رادار فعال است ولی میتوان این موشک را در نقش ضد سطح تنها با جایگزینی سامانه هدایت با سیستم اپتیک حرارتی و یا هدایت ماهواره ای در نسخه صادراتی جایگزین کرد. سی ۷۰۵ را میتوان از هواپیما  ، پرتابگر ساحلی و یا لانچر دریایی اتش کرد

نسخه ای با نام سی ۷۰۵ کی دی وجود دارد که نسخه تخصوصی حمله به زمین  با سامانه هدایت اپتیک حرارتی است

مصر اندونزی، بنگلادش از جمله مشتریان سی ۷۰۴ و سی ۷۰۵ هستند

سی 705. در انتهای موشک بوستر سوخت جامد برای پرتاب موشک از لانچر ساحلی و یا کشتی دیده میشود

سی ۷۰۵٫ در انتهای موشک بوستر سوخت جامد برای پرتاب موشک از لانچر ساحلی و یا کشتی دیده میشود

موشک ضد کشتی تی ال-۱۰

موشک ضد کشتی کوچک تی ال ۱۰ با طول ۲٫۵ متر  برای  شلیک از بالگردها و قایق  های کوچک تندرو ساخته شده است. موشک تنها دارای وزن ۱۰۵ کیلوگرم است و از یک کلاهک ۳۰ کیلوگرمی بهره می برد. نسخه اصلی موشک دارای سامانه اپتیک و یا اپتیک حرارتی است و به ان اجازه درگیر بدون نیاز به هرگونه راداری را میدهد از این رو به راحتی از بالگرد و قایق های کوچک قابل شلیک است.موشک را میتوان بر ضد شناور های با وزن ۵۰۰ تن به کار برد. موشک بعد از شلیک به سرعت ارتفاع خود را افزایش می دهد  ، هدف توسط دوریبن اپتیک که تصاویر خود را برای کاربر ارسال میکند  کشف شده و بعد موشک ارتفاع خود را کم کرده و به هدف حمله میکند.بیشترین برد موشک ۲۵ کیلومتر است

نسخه های دیگری  از این موشک وجود دارد مانند اف ال ۸  که نسخه ارزانتر شلیک شونده از سکوی ساحلی  است، تی  ال ۱:نسخه هدایت میلی موجی  و کوثر نسخه ایرانی مجهز به سامانه هدایت اپتیک حرارتی

چینی موشک مشابه ای با نام تی ال ۶ نیز طراحی کرده است که ان نیز دارای نسخه های با هدایت اپتیکی و رادار میلی موجی است که دارای کلاهک ۳۰ کیلوگرمی و برد ۳۵ کیلوگرم است . تفاون اصلی تی ال ۶ با تی ال ۱۰ در این است در حالی که تی ال ۱۰ تنها توان درگیر با شناوری های  تا تناژ ۵۰۰ تن را دارد ولی تی ال ۶ بزرگتر است و با وجود داشتن کلاهک هم وزن با تی ال ۱۰ ولی دارای خرج کارامدتر با توان نابود کشتی های با تناژ ۱۰۰۰ تن است و همچنین توان پرتاب از شناوری های بسیار کوچک را نیز دارد .موشک ایرانی نصر ۱ بر اساس این موشک ساخته شده است.

تی ال 6 پایین و تی ال 10 در بالای تصویر

تی ال ۶ بالا و تی ال ۱۰ در پایین تصویر

موشک ضد کشتی وای جی ۱۲

چین در اوائل دهه ۱۹۹۰ به دنبال یک موشک ضد کشتی مافوق صوت بود که در تمامی طول مسیر با سرعت صوت پرواز کند.هدف طراحی این موشک پرتاب از جنگنده های نیروی هوایی بود. موشک جدید در سال ۱۹۹۷ تکمیل شد و به شدت شبیه موشک سانبرن روسی بود.موشک در سال ۱۹۹۹ تست های خود را انجام داد و از سال ۲۰۰۰ وارد خدمت شد.

 وای جی ۱۲ دارای  موتور رم جت است و چهار راکت سوخت جامد  برای سرعت بخشیدن به ان تا زمان اغاز کار موتور رمجت ان را همراهی میکند

موشک شبیه به  خا ۴۱(نسخه هواپرتاب سانبرن) روسها است و برخی معتقدند روسها ۱۲ موشک را به چین داده اند و چین در طراحی وای جی ۱۲ از ان کمک گرفته ولی حتی این مسئله درست هم نباشد با در نظر گرفتن شباهت های این موشک با خا ۳۱ و در خدمت بودن این موشک در چین میتواند گفت چین  الهام های زیادی از خا ۳۱ گرفته است

موشک دارای سرعت پرواز ۲٫۵ تا۳ ماخ است و برد ان به بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است . چین مدعی است این موشک مدولار است و میتوان با تعویض سامانه هدایت موشک ، ان را  در نقش ضد کشتی، ضد رادار و یا حتی با نصب یک سامانه اپتیک حرارتی در نقش هوا به زمین  نیز بکار برد . موشک چندین الگوی برای پرواز دارد. در یک الگو تمامی مسیر را در ارتفاع پایین طی کرد که برد به ۲۵۰ کیلومتر کاهش می یابد  و در الگوی دیگر تنها در مرحله اخر است که ارتفاع خود را کاهش داده و مابقی مسیر تا نزدیکی  هدف را در ارتفاع بالا طی میکند که برد در چنین حالتی ۴۰۰ کیلومتر است

از دید مقامات امریکایی برای ناو های  انها ، وای جی ۱۲ از موشک بالستیک  دانگ فنگ ۲۱ دی نیز خطر ناکتر  است. زیرا این موشک دارای سرعت بالا در ارتفاع پایین است که تنها حدود ۴۱  ثانیه  زمان واکنش را در پی دارد در حالی که موشک بالستیک از زمان پرتاب تحت نظر  امریکای ها  است . از طرفی این موشک با برد بلند خود این امتیاز  را دارد که از اکثر هواگرد های ارتش چین همانند بمب افکن های اچ۶، سوخوی۳۰  و جی۱۱ قابل پرتاب است .

وای جی 12 زیر بال بمب افکن اچ 6

وای جی ۱۲ زیر بال بمب افکن اچ ۶

موشک ضد کشتی سی ام ۴۰۰ ای کا جی

این موشک برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ به نمایش گذاشته شد. این موشک  نسخه ای از وای جی ۱۲ است  ولی برای افزایش سرعت بهینه شده است  . سرعت ان به ۵ تا ۵٫۵ ماخ رسیده است ولی برد ان به ۲۵۰ کیلومتر کاهش یافته است. موشک در ارتفاع بالا پرواز کرده و تنها در فاز نهایی  کاهش ارتفاع میدهد و دارای  سامانه رادار هدایت فعال است . دارای نسخه ضد کشتی با هدایت رادار فعال و یک نسخه تهاجم زمینی  با سامانه های  ماهواره ای در کنار سامانه هدایت تصویر  بردار فروسرخ است . برد موشک ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلومتر است و کلاهک ۱۵۰ کیلوگرمی برای نسخه ضد کشتی و  از ۲۰۰ کیلوگرمی نفوذ کننده برای نسخه تهاجم زمینی بهره می برد.  چین مدعی است که سی ام ۴۰۰ قاتل ناو های هواپیما بر است . به تازگی نسخه ضد رادار ان نیز توصعه یافته است . پاکستان نسخه ضد کشتی را برای پرتاب از جنگنده های جی اف۱۷  به خدمت گرفته است. همکنون  موشک وای جی ۱۲ و سی ام ۴۰۰ تنها دارای نسخه هواپرتاب هستند

سی ام 400

سی ام ۴۰۰

موشک ضد کشتی وای جی ۹۱

موشک وای جی ۹۱ در واقع همان نسخه  ضد کشتی  موشک خا ۳۱  روسی است. چین بعد از  دریافت ۲۰۰ موشک در دهه ۱۹۹۰ تصمیم به ساخت نسخه بومی ان گرفت.

خا ۳۱ دارای دو نسخه است، یکی نسخه خا ۳۱ پی نسخه ضد رادار و دیگری خا ۳۱ ای نسخه ضد کشتی. چین هر دو مدل را تولید کرده است.نسخه ضد کشتی  مشابه نسخه روسی دارای برد ۵۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۲۰  متر تا نزدیکی هدف و پرواز در ارتفاع ۱٫۵ متری در مرحله نهایی  است و از رادار ارتفاع یاب و سامانه رادار فعال برای درگیری بهره می برد.موشک دارای کلاهک ۹۰ کیلوگرمی است و در جنگنده های نیروی دریایی چین شلیک میشود. موشک دارای سرعت ۴٫۵ ماخ است و چین برنامه ای برای توسعه  نسخه تهاجمی ان نیز دارد اگرچه هنوز اطلاعی از ان در دستراس نیست

وای جی 91 در حال پرتاب از اچ جی 7

وای جی ۹۱ در حال پرتاب از اچ جی ۷

موشک YJ-18

موشک یو جی ۱۸ یک موشک ضد کشتی مافوق صوت بر اساس موشک روسی کلوب است. موشک دارای دو نسخه مادون صوت و مافوق صوت است دقیقه مشابه کلوب و گفته شده نسخه تهاجم زمینی ان دارای  برد ۵۴۰ کیلومتر و سرعت مادون صوت و نسخه ضد کشی ان دارای سرعت صوت حدود ۲٫۵ تا ۳ ماه و برد ۱۸۰ کیلومتر است . این موشک  در چند مدل توسعه یافته است که شامل YJ-18 نسخه تهاجم زمینی مادون صوت که به شکل عمود از شناور های جنگی شلیک می شود، نسخهYJ-18A نسخه عمود پرتاب ضد کشتی مافوق صوت برای پرتاب از ناوشک تایپ ۰۵۲ و در اینده ناوشکن تایپ ۰۵۵ ،YJ-18B نسخه زیر دریایی پرتاب ضد کشتی  و نسخه زمین پرتاب بر روی یک خودروی چرخدار نیز توسعه یافته است

موشک سی ایکس  -۱

جدید ترین موشک ضد کشتی به نمایش در امده چین.موشک ضد کشتی سی ایکس   ۱ است. این موشک شباهت بسیار به موشک مشهور یاخونت روسی دارد. موشک دارای همان سامانه  موتور رمجت مشابه یاخونت است و برد ان ۲۸۰ کیلومتر است.سی ایکس  ۱ دارای  روش حمله ای  مشابه یاخونت نیز است و گفته شده مانند یاخونت  در ارتفاع بالا (۱۷۰۰۰ متری)با سرعت ۳ ماخ پرواز میکند، در نزدیکی هدف ارتفاع خود را به ۲۰ متر و در فاز نهایی به ۳ تا ۵ متر کاهش داده و با سرعت ۲٫۵ ماخ به هدف برخورد میکند.تصاویر  نشان داده در شبکه دولتی  چین از شلیک عمود این موشک از یک سیلو بر روی ناو جنگی خبر میدهد. احتمالا همانند یاخونت میتوان ان رای برای پرواز فریب و  حمله از جهات مختلف برنامه ریزی کرد  . موشک در قسمت عقب دارای یک موتور  سوخت جامد است تا موشک را به سرعت لازم برای روشن شدن موتور رم جت برساند.گفته شده دارای یک کلاهک بزرگ ۲۸۰ کیلوگرمی است ولی چین به احتمال قوی نسخه تهاجمی  زمینی ان را نیز توسعه خواهد داد که گفته شده بردی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر خواهد داشت.

 

سی ایکس 1

نام اچ وای -۲ اچ وای-۴ سی ۱۰۱ سی ۳۰۱ سی ۶۰۲ سی ۷۰۱ سی ۷۰۴ سی۷۰۵
طول ۷٫۴۸ متر ۷٫۶۳ متر ۵٫۸ متر ۹٫۸۵ متر ۶٫۱ متر ۲٫۵  متر ؟ ؟
قطر ۷۶۰ م م ۷۶۰ م م ؟ ؟ ۵۴۰ م م ۵۸۰ م م ؟ ؟
وزن ۲۹۹۸ کیلوگرم ۱۷۴۰ کیلوگرم ۱۸۵۰ کیلوگرم ۳۴۰۰ کیلوگرم ۱۲۴۰ کیلوگرم ۱۱۷ کیلوگرم ۳۰۰ کیلوگرم ۳۲۰ کیلوگرم
کلاهک ۵۱۳ کیلوگرم ۳۵۰ کیلوگرم ۳۰۰ کیلوگرم ۵۰۰ کیلوگرم ۳۰۰ کیلوگرم ۲۹ کیلوگرم ۱۱۳ کیلوگرم ۱۳۰ کیلوگرم
پیشرانه راکتی سوخت جامد توربوجت رم جت رم جت توربوجت راکتی سوخت جامد راکتی سوخت جامد توربوجت
سرعت ۷۵۰ تا ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت ۸۰۰ تا ۸۵۰ کیلومتر بر ساعت ۲ ماخ ۲٫۵ ماخ ۹۰۰ کیلومتر در ساعت ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت مادون صوت مادون صوت
برد ۲۰۰ کیلومتر ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر ۴۵ کیلومتر ۱۳۰ تا ۱۸۰ کیلومتر ۴۰۰ کیلومتر ۲۵ کیلومتر ۳۵ کیلومتر ۱۴۰ تا ۱۷۰ کیلومتر
کمترین ارتفاع پروازی ۲۰ متر ۸ متر ۵ متر ۵ متر ۷ متر ۱۵ متر ۱۰ متر ۱۲ متر
نوع هدایت اینرسی + رادار فعال اینرسی + رادار فعال +فروسرخ رادار فعال و فروسرخ رادار فعال و فروسرخ اینرسی + رادار فعال هدایت اپتیک حرارتی-میلیموجی رادار میلی موجی اپتیک حرارتی
احتمال برخورد بر هدف ۹۰% ۹۰% ۸۵% ۸۵% ۹۰% ۹۵% ۹۰% ۹۷%

جدول شماره ۲

نام سی ۸۰۲ سی ۸۰۳ تی ال  ۱۰ سی ۳۰۱ وای جی ۱۲ وای جی ۹۱
طول ۶٫۳۹ متر ۶٫۳ متر ۲٫۵  متر ۹٫۸۵ متر ؟ ۴٫۷  متر
قطر ۳۶۰ م م ۳۶۰ م م ۱۸۰ م م ؟ ؟ ۳۶۰ م م
وزن ۷۱۵ کیلوگرم ۸۰۰ کیلوگرم ۱۰۵ کیلوگرم ۳۴۰۰ کیلوگرم ؟ ۶۰۰ کیلوگرم
کلاهک ۱۶۵ کیلوگرم ۱۹۰ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم ۵۰۰ کیلوگرم ۱۵۰ کیلوگرم ۱۶۵ کیلوگرم
پیشرانه توربوجت توربوجت راکتی سوخت جامد رم جت توربوجت رم جت
سرعت ۹۰۰ تا ۹۵۰ کیلومتر بر ساعت ۹۰۰ تا ۹۵۰ کیلومتر بر ساعت ۸۰۰ تا ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت ۲٫۵ ماخ ۴ ماخ ۴٫۵ ماخ
برد ۱۲۰ تا ۱۸۰  کیلومتر ۱۸۰ تا ۲۲۰ کیلومتر ۱۵ کیلومتر ۱۳۰ تا ۱۸۰ کیلومتر ۴۰۰ کیلومتر ۵۰ کیلومتر
کمترین ارتفاع پروازی ۵ متر ۵ متر ۱۰ متر ۵ متر ۷ متر ۵ متر
نوع هدایت اینرسی + رادار فعال فروسرخ میلی موجی دید حرارتی رادار فعال و فروسرخ اینرسی + رادار فعال رادار فعال
احتمال برخورد بر هدف ۹۰% ۹۵% ۸۵% ۸۵% ۹۰% ۹۵%

گرداوری:عبدالحمید تارخ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.