تسلیحات نیروی هوایی

سیستم پرتاب بمب SVP-24

سیستم پرتاب بمب SVP-24

ترجمه و نگارش: وحید مجدی نسب

عملیات نظامی روسها در سوریه بدون در نظر گرفتن میزان اثربخش بودن آن، محلی برای تست و قدرت نمایی ارتش روسیه و تسلیحاتش در برابر چشم رقیبان غربی اش بوده. به عنوان مثال نیروی هوایی روسیه بمباران هوایی مواضع و خطوط پشتیبانی داعش را از 30 سپتامبر 2015 شروع کرد و تا رسیدن فرمان از طرف ریاست جمهوری روسیه مبتنی بر برگشت قوای اصلی روسی از سوریه به روسیه در 14 مارچ 2016 بیش از 9000 حمله هوایی بر فراز سوریه انجام داد. در این مدت پنج و نیم ماهه نیروی هوایی روسیه به طور میانگین روزانه 60 سورتی پروازی انجام داده در حالی که ائتلاف غربی به رهبری آمریکا در همین مدت به طور میانگین روزانه فقط 7 سورتی پروازی داشته.
نیروی هوایی روسیه برای بمباران از بمب افکن های استراتژیک TU-22M3, TU-95MSM و TU-160 و بمب افکن های ضربتی SU-24M2 و SU-34 استفاده کرد. بخش اعظم این بمباران ها بر عهده سوخو 24 های روسی بوده. حال این پرنده ها برای اینکه از گزند سلاح های دوش پرتاب داعشی ها در امان باشند در ارتفاع 5000 متری پرواز میکردند. همچنین در مواقعی بر حسب نیاز سورتی هایی در شب و شرایط بد جوی نیز انجام شده.
با توجه به فیلم های منتشر شده ازین بمباران ها و با توجه به اینکه روسها در اکثر مواقع از بمب های سقوط آزاد برای بمباران مواضع داعش استفاده میکنند با توجه به ارتفاع 5000 متری پرواز بمب افکن های روسی چگونه این بمب ها با دقت نسبی بالایی به اهداف خود برخورد میکنند؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید کمی به عقب برگردیم.

بمب ها و موشک های هوا به زمین هدایت شونده بسیار هزینه بر و گران هستند. بمب ها و موشک هایی که با لیزر هدایت میشوند در آب و هوای مطلوب عملکرد بسیار خوب و قابل قبولی دارند اما در شرایطی که هوا ابری و یا خاکی باشد و یا دشمن از دود استفاده کند چنین بمب هایی برای قفل کردن بر روی لیزر با مشکل مواجه هستند برای همین ایالات متحده در سال 1992 دست به بررسی ساخت بمب هایی با هدایت ماهواره ای زد و درنهایت در سال 1997 اولین کیت های هدایت ماهواره ای تحویل داده شد. در سالهای 1998 و 1999 JDAM حدود ۴۵۰ تست در شرایط مختلف آب و هوای داشت که نتایج حاصله نشان دهنده این موضوع بودند که JDAM در 95 درصد از موارد قادر است با میزان خطای 10 متر به اهداف اصابت کند.
حال JDAM چیست؟ JDAM یک کیت است که بر روی بمب های سقوط آزاد بسته میشود و آنها را تبدیل به بمب های هدایت ماهواره ای میکند.(برای اشنایی با JDAM اینجا را کلیک کنید)

حال برگردیم به سوریه و اینکه چگونه روسیه توانست بمباران های خود را با میزان دقت قابل قبولی انجام دهد. روسها برای اولین بار در سوریه از سیستم نشانه گیری‌ ای به نام SVP-24 استفاده کردند. عملکرد این سیستم به این شکل است که به جای اینکه مانند JDAM یک کیت برای هر بمب ساخته شود و در آخرهم یکبار مصرف باشد، یک کیت بر روی جنگنده بسته میشود که با اندازه گیری شرایط محیطی بمب را در لحظه مناسب رها میکند.
به طور دقیق تر این سامانه پارامترهای محیطی ( فشار هوا، رطوبت، سرعت وززش باد، سرعت هواپیما، زاویه حمله و….) را محاسبه میکند سپس با در نظر گرفتن آنها به صورت خودکار در زمان مناسب بمب سقوط آزاد را رها میکند.همچنین این سامانه توانایی دریافت اطلاعات از ایستگاه های زمینی، آواکس ها و دیگر هواپیماها برای بمباران دقیق تر را نیز دارد. روسها ادعا میکنند که این سامانه دقت 3 الی 5 متری دارد که با توجه به فیلم های منتشر شده از بمباران های هوایی RAF به نظر میرسد که در این مورد کمی اغراق کرده اند.
عملکرد سامانه کاملن خودکار است به گونه ای که طبق گزارش خبرگزاری روسی saker خلبان به هیچ وجه نیازی به هدف گیری ندارد بلکه تنها مختصات هدف را وارد سامانه کرده و سامانه به صورت خودکار بمب ها را در زمان مناسب رها میکند. ازین رو خلبان میتواند تمرکز خود را بر روی یافتن هرگونه تهدید(هواپیما، موشک و …) و پرواز خود قرار بدهد.
درست است که این سیستم دقت JDAM را دارا نیست اما در مقابل هر کیت JDAM حدود 25000 دلار قیمت دارد و یکبار مصرف است در صورتی که SVP-24 بر روی هواپیما بسته میشود و بارها و بارها قابل استفاده است(یکی دیگر از تفاوت ها این است که JDAM را میتوان علیه چند هدف هم زمان استفاده کرد ولی این سیستم را خیر و فقط می شود با ان یک هدف را نابود کرد در حالی که میتواند هم زمان چند بمب را با JDAM رها کرد تا با چند هدف برخورد کنند).

به گزارش saker این سامانه را میتوان بر روی SU-24, Su-25, TU-22M3, MIG-27 و بالگردهای Ka-50 و Ka-52 نصب کرد. به عبارتی این سامانه توانایی نصب شدن بر روی هر هواگردی را داراست

 tu_22m3m_svp24_eng %d1%81%d0%b2%d0%bf-24-%d0%bd%d0%b0-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d1%81%d0%b5

منایع:
http://militaryanalysis.blogspot.ro/2016/05/svp-24.html

http://nationalinterest.org/feature/did-russia-really-build-smarter-smart-bomb-15484

http://militaryanalysis.blogspot.ro/2016/05/svp-24.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Direct_Attack_Munition

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_military_intervention_in_Syria

 

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام سوالی که برای من پیش آمده این است که مثلا اگر هدف هایی در یک شهر مثلا در مساحت ۲۰ یا ۳۰ کیلومتر مربع باشد آیا به این سیستم میتوان مختصات چند هدف را داد که صورت مرتب ۴ یا ۵ بمب را پشت سر هم روی یک پالایشگاه رها کند و چند مخزن سوخت را منهدم کرد یعنی وقتی از روی آن پالایشگاه عبور می‌کند به صورت اتوماتیک این کار را انجام دهد.

    1. سلام نسخه فعلی تنها برای زدن یک هدف موثر است حالا با یک بمب و یا چند بمب

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن