تسلیحات نیروی هوایی

موشک هوا به هوای میتئور

موشک هوا به هوای میتئور

 موشک هوا به هوای میتئور

میتئور به معنی شهاب سنگ یک موشک نسل جدید از نوع هدایت فعال راداری برد بلند فامد (فراتر از میدان دید) و میباشد. پروژه طراحی و ساخت موشک میتئور توسط شرکت MBDA و مشارکت 6 کشور انگلستان ، فرانسه ، آلمان ، ایتالیا ، اسپانیا و سوئد به اجرا درآمد تا این موشک با تخصص و تکنولوژی کشورهای اروپایی ساخته شود. میتیئور میتواند توسط هواپیما های یوروفایتر تایفون ، ساب گریپن و داسو رافال و اف35 نیز حمل و به کار گرفته شود.

توسعه:
تیم اجرای پروژه ساخت موشک برد بلند هوا به هوا توسط وزارت دفاع انگلستان تاسیس شد تا میتئور را توسعه دهد. این پروژه توسط انگلستان شروع شد اما بعدا آلمان ، اسپانیا ، ایتالیا ، فرانسه و سوئد نیز به آن پیوستند تا نیازشان را به یک موشک هوا به هوای فامد نسل جدید ( BVRAAM ) برآورده کنند.
وزار دفاع انگلستان در دسامبر سال 2002 امتیاز طراحی و توسعه میتئور را به شرکت MBDA داد. پس از آن قرارداد توسط کشور هایی که در پروژه میتئور شرکت داشتند امضا شد و سپس مقدمات و بازبینی خصوصیات میتئور و همچنین یکپارچه شدن و آماده شدن میتئور برای نصب روی هواپیمای تایفون با موفقیت در سال 2003 انجام گرفت
تست های شلیک میتئور از جنگنده گریپن در سال 2006 و در رنج گانری ( Vidsel ) سوئد انجام گرفت. در سپتامبر سال 2010 سازمان فنی نظامی سوئد به شرکت ساب حدود47 میلیون دلار بابت تست های شلیک و پروازی میتئور بر روی جنگنده گریپن اعطا کرد. شرکت های MBDA و Thales یک قرارداد 60.5 میلیون دلاری برای توسعه و ساخت اولیه جستجوگر های میتئور در جوئن سال 2013 امضا کردند. شرکت BAE نیز قراردادی را برای نصب و یکپارچه کردن میتئور با جنگنده تایفون در همان ماه بست. شرکت ساب و سازمان فنی نظامی سوئد نیز قراردادی را با موفقیت برای اولین تست های شلیک متئور در جوئن سال 2013 بست تا جنگنده های گریپن بتوانند به طور انبوه از متئور بهره ببرند.

موشک هوا به هوای میتئور
نمونه آزمایشی میتئور بر روی هواپیما های رافال و گریپین در سال 2014 آزمایش شد و طراحی نهایی و دور دوم آزمایشات آیرودینامیکی تونل باد میتئور نیز در همان سال انجام گرفت.
مشخصات قابلیتهای میتئور:
از قابلیت های خاص این موشک میتوان به عدم نیاز به اسمبل ، عدم نیاز به شرایط خاص نگهداری و آماده نصب بودن همیشگی آن دانست تا بتوان آنرا سریع بر روی پلتفرم مورد نظر نصب کرد ، همچنین این قابلیت باعث میشود تا متئور هزینه کمتری را مورد توجه مشتری کند.
متئور میتواند به عنوان یک موشک استیلث (مخفی کار ) شلیک شود. این موشک میتواند اهداف خود را در هر زمان از شبانه روز ، در هر نوع آب هوای مناسب و نامناسب و حتی در محیط هایی که به شدت توسط جمرهای جنگ الکترونیک دشمن آلوده شده اند و زیر چتر اقدامات اخلال الکترونیک قرار دارند اهداف خود را ردگیری و منهدم کند.
میتئور دارای طول 3.65 متر و قطر 0.178 متر میباشد و طوری طراحی شده که بتوان آنرا از ریل ها و پایلون های پرتاب موشک آمرام AIM-120 شلیک کرد.
میتئور مجهز به یک دیتالینک 2 منبعه میباشد که به خلبان این اجازه را میدهد که از آخرین اطلاعات موشک شلیک شده اطلاع داشته باشد . ویژگی 2 منبعه بودن دیتا لینک این موشک به خلبان این اجازه را میدهد که بتواند اطلاعات موشک را در هر لحظه دریافت کرده و اگر لازم باشد به موشک دستور تغییر هدف مورد نظر و اصلاح مسیر نیز بدهد. این دیتا لینک دارای قابلیت انتقال تمام اطلاعات موشک شلیک شده از جمله اوضاع کاری و راداری و حرکتی میباشند . این اطلاعات میتوانند شامل اطلاعاتی درباره اهداف چندگانه و هدف انتخاب شده توسط رادار جستجوگر موشک باشد که این اطلاعات را سریعا به هواپیمای شلیک کننده انتقال میدهد .

موشک هوا به هوای میتئور
موشک متئور به یک رادار فعال درون موشک مجهز است که به آن اطمینان بالایی در کشف ، دنبال کردن و دسته بندی اهداف میدهد.این موشک همچنین مجهز به سیستم های داخلی اندازه گیری (IMS) ساخته Litef مباشد . رادار فعال درون موشک ترکیب شده با یک فیوز مجاورتی RF است که هر دو در مقابل هر نوع اقدام متقابل فعال وغیر فعال مقاوم میباشند تا بتوانند یک هدف را با اطمینان بسایر بالا کشف ، دنبال و منهدم کنند
قابلیت مانور بسیار بالا ، اتصال به 2 منبع ” دیتا لینک ” و یک رادار فعال درون موشک ، ضامن منهدم شدن هدف موشک حتی در برد های بسیار زیاد میباشد ، همچنین یک فیوز مجاورتی مقاوم در برابر جمینگ و یک سر جنگی شدید الفنجار ترکش شونده باعث شده تا میتئور بتواند به بالاترین سطح کشندگی خود برسد.
موشک میتئور مجهز به یک سرجنگی ترکشزا ساخت TDW آلمان میباشد.این سرجنگی طوری طراحی شده تا اجزا ساختمانی موشک یکپارچه باشد همچنین متئور طوری طراحی شده که میتواند از همزمان از فیوز های مستقیم و مجاورتی استفاده کند.
این موشک دارای برد 200 کیلومتر میباشد و میتواند به حداکثر سرعت 4 ماخ برسد . این سرعت باعث میشود تا میتئور موشک مهلک به حساب آمده و درصد خطای آنرا بسیار کم شود.  مقامات مختلف برد های چون 100، 150 ، 200 و حتی 300 کیلومتر را برای این موشک ذکر کرده اند. در واقع به نظر میرسد  با در نظر گرفتن واقعیت میدان جنگ  وبرد درگیری یک جنگنده برد این موشک بین 100 تا 150 کیلومتر باشد  اگرچه  باز به صورت واقع بینانه از 80 کیلومتر نیز کمتر است ولی در صورت وجود تجهیزات برای یک نبرد شبکه محور که اطلاعات هدف توسط یک منبع دیگر مانند اواکس  به موشک در میانه راه مخابره شود (در صورت تغییر جهت کلی هدف  که محاصبه اولیه را بر هم می ریزد  و نیاز به دادن مختصات جدید به موشک است )برد این موشک به 200کیلومتر نیز می رسد.

yourfile

سیستم های پیشرانش این موشک نسل جدید:
موشک متئور از یک راکت سوخت جامد (رمجت) ساخته شده توسط Bayern-Chemie استفاده میکند. این موتور رمجت به میتئور قدرت حفظ سرعت خود در سرعت های بسیار بالا را میدهد.این قابلیت باعث میشود تا موشک بتواند اهداف پر سرعت ، پرو مانور و با قابلیت مانور بالا را منهدم کند. این موتور دارای قابلیت تغییر برادر رانش خود میباشد که به موشک این اجازه را میدهد تا بتواند اهداف پرسرعت که حتی در حال انجام مانور شدید هستند را ساقط کند.
متئور دارای یک واحد الکترونیکی و پیشرانی (EPCU) میابشد.این سیستم بر اساس سرعت کروز و ارتفاع هدف ، هوای ورودی موتورا تنظیم میکند. سیستم EPCU با سنجش فاصله تا هدف و میزان سوخت موشک ، مجرای سوخت موتور را تنظیم میکند.این قابلیت باعث میشود که موشک بتواند سوخت خود را مدیریت کند

مشتریان:  انگلستان 400 تیر برای پرتاب از تایفون،  المان 600 تیر برای پرتاب از تایفون، فرانسه 200 تیر  برای پرتاب از رافال،ایتالیا 400 تیر برای پرتاب از تایفون، اسپانیا 100 تیر برای نصب روی تایفون، برزیل 100 تیر برای نصب روی گرپین ان جی،  قطر 160 تیر  برای نصب روی رافال، سوئد برای نصب روی گرپین، مصر و عربستان نیز به دنبال میتئور برای نصب روی رافال و تایفون هستند

مشخصات فنی موشک میتئور

:
طول : 3.65 متر

قطر : 0.178متر

سرجنگی : شدیدالانفجار ترشک زا

پیشران : موتور راکتی سوخت جامد و رمجت

برد مفید : 60 مایل (100 کیلومتر)

سرعت : 4 ماخ

سیستم هدایت : رادار فعال / دیتا لینک دومنبع

پلتفرم : گریپن . تایفون . رافال . اف 35

ترجمه: اشکان قنواتی و  نوید میر باقری

منابع

Meteor – Beyond Visual Range Air-to-Air Missile (BVRAAM)

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. سلام
  آقای تارخ برتری موشک میتئور نسبه aim120 و فینیکش چیه؟اینو میپرسم چون یکی از برتری های موشک میتئور سرعت بالاشه و لی سرعت فینیکس 5 ماخه و وزن پایین تری نسبه به میتئور داره که تو جنگنده بیشتر لود میشه.
  ضمنا با وجود موتور رمجتی که تازه ساختیم ما هم میتونیم موشکی شبیه یه میتئور بسازیم؟

  1. سلام هم سرعت بیشتر هم چالاکی بیشتر
   از طرفی میتئور دست کم از فونیسک کوچکتر است و بیشتر لود میشه در یک جایگاه

 2. سلام آقای تارخ با توجه به اینکه ایران موتور رمجت ساخته میتونه یک موشک رادار فعال با موتور رمجت بسازه

  1. سلام والا موتور رمجتی که ساختیم بزرگ بود بیشتر برای موشک ضد کشتی خوب بود

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن