پدافند هوایی

پدافند هوایی ارتفاع پایین اونجر

پدافند هوایی همچون یک زنجیره متصل به هم می باشد که دارای حلقه های به هم فشرده شده است.این حلقه ها را می توان از هشدار زود هنگام تا هواپیماهای رهگیر دوربرد(برتری هوایی)،شکاری های نقطه ای،موشک های پدافند بلند پرواز و ارتفاع متوسط،موشک های ارتفاع پایین و سرانجام توپهای ضد هوایی دانست.موشکهای پدافند کوتاه برد شانه پرتاب در این زنجیره در اخرین حلقه این زنجیره می باشد  که وظیفه مقابله با جنگنده ها و بالگردهای در حال پرواز در ارتفاع پایین را دارد.اگرچه بسیاری معتقدند که این نوع سلاح ها توانایی جندانی در مقابله باجتهای سریع به دلیل دارا بودن سرجنگنده، کوچک نیستند ولی باید توجه داشت که این سلاح ها به نیروهای پیاده این امکان را می دهند که به رزم وسایل پرنده دشمن بروند.شاید پر آوازه ترین موشک پدافندی شانه پرتاب جهان FIM92 استینگر باشد که دارای شهرت زیادی در جهان غرب است.(برای اشنایی با استینگر اینجا را کلیک کنید)

این موشک در اواخر دهه 60 میلادی به درخواست نیروی هوایی امریکا برای به خدمت گرفتن موشک پدافند هوایی برای جایگزینی موشک FIM42 توسعه پیدا کرد.اولین شلیک ازمایش این موشک در سال1973 انجام شود ولی به دلیل پاره ای از مشکلات فنی این ازمایشات تا سال1975 متوقف شود.ولی سرانجام با رفع مشکلات فنی موجود این موشک طی قرار دادی با کمپانی جنرال الکتریک در سال1978 به تولید انبوه رسید.سر انجام اولین سری این موشک ها در سال1981 با کدFIM92A در ارتش امریکا عملیاتی شد. از انجایی که این موشک ها دارای سرجنگنده های کوچک بودند کمپانی های سازنده این نوع سلاح ها تصمیم به افزایش شانس انهدام هدف توسط این موشک ها با افزایش هجم اتش این گونه سلاح ها گرفتند.از این رو کمپانی بوئینگ دست به توسعه سیستم اونجر گرفت.

021015-M-4213L-004

اونجر یک سیستم پدافند هوایی کوتاه برد متحرک ساخت بوئینگ است که در اوخر دهه 80 میلادی برای نیروی دریایی امریکا توسعه پیدا کرد.اونجر در واقع ترکیب جیپ مشهور هاموی و موشکهای شانه پرتاب فروسرخ موفقFIM-92استینگر است.این سیستم این امکان را به کاربر می دهد که تعداد زیادی موشک استینگر را به طرف هدف در حال پرواز شلیک کند تا از این رو شانس انهدام هدف بیشتر شود.این چنین سیستمهای قبلا نیز در ارتشهای دیگر امتحان شده است.موشک سام8 را باید اولین سیستم عملیاتی این چنین در جهان نامید که شامل 4 موشک فروسرخ نسب شده بر روی یک خودروی زرهی بود.قبل از این نمونه های دو تایی و سه تای موشک استینگر برای نصب بر روی خودروهای زرهی یا توپهای ضد هوایی هدایت راداری وجود داشت ولی این بار کمپانی بوئینگ با ارائه این مدل، سیستمی مشابه چاپارل را به نیروی دریایی ارائه داده است.

به احتمال زیاد نیز اونجر جایگزین چاپارل در نیروی هوایی امریکا خواهد شود.این سلاح بین سالهای 1989 تا1992 ازمایشات خود را کامل کرد و در سال1992 نیروی دریایی امریکا خواهان به خدمت گرفتن 679 اونجر شود.اونجر را می توان بر ضد تمامی اهداف پایین پرواز همچون بالگردها وهواپیماها بکار برد.این سیستم همچنین دارای یک سیستم جلو نگر فروسرخ FLIR می باشد که این امکان را به کاربر می دهد که به صورت غیر فعال هدف پرنده را کشف کند.این سیستم از انجایی که اونجر فاقد رادار می باشد از اهمیت بسیاری برخوردار است. این FLIR به اونجر این کمک را می رساند که هدف را به وسیله سیستم فروسرخ کشف و اطلاعات هدف به کامپیوتر کنترل اتش داده ،کامپیوتر به صورت خودکار لانچر را به طرف هدف برگردانده و در زمان مناسب بعد از قفل شدن موشکها بر روی هدف موشک را به طرف هدف شلیک می کند . لازم به ذکر است که کاربر می تواند این اعمال را به صورت دستی و غیر خودکار انجام دهد.در این روش به کار گیری انجر چندان با به کار گیری موشک استینگر تفاوتی ندارد. هنگامی که اپراتور یک هدف پرنده را مشخص می کند سر لانچر را به طرف منطقه هدف بر می گرداند.

800px-Avenger_missile

تصویری از اپراتور سامانه پدافندی اونجر امریکا… اپراتور پوشت این صفحه شیشه ای نشسته و برجک را کنترل میکند. لانچر موشک را به طرف هدف هوایی میچرخاند تا بتواند کاونده موشک را روی هدف قفل کند.. در تصویر لوله مسلسل 12.7 م م برونینگ نیز مشخص است

این روند شامل به کار انداختن جستجوگر فروسرخ نسب شده بر روی موشک است که این جستجوگر با کاوش منطقه پیش روی خود منبع گرمایی موثق را که خروجی موتور یک هواپیما ویا یک بالگرد است را کشف و بر روی ان قفل می کند.بعد از ان موشک با یک صدای هشدار دهنده مانند یک صدای زوزه مانند به کاربر در مورد قفل شدن بر روی هدف اطلاع می دهد. بعد اتش موشک  توسط کاربر موشک به وسیله موتور راکتی کوچک خود(خرج پرتاب)از لوله لانچر پرتاب می شود.این موشک مانند تمامی موشکهای شانه پرتاب دارای یک راکت دو مرحله ای سوخت جامد می باشد.مرحله اول راکت دارای سوخت کمی است به طوری که سوخت موشک در همان درون لانچر پرتاب تمام می شود.بعد از انکه موشک از لوله لانچر بیرون امد و به اندازه کافی از شلیک کننده دور شود(در فاصله ایمنی رسید)راکت اصلی یا خرج پرواز روشن شده و موشک را به پیش می برد.موشک دارای بالچه های تا شده  در انتهای بدنه برای هدایت خود است که بلافاصله بعد از خروج از لوله باز می شود.موشک بعد ازبه کار افتادن راکت اصلی در عرض 2 ثانیه به سرعت 2 ماخ می رسد و تا سرعت2.6 ماخ به پرواز در می اید.

در صورتی که موشک  تا17 ثانیه بعد از شلیک نتواند هدف خود را مورد اصابت قرار دهد دست به خودکشی می زند(به صورت اتماتیک منفجر می شود). این موشک را می توان بر ضد اهدافی تا برد 8 کیلومترو ارتفاع 3100 متر مورد استفاده  قرار داد.گرچه به طور معمول این موشک را بر ضد اهدافی بین 1000 تا6000 متر مورد استفاده قرار می گیرد.موشکها را می توان به صورت تکی و یا به تعداد زیاد شلیک کرد.موشکهای این سیستم از نوعFIM-92D استینگر هستند که از سال1992 به تولید رسیده اند و در واقع نوع پیشرفته FIM-92C می باشد که از دو طول موج متفاوت فروسرخ و فرابنفش برای تفکیک هدف های واقعی از طعمه های گرم استفاده می کند. این موشک دارای 3 کیلوگرم مواد منفجره قوی در کلاهک خود می باشد.موشک استینگر در جنگهای بسیاری بصورت عملیاتی استفاده شده است که از جمله می توان به درگیری مجاهدان افغان با نیروهای شوروی در افغانستان در دهه80 میلادی اشاره کرد.(این موشک ها توسط CIA  به نیروهای افغان تحویل داد شده بود).گفته می شود تاکنون از این موشک در حدود 70000 فروند از ان ساخته شده است در حدود 300 فروند بالگرد و هواپیما را مورد هدف قرار داد است.اونجر همانطور گه گفته شود شامل دو لانچر پرتاب موشک استینگر به ظرفیت هر لانچر 4 موشک سوار بر یک خودری هاموی است.

این دو لانجر بر روی یک سکوی متحرک قابل جرخش نسب شده است که 360 درجه قابلیت جرخش دارد.کاربر پشت یک صفحه شیشه ای در بین دو لانچر قرار می گیرد و توانایی چرخش برجک متحرک که به وسیله نیروی برق کار می کند را دارد.می توان بعد از شلیک موشکها ،در عرض 4 دقیقه 8 موشک دیگر را بارگذاری کرد.کابین این جیپ دارای  نمایشگرهای رنگی برای نشان دادن تصاویر سیستم فروسرخ جلونگر به کاربر می باشد.دوربین دید در شب برای خدمه،مسافت یاب لیزری،سیستم تعقیب خودکار هدف از جمله تجهیزات الکترونیک اونجر هستند.جیپ هاموی که جیپ اصلی ارتش امریکا می باشد و به طور گسترده ای مورد استفاده است یک جیپ (4*4) است که از یک دستگاه موتور V8 با 135 اسب بخار استفاده می کند.سرعت این خودرو بر روی جاده 96 کیلومتر بر ساعت است و دارای برد486 کیلومتر می باشد.(سرعت هاموی در این مدل با لانجر موشک استینگر در این اندازه است).خودرو در سمت راست زیر لانچر موشک استینگر دارای یک دستگاه مسلسل 12.7 میلمیتری M3 با 200 گلوله مجهز است که میتوان ان را هم محور لانچر موشک علیه هداف هوایی و یا زمنی به کار برد .این سیستم برای استفاده تنها به دو نفر خدمه نیازمند است و با وزن کامل 4 تن میتوان ان را به راحتی با بالگردی چون بلک هاوک جابجا کرد .این سیستم در سال1991 در صحرا در جریان جنگ خلیج فارس1 مورد استفاده قرار گرفت.البته در این جنگ هیج موشکی در مرحله رزمی از این سیستم شلیک نشود.در جریان حوادث 11 سپتامبر نیز این سیستم وظیفه حفاظت از اسمان واشنگتون را بر عهده گرفت.از سال2003 میلادی با حمله امریکا به عراق این سیستم در عراق مستقر شد.به غیر از ارتش امریکا ،تایوان با70 سیستم و مصر با 75 سیستم از جمله خریدارای اونجر هستند.

در جدید ترین تغییرات در اونجر ،بوئینگ دست به نصب موشک هلفایر بر روی این سامانه به جای یکی از پرتاب گر ها زده تا بتوان از اونجر در نقش ضد زره نیز استفاده کرد . این یک ارتقاء بهینه برای افزاش کارایی اونجر  در میدان نبرد است

گرداوری:عبدالحمید تارخ

نوشته های مشابه

‫8 نظرها

  1. سلام
    جناب تارخ شنیدم موشک های میثاق 3 قابلیت ضد کروز دارند اگر درست باشه سیستمی مثل اونجر با موشک های میثاق 3 برای مقابله با موشک های کروز میتونه برای ما مفید باشه؟؟

    1. سلام نگاه کنید یک مسئله مهم است اول اینکه شما بتوانید موشک کروز را کشف کنید. دوم اینکه بتوانید روی موشک کروز قفل کنید..خوب میثاق رادار ندارد که بتواند اصلا از ورود موشک کروز به منطقه اطلاع کسب کند الا که تیر انداز هدف را با چشم ببیند و موشک را به طرف ان گرفته تا کاونده روی ان قفل کند

      1. درست ولی جناب تارخ برای زدن جنگنده هم همین طوره که اونجر به سامانه های اپتیک مجهزه و همچنین اگر ما شبکه یکپارچه داشته باشیم زمانی که موشک شناسایی شد این اطلاعات رو میشه به اشتراک گذاشت

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن