در اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی نیروی دریایی امریکا خواهان  یک زیر  دریایی  تهاجمی با سرعت بالا و سر صدای کم و پیشرانه  هسته ای بود تا بتوان از  ناو های  هواپیما  امریکایی  دفاع کند. در اواخر  همان دهه  مشخص شده بود که شوروی زیر دریایی کلاس نوامبر  با سرعت حرکت  ۵۵ کیلومتر در ساعت را در اقیانوس   ارام مستقر کرده که در ان زمان سریعترین سرعت را زیر دریایی را  داشت. استقرار این زیر دریایی ها  باعث شد تا ارتش امریکا برای دریافت یک زیر دریایی سریعتر از کلاس نوامبر شوروی برنامه ریز کند .

برای زیر دریایی جدید  راکتور  اتمی اس ۶ جی پیشنهاد  شد که بسیار سنگین بود از این رو باید  با کاهش قطر بدنه افزایش وزن را جبران کرد که این مسئله باعث کاهش عمق مورد دسترسی به ۳۰۰ متر شد.

ساخت زیر دریایی از سال ۱۹۷۲ اغاز شد و تا سال ۱۹۸۲  ، ۳۱ فروند از این زیر دریایی ساخته شد و از به بعد  تا سال ۱۹۹۶ ، ۳۱ فروند دیگز نیز تولید شد که دارای  لول عمودی  برای پرتاب موشک کروز تاماهاوک بود.

زیر دریایی کلاس لس انجلس   دارای طول ۱۱۰ متر و قطر ۱۰ متر است.وزن کامل ان ۶۹۲۷ تن است . دارای   برجک کوچک است تا مقاومت کمتری را در برابر  جریان اب ایجاد کند . بدنه از ترکیبی  از لاستیک اچ وای ۸۰و فولاد ساخته شده و میتواند  فشار ۸۰۰۰۰ پاوند بر اینج را تحمل کند.

بخش جلوی زیر دریایی شامل   سه طبقه است که شامل  طبقه بالا اتاق  کنترل، طبقه زیر اتاق  استراحت و پایین  ترین طبقه  اتاق اژدر و  در قسمت عقبی زیر دریایی ( برجک به عقب) راکتور و  موتور خانه قرار دارد .راکتور  به دلیل وزن بالا در میانه بدنه قرار دارد و  در اخرین قسمت انتقال دهنده نیرو ژنراتورها قرار دارد.

030729-N-5465P-004

کلاس لس انجلس از یک راکتور جنرال الکترونیک اس ۶ جی بهره می برد  که اب را بخار کرده و بخار اب دو توربین را می گردانند    و انها نیز به یک انتقال  دهنده به یک پروانه  هفت  تیغه متصل  است.بسته  به مدل زیر دریایی  از ژنراتور  تولید برق با توان  ۱۴۸ و یا ۱۶۵ مگاواتی در زیر دریایی استفاده شده و باز بسته به مدل زیر دریایی موتور توان ایجاد قدرتی ۲۹۵۰۰ تا ۳۲۵۰۰ اسب بخار  قدرت را دارد. راکتور از میله  های  اورانیومی بهره میبرد  که هر ۲۰ سال یک بار باید تعویض شوند و تنها در طول عمر این کلاس دو بار برای سوختگیری  یک سال را زمینگیر  می شوند .همچنین زیر دریایی دارای  یک موتور  برقی کمکی ۳۲۵ اسب بخاری نیز برای مواقع استراری است

شنار  زیر دریایی مانند تمامی  زیر دریایی در قسمت جلو نصب است . این سونار  شامل  ای ان بی کیی کیو ۵ دی  که بعدها به  بی کی کیو ۵ ایی ارتقا یافتند که شامل  انتن سنار از نوع بی کیو  اس ۱۳ در دماغه با قطر ۴٫۵ متر و رایانه پردازش یو وی کا ۴۴٫این سنار برای شناسایی هر هدفی بر روی اب و زیر اب استفاده می شود .همچنین زیر دریایی دارای  سونار تی بی ۱۲ در نسخه های  تی بی ۱۸ و بعدا در دهه ۱۹۹۰ به تی بی ۲۳ و در  سالهای بعد از سال ۲۰۰۰ به تی بی ۲۹ جایگزین شد. سری سنار های تی بی به سیم پشت زیر دریای یدک کشیده میشود  تا با   ان بتوان صدا های مختلف را گوش داد و با در نظر  گرفتن فاصله ان از زیر دریایی صدای  خود زیر دریایی در کار شنار ایجاد اختلال نکند . بسته به نوع سونار از ۷۲ تا ۷۲۰ متر میتوان سونار را  پشت زیر  زیر دریایی یدک کشید . همکنون سونار تی بی ۲۹ که بر روی زیر دریایی های  لس انجلس  در خدمت ارتش امریکا نصب  است دارای طول سیم ۲۹۰ متر است.همچنین این زیر دریایی توان حمل یک فریب دهنده اژدر را دارد که در پشت زیر دریایی  حرکت کرده  و با ایجاد صدای مزاحم ازدر و سنار دشمن را فریب میدهد

همچنین زیر دریایی بر روی برجک به غیر از پیرسکوپ  دید زیر اب داریا  یک سامانه هشدار  دهنده  رادار و جمع  کننده علائم راداری دبلیو ال ار ۸ می باشد که می تواند با جمع اوری علائم رادار و یا رادیوی  و گرداوری و تجزیه و تحلیل  انها دست  به شناسایی اهداف در برد بیش از برد سنار بزند.پیسرکوپ زیر دیایی بسیار  کوچک طراحی شده تا سطح مقطعی  کمی داشته باشد   زیرا هواپیمای کشت دریایی حتی با رادار خود توان کشف پیرسکوپ بر روی اب امده را دارند . این پیرسکوپ  مانند تمام پیرسکوپ ها  های زیر دریایی  توان دادن دید پانورما  و دید شبانه را دارد و میتوان  دست به درشت  نمایی بزند.همچنین زیر دریایی دارای یک رادار جستجوی سطحی  نیز است که برد ان ۶۰ کیلومتر ذکر شده

تمامی واحد های  شناسایی از قبیل سنار  ، هشدار دهنده  را  سامانه یک پارچه میدان نبرد بی اس وای ۱ کنترل میکند.این سامانه با جمع اوری اطلاعات و بررسی و دست بندی انها زمان لازم برای  تصمیم گیری را کاهش و بهترین موقعیت را برای اتش  فراهم میکند.

سلاح اصلی زیر دریایی کلاس لس انجلس ازدر ۵۳۳ م م است  که از پرتابگر  اژدر  در جلوی زیر پرتاب میشوند .زیر دریایی در داخل خود ۳۷ اژدر  مارک  ۸۴ را حمل میکند . این اژدر  های هدایت سیمی ۳۸ تا ۵۰ کیلومتر  بسته به سرعت حرکت برد  دارند. در صورت حرکت با سرعت ۱۰۲ کیلومتر بر ساعت دارای  برد ۳۸ کیلومتر خواهد بود . یک کلاهک ۲۹۵ کیلویی  مجهز است و توسط  سیمی که با زیر دریایی  متصل  است و با کمک فرامین  که از سونار زیر دریایی دریایی  میکند  هدایت میشود.همچنین تمام نمونه ها توان شلیک موشک ضد کشتی هارپون را دارند که از لوله اژدر افکن شلیک میشود .

800px-USS_Santa_Fe_(SSN-763)_VLS_doors_open

لوله پرتاب تاماهاک

. در سری دوم این زیر دریایی که از سال ۱۹۸۳ تولید شد ۱۲ لوله عمود  پرتاب موشک  کروز تاماهاک  در قسمت جلوی  زیر دریایی نصب شد تا بتوان با ان دست به حملات متعارف بزند

خدمه شامل  ۱۳ افسر و ۱۱۶ درجه دار هستند که  به  ماموریت های ۶ ماه فرستاده می شوند  و هر کدام در پست های شش ساعته به کار می روند.اتاق  افسران جدا بود و به صورت دو نفره ولی درجه درجه داران  در  اتاق های  عمومی می خوابند . در این اتاق های عمومی دارای  تخت خواب های  سه طبقه است و هر فرد یک کمدی  کوچک نیز دارد . زیر دریایی دارای اشپزخانه برای تهیه  غذای گرم است اگر در ماموریتها ممکن است غذای  سرد نیز داده شود. همچنین  یک سالن غذا خوردی و تلویزیون  نیز وجود دارد که تمامی اینها در طبقه میانی زیر دریایی در قسمت جلوی  بدنه قرار دارد. فرمانده تنها  عوض  این زیر دریایی است که یک اتاق  ۲٫۵ در ۳ متر با تولت جدا  دارد.

همکنون از ۶۲ فروند زیر دریایی تولید ۴۰ فروند در خدمت هستند که پر تعداد ترین زیر دریایی موجود در خدمت این ارتش است.

زیر دریایی کلاس لس انجلس   در جریان جنگ اول دوم خلیج فارس  و عملیات بر ضد یوگسلاوی  از موشک کروز   تاماهاک استفاده کرده است.

مشخصات کلی

طول:۱۱۰ متر

قطر:۱۰ متر

ارتفاع:۹٫۴ متر

پیشرانه: یک راکتور اتمی با توان ایجاد قدرتی برابر با ۳۵۰۰۰ اسب بخار رانش

سرعت: ۶۱ کیلومتر بر ساعت در زیر اب

برد: نامحدود

تسلیحات:۳۷ ازدر ۵۳۳ م م و موشک ضد کشتی هارپون و ۱۲ موشک تاماهاک در برخی نمونه ها

ترجمه:عبدالحمید تارخ

sub_laclass (1)

41+
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.