رولند یک سامانه پدافند هوایی ارتفاع پایین است که نتیجه یک همکاری مشترک بین فرانسه و المان بود. ساخت این سامانه در سال ۱۹۶۴ در دستور کار قرار گرفت . هر دو طرف خواهان یک سامانه ارتفاع پایین بودند تا بتواند از اهداف ثابت همچون فرودگاه ها دفاع کند.

شرکت المانی ام بی بی و شرکت فرانسوی Aérospatiale طرفین این قرار داد بودند و هر کدام بخش از کار را پذیرفتند. ام بی بی المان مسئول طراحی رادار و سامانه های اپتیکی شد زیرا قرار بود سامانه پدافندی جدید توان درگیری در هر شرایط اب و هوایی را داشته باشد و Aérospatiale نیز مسئول طراحی خود موشک شامل  پیشرانه و کلاهک شد

اولین ازمایش موشک جدید که رولند نامیده شد در سال ۱۹۶۸ با هدف قرار دادند چند بدون سرنشین انجام شد . قرار بود در سال ۱۹۷۰ وارد خدمت شوند ولی به دلیل مشکلاتی در طراحی رادار و سامانه های لازم برای درگیر در هر شرایط اب و هوایی تا سال ۱۹۷۸ وارد خدمت نشد و فرانسه نیز تا سال ۱۹۸۱  تعداد کافی را دریافت نکرد. به دلیل طولانی شدن ورود به خدمت  هیچ کدام از دو کشور المان و فرانسه تعداد  مورد نظر را دریافت نکردند

رولند یک سامانه پدافند ارتفاع پایین برای مقابله با جنگنده های تاکتیک  است و دارای شاسی متحرک بود .

دست کم سه  از رولند توسعه یافته است. نخستین  نمونه عملیاتی که در سال ۱۹۷۸ عملیاتی شد رولند ۱ نام داشت و دارای سامانه هدایت در خط دید کاربر  با اپتیک بود که استفاده از ان را تنها به روز روشن محدود میشد  و بر روی یک شاسی شنی دار مربوط به تانک ام بی تی ای ام ایکس ۳۰ نصب شده بود . این نسخه  دارای  رادار  برای کشف هدف در هر ساعت شبانه روز بود ولی هدایت موشک از طریق هم راستا کردن موشک با هدف توسط کاربر بود (نگه داشتن علامت هدفگیر بر روی هدف به صورت چشمی همانند موشک ضد تانک تاو)که تنها در روز و اب و هوایی صاف  ممکن بود. فرامین هدایت از  طریق امواج رادیوی از کاربر به موشک منتقل میشد.

رولند بر روی شاسی لئوپارد 1

رولند بر روی شاسی لئوپارد ۱

 نسخه بعدی که در سال ۱۹۸۱ وارد خدمت شد رولند ۲ بود که اولین نسخه   همه گونه اب و هوایی رولند  بود . این نسخه  دارای سامانه هدایت  در خط دید رادار بود. رولند ۲  توسط رادار به سمت هدف هدایت  میشد و فرامین هدایت از طریق امواج رادیوی به موشک ارسال میشد. این نسخه بهبود بسیار در عملکرد داشت و دقت بالا و توان درگیری درشب و اب و هوایی بد داشت. البته سامانه دارای یک دوربین اپتیکی داشت که با رادار ست میشد و هدفی که توسط رادار کشف میشد به صورت خودکار توسط اپیتکی نیز تعقیب میشد.موشک را میشد به غیر از روش هدایت رادار به کمک دوربین اپتیکی به صورت خودکار ویا دستی  نیز به سمت هدف هدایت کرد . این نسخه بر روی شاسی تانک ای ام ایکس در فرانسه و در المان بر روی شاسی تانک لئوپارد۱ نصب شد ولی  نسخه های چرخدار ۶*۶ و ۸*۸ نیز ساخته شد. این نمونه را میشد در صورت نیاز با کمک سامانه اپتیک نیز در روز هدایت کرد.

رولند ۳: نسخه ارائه شده در اوائل دهه ۱۹۹۰ برای  بقا در خدمت . این نسخه دارای یک دوربین دید حرارتی برای کشف و رهگیری هدف است و از یک مسافت یاب لیزری  بهره می برد. رولند ۳ این  توان را دارد که  با رادار هدف را کسب کند و سامانه باهدایت موشک در خط دید حرارتی اپتیک موشک را با کمک فرامین رادیوی  به سمت هدف هدایت کند. این روش هدایت یعنی عدم هشداری به هدف  و همچنین عدم تاثیر پذیری جنگ الکترونیک بر روی رادار  است. همچنین موشک به کار رفته در این سامانه کارایی بیشتری دارد.برای نمونه در رولند ۱ و ۲ موشک دارای برد ۶۳۰۰ متر و ارتفاع عمل ۳۰۰۰ متر بود ولی نسخه نسب شده بر روی رولند ۳ دارای برد ۸۰۰۰ متر و ارتفاع عمل ۵۰۰۰ متر است.همچنین سرعت موشک از ۵۰۰ متر بر ثانیه  به ۶۷۵ متر بر ثانیه  افزایش یافته است. همچنین موشک دارای وزن ۶۷ کیلوگرم است که کلاهک جنگی ان ۶٫۵ کیلوگرم وزن دارد

Waffensystem_Roland_auf_Lkw_15_t_(FlaRakRad)

پیشرفته ترین نسخه  رولند  نسخه رولند ۳ اس  است که یک تلاش برای جلب نظر کشوریهای چون ترکیه و تایلند بود. نسخه رولند ۳ اس  دارای یک رادار ۳ بعدی با برد کشف ۲۵ کیلومتر در ارتفاع بالا و ۹ کیلومتر در ارتفاع پایین  است و  از یک دوربین دید حرارتی نسل سوم بهره می برد  و در کنار ان یک دوربین مدار بسته و مسافت یاب لیزری دارد. این نسخه میتواند با دوربین دید حرارتی خود از برد ۲۰ کیلومتری یک جنگنده و از برد ۱۰ کیلومتری یک بالگرد را کشف کند. این نمونه  توان درگیر با هدف بدون رادار تنها با کمک سامانه دید حرارتی  را دارد اگرچه توان هدایت با کمک رادار نیز وجود دارد.

رولند ۳ اس در کابین کنترل دارای سه نمایشگر رنگی است و میتوان سامانه را در یک شبکه یکپارچه با پاترویت، هاوک ویا یک اواکس هماهنگ کرد.

تمامی نسخه های رولند دارای سامانه بارگذاری خودکار موشک هستند. سامانه دارای  دو(در برخی نسخه ها چهار) موشک اماده به شلیک است و بار گذاری موشک های بعدی به صورت خودکار انجام می شود  و بارگذاری دو موشک بعدی تنها ۹ تا ۱۲   ثانیه بسته به مدل زمان می برد.هشت موشک یدک در درون شاسی ذخیره شده که چهار موشک در هر طرف. موشک بر روی ریل نصب میشود و زمانی که دو موشک شلیک شد ، پوکه موشک رها شده ریل پایین امده موشک جدید بارگذاری شده و بالا میرود.

این نسخه  بر روی شاسی ۶*۶ نصب میشد و با وزن کل  ۸٫۳ تن میتوان ان را به راحتی با یک سی۱۶۰ و یا سی ۱۳۰ حمل نیز میشود.

روش کار در رولند ۱ بدین روش بود   که اسمان توسط رادار جستجو اسکن میشود . این رادار توان جستجوی ۳۶۰ درجه را دارد و توان جستجو در ارتفاع ۳۰۰ تا ۱۶۰۰۰ متری را دارد.بعداز کشف هدف کاربر موشک را شلیک کرده و با قرار دادن نشانگر هدفگیر بر روی هدف ، خود سیستم با تشخیص شعله انتهای موشک  ، موشک را به طرف هدف هدایت میکند. در رولند۲ هدایت موشک تا هدف توسط رادار است که  بعد از شلیک موشک و هدف را در یک راستا با هم جفت میکند. رولند ۲ به غیر از رادار جستجوی در قسمت بالای سامانه با پوشش ۳۶۰ درجه دارای یک رادار درگیری در جلوی  است که بین دو موشک قرار دارد   و در رولند ۳ این  اپیتیک  است که با تعقیب خودکار هدف توسط اپتیک  و همراستا کردن موشک با هدف ، با جنگنده دشمن درگیر میشد. از این رو سیر پیشرفت رولند دقیقا مشابه نسخه انگلیسی یعنی راپیر است

میتوان موشک را در اسمان منفجر کرد اگر در اخرین لحظه از انهدام هدف منصرف شدند.

roland

تاریخچه عملیاتی

فرانسه به دنبال ۱۴۴ رولند ۱ ، ۷۰ رولند ۲ و ۱۰۸۰۰ موشک بود که همگی بر روی  شاسی ای ام ایکس  ۳۰ نصب میشد ولی در نهایت به دلیل  طول کشیدن پروژه ۸۳ رولند ۱ و ۹۸ رولند ۲ تحویل داده شد.المان نیز ۳۴۰ رولند ۲ به همراه ۱۲۲۰۰ موشک را می خواست  ولی در نهایت ۱۴۰ سیستم  که بر روی انواع شاسی های شنی دار و چرخدار نصب شده بود خریداری شد  و جایگزین توپ های ۴۰ م م بوفور شد.

رولند به امریکا نیز پیشنهاد شد و در  یک رقابت با چاپارل  و سامانه  ام ۱۶۳  رقابت کرد و پیروز شد . قرار شد ۱۰۰۰۰ موشک توسط امریکا خریداری شود ولی در نهایت  برنامه لغو شد

ارژانتین  ۴سامانه رولند را دریافت کرد ویکی از انها را  در استنلی پورت در سال ۱۹۸۲ مستقر کرد و توانست به  اتش یک موشک یک هارییر را سرنگون کند. این اتش بار در نهایت سالم به دست انگلستان افتاد.

عراق از دیگر مشتریان رولند بود . عراق ۱۰۰ رولند را  دریافت کرد که غیر ۱۳ عراده ، بقی  بر روی شاسی هشت چرخ  نصب شده بودند و ما بقی شنی دار بودند . رولند بسیار موفق بود و دست کم بین ۱۰ تا ۲۸ فروند اف۴ فانتوم و اف۵ تایگر ۲ را سرنگون کرد و در جریان جنگ خیلج فارس نیز دست کم یک  فروند ای ۱۰ تاندربلت و یک فروند تورنادو را سرنگون کرد

برزیل نیز ۴ رولند ۲ نیز دریافت کرد که همگی در سال ۲۰۰۰ از خدمت خارج شدند، همچنین نیجریه، اسپانیا،ونزوئلا،قطر، اسلاواکی نیز از جمله کاربران این موشک هستند.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.